Достойне майбутнє і прозоре працевлаштування
Пріоритетним напрямом виконкому Криворізької міської ради для вирішення питання незадекларованої праці є інформаційно-роз’яснювальна робота серед суб’єктів господарювання та най-маних працівників щодо розкриття переваг легального працевлаштування.
Для реалізації своїх трудових прав найманий працівник повинен вимагати від роботодавця легального оформлення трудових відносин, а також регламентацію трудових відносин відповідно до чинного трудового законодавства. У разі відмови роботодавця кожен громадянин має право звернутися до компетентних державних органів за захистом своїх конституційних прав.
Улаштовуючись на роботу неофіційно, працівник повинен чітко усвідомлювати, що це неминуче призведе до понад нормованого робочого дня, без вихідних. Роботодавець не здійснюватиме відрахування з неофіційної зарплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, як результат, такі працівники позбавляють себе:
- гарантованого розміру заробітної плати (зокрема розміру тарифної ставки або посадового окладу працівника, доплат, надбавок та інших заохочувальних виплат);
- права на відпустку, у тому числі на відпустку в зв’язку з вагітністю, пологами і для догляду за дитиною;
- права на оплату тимчасової непрацездатності, у тому числі догляд за хворою дитиною;
- права на достроковий вихід на пенсію, якщо робота пов’язана зі шкідливими умовами праці;
- права на охорону праці;
- права на соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань та як наслідок – на отримання страхових виплат у разі травмувань чи профзахворювань, інше.
Серед негативних наслідків «тіньової» зайнятості є і такі, що стосуються суспільної небезпеки: нелегальна зайнятість сприяє поширенню інфекційних захворювань, ризику виникнення нещасних випадків на виробництві, адже з офіційно неоформленим працівником не проводиться навчання з техніки безпеки, охорони праці.
27.06.2019 у виконкомі Криворізької міської ради відбулося засідання міської робочої групи з питань соціально-економічного захисту найманих працівників, за участю представників Криворізьких північного та південного управлінь ГУ ДФС у Дніпропетровській області та структурних підрозділів виконкому Криворізької міської ради. На засіданні були підведені підсумки роботи щодо детінізації трудових відносин протягом січня-травня 2019 року.
За цей період районними робочими групами, спеціалістами структурних підрозділів виконкому міської ради, представниками Криворізьких управлінь ДФС у Дніпропетровській області обстежено 7530 об’єктів бізнесу, на яких проведено адресну інформаційно-роз’яснювальну роботу із суб’єктами господарювання та найманими працівниками. У результаті вжитих заходів за 5 місяців поточного року підприємцями легалізовано 4807 найманих працівників.
За наданою Криворізькими управліннями ГУ ДФС інформацією, за 5 місяців 2019 року від сплати податку на доходи фізичних осіб та єдиного соціального внеску до міського бюджету додатково надійшло 8 млн. 023 тис.грн., у тому числі:
- ПДФО – 3 млн. 610 тис. грн.,
- ЄСВ – 4 млн. 413 тис. грн.
08 липня 2019