Щодо підтоплення житлових будинків
Створено: 2015-05-05 14:20:41Оновлено: 2015-05-05 14:38:22
Лист – роз’яснення
щодо підтоплення житлових будинків
Механізм виникнення підтоплення територій та житлових будинків
Причини підтоплення інженерних споруд і фундаментів традиційно бувають такі. Перша, природна причина – це: ґрунтові води мають свій постійний горизонт в кожній місцевості та мають здатність підвищувати або знижувати свій рівень залежно від сезонних коливань або погодних умов. Як правило, амплітуда таких коливань для України 1-1,2 метра. Найбільший пік природно припадає на весну, в період масового танення снігового покриву. Проте, формування рівня підтоплення починається не навесні, як помилково багато хто вважає, а ще в грудні. Періодичне підтавання снігу в зимовий період вивільняє вологу, яка просочуючись в грунт сприяє підніманню рівня водяного горизонту. Причому підтоплення може бути як в результаті підняття рівня ґрунтових вод, так і в результаті проникнення в грунт надлишкової вологи з поверхні, в тому числі від дощу. Пік такого підтоплення поєднаного, як правило, за часом з паводком припадає на кінець березня і є явищем сезонним.
На теперішній час на території міста Кривого Рогу має місце потенційне та сезонне підтоплення ділянок на площі 11,1 га, у тому числі на території районів міста, де були самовільно побудовані приватні житлові будинки:
Тернівського - житлові масиви Божедарівка, Першотравневий, Веселі Терни, Горького;
Жовтневого - житловий масив Бажанове, житлові будинки на вулицях Зореносній, Ладозькій, Міжпланетній, Конституційній, Елістинській, Бажова;
Саксаганського - житлові будинки приватного сектора житлового масиву Мудрьона;
Довгинцівського - житлові будинки на мікрорайонах Східний-2,3 та приватного сектора на вулицях Попова, Футбольній, Південній, Шепетівській, Володимирівській;
Дзержинського - вулиця Залізорудна, житловий масив Ілліча;
Центрально-Міського - житлові масиви Рудничне, Рахманове, Чорногорка, житлові будинки на вулицях Бакулева, Кривбасівській;
Інгулецького - житлові масиви Вільний, Озерний.
Підтоплення будинку
Нанесена шкода
Грунтові води разом з паводковими водами можуть нанести серйозну шкоду будівлі, починаючи від псування речей і продуктів що зберігаються в підвалі та закінчуючи просіданням фундаменту і руйнуванням конструкції будівлі.
Головний ворог фундаменту будь-якого будинку - це грунтові і талі води. Волога руйнує арматуру залізобетонної конструкції, що при навантаженні на них в тисячі тонн може привести до передчасного руйнування елементів, з яких вони складаються. Гідроізоляція зовні і проникаюча гідроізоляція підвалу зсередини не примха, а гостра необхідність, яка забезпечить безпеку всього будови.
Заходи щодо запобігання підтопленню будівель і споруд повинні передбачатися на стадії проектування, відповідно до вимог ДБН В.1.1 -25-2009 «Інженерний захист територій та споруд від підтоплення та затоплення».
Ці Норми поширюються на проектування інженерних заходів із запобігання підтопленню ґрунтовими водами та затопленню поверхневими водами територій та споруд, а також на проектування гідротехнічних і інших споруд для запобігання та захисту від цих підтоплень.
Що робити, якщо відбувається підтоплення існуючих господарчих споруд та індивідуальних житлових будинків, розташованих в зоні потенційного та сезонного підтоплення?
В період активного танення снігу гідроізоляцією зазвичай не займаються. Виключення складають аварійні ситуації коли завчасні заходи виявилися недостатніми і вода вже підтоплює фундамент або проникає у внутрішні приміщення. На жаль як показує практика безпечність нашого населення в подібних питаннях явище не рідкісне. Багато власників будинків не приймають дієвих заходів проти підтоплення доки ситуація не стане критичною.
Якщо йдеться про паводкові води, які піднялися вище за рівень грунту їх можна відвести по дренажних каналах, особливо якщо місцевість має природний нахил хоч би в декілька градусів. Але навіть коли вода вже просочилася в підвал ще є можливість вплинути на ситуацію.
Вихід один - починайте внутрішню гідроізоляцію стін і підлоги.
Для цього підійде такий план заходів:
- обстежити і зміцнити вимощення по периметру будівлі
- виявити в підвалі джерела надходження води або вологи
- підготувати конструкцію фундаменту для закладення швів і тріщин
- провести гідроізоляцію швів, і стиків фундаменту
- виконати фільтраційну гідроізоляцію підлоги підвалу
- забезпечити надійну вентиляцію
Наприклад, можна виконати обмазувальну гідроізоляцію всередині будівлі. Це можуть бути як полімерні композиції, так і ремонтні склади на основі цементу.
Такі екстрені роботи можуть проводиться із застосуванням так званих ін'єкційних технологій, коли гідрофобний склад вводиться під тиском безпосередньо в місцях протікання. При сучасних високотехнологічних матеріалах такий метод екстреної дії є досить ефективним.
Так само застосовуються шнури з бентоніт-бутилової композиції, яка розширюється при намоканні та намертво закупорює пази і тріщини. Такі шнури, застосовуються як ущільнювач "холодних" або конструкційних швів при бетонуванні конструкцій, що знаходяться в постійному або періодичному контакті з водою, а також для ущільнення прохідних елементів "труба в стіні".
Варто відзначити, що внутрішня гідроізоляція підвалу впритул залежить від правильної гідроізоляції зовнішньої частини фундаменту. Правильно виконане вимощення будови і дренажна система повинні відводити талі та стічні води подалі від дому. Від надходження фільтраційних грунтових вод повинна захистити гідроізоляція підвального підлоги і основи фундаменту по периметру.
Виконання всіх робіт у комплексі дає сухий і теплий підвал.
Ліквідація наслідків
Ліквідація наслідків підтоплення справа технологічно складна і що важливо не швидка. Причина в тому що усі ремонтно-відновні роботи повинні проходити, як кажуть, на суху. А швидкість відробітку (падіння рівня) грунтових вод іноді не більше ніж 0,5 см за добу, тобто 15 см в місяць. У будь-якому разі відновлення пошкоджених конструкцій будівлі повинне виробляється тільки після обстеження будівлі спеціалістами, і на підставі проекту відновних робіт. Як правило ремонтним роботам передує примусовий дренаж грунту.
Виконання мешканцями міста комплексу заходів із захисту власних будинків та господарчих споруд від можливого підтоплення дозволить:
- створити безпечні умови життя і господарської діяльності;
- запобігти розвитку небезпечних геологічних процесів та їх наслідкам;
- попередити виникнення надзвичайних ситуацій;
- мінімізувати можливі збитки від шкідливої дії вод.
Управління благоустрою та житлової політики виконкому міськради
05 травня 2015