Починаючи з 1994 року, в Україні 18 травня є Днем скорботи і пам’яті жертв депортації кримських татар, а з 2016 року – День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу. З 18 травня 1944 року приблизно 200 тис. кримських татар депортували з рідного півострова, а за кілька днів увесь народ був позбавлений батьківщини.
Протягом 12 років кримські татари мали статус «спецпереселенців». За офіційними даними, майже половина кримських татар загинула від голоду та хвороб у дорозі чи на засланні.
З 2015 року українська держава визнає депортацію 1944 року геноцидом кримських татар.
Щорічно з травня 2007 року, згідно з Указом Президента, у третю неділю травня з метою належного вшанування пам’яті жертв політичних репресій, привернення уваги суспільства до трагічних подій в історії України, викликаних насильницьким впровадженням комуністичної ідеології в Україні відзначається День пам’яті жертв політичних репресій.
Кількість жертв політичних репресій в Україні не піддається підрахунку – це неймовірні цифри. Деякі фахівці вважають, що за період від початку 20-х і до кінця 80-х років ХХ століття, тобто за час правління більшовицько-комуністичного режиму, в Україні було заарештовано майже півтора мільйона осіб (із них понад 50% – українці). Величезну кількість із них розстріляли, всі інші пройшли тюрми, заслання, вислання (майже три мільйони українців), каторгу, табори, примусово побували в психіатричних закладах.
З метою вшанування пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу, пам’яті жертв політичних репресій у закладах освіти, культури міста організовано проведення вшанувальних заходів, інформаційних годин, лекцій, тематичних уроків, виставок тощо, приурочених цим трагічним подіям.
18 травня у місті буде приспущено Державні Прапори України на будинках і спорудах органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій.