Офіційний вебсайт Криворізької міської ради та її виконавчого комітету
Офіційний сайт виконкому Криворізької міської ради Виконком Криворізької міської ради Офіційний веб-сайт виконкому Криворізької міської ради

Всесвітній день дикої природи

Створено: 2020-03-04 15:05:03Оновлено: 2020-03-04 15:05:36

Щорічно, 3 березня відзначається День дикої природи, який було започатковано у 2013 році Генеральною Асамблеєю ООН.

Прийнявши резолюцію, яка проголошує 3 березня Всесвітнім днем дикої природи, члени Генеральної Асамблеї ООН в черговий раз підкреслили цінність для людства дикої природи та усіх її мешканців.

Крім того, ця дата збігається з подією 1973 року, коли у Вашингтоні була підписана одна з найбільших угод з охорони дикої природи, Конвенція про міжнародну торгівлю видами фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення (CITEС).

Життя людини пов’язане з використанням ресурсів природи. Тому, з метою збереження флори та фауни Кривого Рогу в рамках Міської екологічної програми передбачено заходи щодо охорони та збереження об’єктів природно-заповідного фонду.

Об’єкти природно-заповідного фонду – це ділянки суші та водного простору, природні комплекси та об’єкти, які мають особливу природоохоронну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність, і виділені з метою збереження природної різноманітності ландшафтів, генофонду тваринного і рослинного світу, підтримання загального екологічного балансу та забезпечення фонового моніторингу навколишнього природного середовища.

Природно – заповідний фонд м. Кривого Рогу є національним надбанням, складовою частиною української системи природних територій та об’єктів, які входять до складу об’єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного та місцевого значення.

Кожен з 14 об’єктів природно-заповідного фонду нашого міста представляє собою унікальні природні та штучно створені комплекси та об’єкти, загальна площа яких складає 375,45 га, з них загальнодержавного значення – 142,4 га (3 об’єкти), місцевого значення – 233,05 га (11 об’єктів).

Окремо слід зазначити, що об’єкт природно-заповідного фонду - Балка Північна Червона, що поєднує у собі найбільш цінні та типові для регіону компоненти ландшафтів та біорізноманіття, визначена ключовою територією національного значення регіональної екомережі Дніпропетровської області (рішення обласної ради від 22.03.2006 №768-33/IV «Про затвердження програми формування та розвитку національної екологічної мережі Дніпропетровської області на 2016-2015 роки», зі змінами).

Наукова цінність балки полягає у наявності в її складі рідкісних видів рослин, з яких 6 занесені до «Червоної книги України»: астрагал шерстистоквітковий, ковила Лессінга, ковила волосиста, ковила українська, тюльпан бузький, шафран сітчастий. З рослин, які охороняються на Дніпропетровщині, тут поширені: горицвіт весняний, горицвіт волзький, белевалія сарматська, астрагал пухнасто-квітковий, ряст щільний, гіацинтик блідий, цмин пісковий, проліска дволиста, сон український (чорніючий), папороті – щитник шартрський, голокучник дубовий.

На території балки мешкають 436 видів тварин. Земноводні представлені кумкою, ропухою озерною, часниковою жабою. Плазуни – прутка ящірка, звичайний вуж, водяний вуж. 28 видів птахів занесені до списку охоронних – болотяний лунь, жовтоногий мартин, звичайний мартин, жайворонок, одуд польовий, ластівки сільська та міська, жовта та біла плиски, соловейко східний, горобець польовий та хатній, сорока тощо. Ссавці представлені такими видами: їжак звичайний, лисиця, заєць русак, мишак польовий, нориця звичайна, сліпак звичайний і мала білозубка, занесена до «Червоної книги України». Найбільш широко представлені комахи, яких зареєстровано 398 вид.

З метою наочно відобразити характеристики 14 об'єктів природно-заповідного фонду нашого міста створено «Атлас об'єктів природно-заповідного фонду м. Кривого Рогу». Атлас розміщено у вільному доступі на офіційному веб-порталі міста Кривого Рогу «Криворізький ресурсний центр» у розділі «Екологія».

Разом з тим, в рамках Міської екологічної програми передбачено створення ландшафтних парків на порушених та відпрацьованих землях, у тому числі геологічного парку «Сланцеві скелі». У 2019 році на замовлення ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» Криворізьким національним університетом виконано перший етап науково-дослідної роботи щодо створення ландшафтного рекреаційного геологічного парку «Сланцеві скелі».

Реалізація у нашому місті заходів щодо охорони, збереження та створення нових об’єктів природно-заповідного фонду сприятиме збереженню природної різноманітності ландшафтів, генофонду тваринного та рослинного світу, підтримання загального екологічного балансу території.

04 березня 2020

© 2009—2025, Виконком Криворізької міської ради