У Кривому Розі завершено ще один етап важливого інфраструктурного проєкту – капітального ремонту магістрального водогону від Тернівської насосної станції до ВНС-1. Цей водопровід забезпечує водою понад 35 тисяч мешканців північної частини міста – мікрорайону Даманський, житломасиву Північного ГЗК, селище Веселі Терни, а також селище Сергіївка та Кам’яне поле.
Масштабна інфраструктура для надійного водопостачання
Проєкт реалізується в рамках комплексної муніципальної «Програми з відновлення мереж водопостачання». Він передбачав прокладення 21 км сучасних поліетиленових труб діаметром 630 мм замість зношених сталевих, встановлених більш ніж півстоліття тому - у 1972 році. Заміну важливої ділянки водогону завершили із випередженням графіка.

«Крок за кроком ми змінюємо водопровідну систему міста на сучасну, надійну, розраховану на десятиліття. Це не лише заміна труб – це стратегічна інвестиція в безпечне майбутнє. Цей проєкт критично важливий для десятків тисяч мешканців та роботи трьох котелень, які забезпечують тепло в осінньо-зимовий період.
Підкреслю, що це вже другий великий магістральний водогін, який ми зробили у цьому році. В Інгулецькому районі, у партнерстві з Міжнародним комітетом Червоного Хреста, ми замінили магістральний водогін, що забезпечує водою не тільки Інгулецький район, але і є важливою складовою системи для понад 300 тис жителів.

Загалом, зараз мешканці бачать практично у всіх районах міста так звані «розкопи», що проводить «Водоканал». Це означає, що проводиться заміна труб. І по завершенню робіт обов’язково буде проведений благоустрій.
Дякую всім, хто щодня працює на лінії фронту комунальної безпеки міста», – наголосив голова Ради оборони Кривого Рогу Олександр Вілкул.
Виклики, які подолали
Цей водогін – єдине джерело води для північної частини Кривого Рогу. За останні роки на цій ділянці водної інфраструктури міста зафіксували понад 190 аварій, що несло ризики постійних витоків, зниження тиску в системі, особливо на верхніх поверхах, а також перебоїв у водопостачанні. Ситуацію ускладнювали гідроудари, спричинені вимкненнями електроенергії, а також пошкодження мереж внаслідок обстрілів.

«Знищення Каховської ГЕС стало найбільшою техногенною катастрофою в Європі з часів Другої світової. Наше місто постраждало найбільше. Була реальна загроза повної втрати водопостачання для понад 700 тисяч людей. Ми впорались, але система сильно постраждала. Сьогодні ми ремонтуємо не просто труби – ми відновлюємо без перебільшення життєво важливу інфраструктуру», – зазначив заступник міського голови Сергій Мілютін.

Партнерство з ЮНІСЕФ
Масштабний проєкт виконується за підтримки міжнародного фонду ЮНІСЕФ, який виступив стратегічним партнером Кривого Рогу у зміцненні водної інфраструктури.
«Ми вдячні нашим міжнародним партнерам – зокрема ЮНІСЕФ – за фінансування, експертну підтримку, обладнання. Завдяки спільним зусиллям ми довели, що навіть у найскладніших умовах можливо втілювати масштабні інфраструктурні рішення», – підкреслив Сергій Марков, директор КП «Кривбасводоканал».

Важливість проєкту та його вплив
Проєкт дозволить не лише стабілізувати тиск і забезпечити надійне водопостачання, а й покращити якість життя тисяч мешканців. Важливо, що навіть під час виконання складних робіт подача води не припиняється.
«Ми вдячні фахівцям “Кривбасводоканалу” за їхню щоденну працю в умовах певного дефіциту кадрів, частих блекаутів, під обстрілами та повітряними тривогами. Попри все це лише за 3 роки війни ремонтні бригади підприємства замінили 66,4 км водогонів. Це - титанічна робота, результати якої щодня відчувають усі мешканці міста», – наголосив заступник міського голови Олександр Катриченко.

Кривий Ріг – місто, що розвивається
Реалізація «Програми з відновлення мереж водопостачання» – це системна відповідь на виклики війни, а також – приклад успішної інтеграції міжнародної допомоги, інженерного планування, впровадження європейських стандартів, професіоналізму та відповідальності. Кривий Ріг залишається містом, яке не просто тримається – а стає сильнішим. І з кожною новою трубою – ми робимо його більш безпечним та комфортним для життя.

Також масштабні проєкти зараз виконуються і в інших районах Кривого Рогу
Заступник міського голови Кривого Рогу Олександр Катриченко перерахував низку ключових проєктів, що реалізуються «Кривбасводоканалом» на території міста:
- комплексний проект із заміни водопровідних мереж на мікрорайоні 5-й Зарічний (де лише офіційно проживають 16 тисяч споживачів).
- заміна аварійних ділянок мереж водопостачання північної частини міста - м-н Даманський, мікрорайон Північний ГЗК– це труби, водо- та теплопостачання).
- села Тернівського району – це ще 12 км труб.
- прокладання нового колектора діаметром до 1200 мм та довжиною 729 м між мікрорайонами «Сонячний» та «Східний-2».
- капітальний ремонт 0,75 км водоводу діаметром 400 мм по вул. Параджанова.
Довідково. Після руйнування в 2023 році росіянами дамби Каховської ГЕС, звідки Кривий Ріг отримував основне водопостачання, завдяки зусиллям міста та «Кривбасводоканалу» під керівництвом голови Ради оборони Кривого Рогу Олександра Вілкула були реалізовані проєкти по перекиданню питної води з водосховищ КРЕС та Макорти до “Південного” водосховища – були побудовані три потужні водогони та насосні станції. Фактично, фахівці «Кривбасводоканалу» зробили майже не можливе, на цій воді місто жило більше року. Наприкінці 2024 року запрацював державний проєкт «Інгулець-Південне» на чотири нитки водогону і місто почало отримувати воду з річки Дніпро за понад 150 кілометрів від міста. Ще одним важливим державним проєктом став запуск в січні 2025 року водогону “Балка Свістунова - р.Інгулець” для скиду шахтних вод нижче водозабору питної води для Кривого Рогу.

Через довготривалу відсутність води в 2023-2024 роках, труби зазнали значного руйнування іржею. Також, інфраструктура продовжує руйнуватися через постійні обстріли та гідроудари в мережах внаслідок блекаутів. В результаті цього кількість аварійних ситуацій в мережах на деяких ділянках зросла в 10-15 разів. Також, через те, що водозабір тепер знаходиться за понад 150 кілометрів від міста, суттєво погіршилася якість “вхідної” води, особливо, в теплі сезони року. Для забезпечення якості води споживачам кількість хімічних реагентів, що використовує “Кривбасводоканал”, збільшилася в 5-6 разів. Проблемою також є те, що більшість підприємств, які забезпечували українські водоканали хімічними реагентами, знаходяться на зараз окупованій росіянами території чи не працюють внаслідок війни і реагенти необхідно завозити з-за кордону.
У рамках муніципальної програми відновлення та розвитку інфраструктури, місто допомагає «Кривбасводоканалу» замінювати аварійні ділянки, проводити ремонти, отримувати спецтехніку. Влада залучає до цієї роботи і міжнародних партнерів. Спільні дії можна розділити на два напрямки: перший – оперативне реагування на «прильоти», аварії та пориви, а другий – стратегічна зміна системи водопостачання та водовідведення через зміну джерела поставки “вхідної” води та впровадження сучасних технологій, децентралізація енергопостачання, в тому числі з використанням “зелених технологій”.
Також, важливим напрямком є підвищення якості навчання учнів закладів профтехосвіти та студентів вищів для підготовки їх до роботи на КП “Кривбасводоканал”, а також впровадження концепції “Освіта протягом життя” для перекваліфікації ветеранів, ВПО та працівників інших спеціальностей для отримання ними необхідних знань для роботи на підприємстві.