О. ВІЛКУЛ: РЕАЛІЗУЄМО ПРОЄКТ ЗАМІНИ МАГІСТРАЛЬНОГО ВОДОГОНУ ДЛЯ ПОКРАЩЕННЯ ВОДОПОСТАЧАННЯ ДЛЯ БЛИЗЬКО 300 ТИСЯЧ ЖИТЕЛІВ ІНГУЛЬЦЯ, НШИХ РАЙОНІВ ТА СІЛ
Створено: 2025-01-31 14:26:07Оновлено: 2025-01-31 14:28:19
Голова Ради оборони Кривого Рогу Олександр Вілкул провів робочу нараду з питань реалізації проєкту по ремонту мереж, що забезпечують водою житловий масив Інгулець. Проєкт реалізується разом з міжнародною організацією ICRC
6 червня 2023 року росіяни зруйнували дамбу Каховської ГЕС і як наслідок, Каховське водосховище, з якого відбувалося водопостачання для агломерації Кривого Рогу та Криворізького району з населенням майже мільйон осіб. Через відсутність води розпочалась активна корозія в трубах, що призвело до катастрофічного погіршення стану мереж. Крім того, до погіршення стану трубопроводів призводять гідравлічні удари в мережах через аварійні пуски-запуски насосів, викликані блекаутами та відключеннями світла під час війни. Третьою складовою погіршення ситуації з водопостачанням є постійні обстріли росіянами інфраструктури. Це особливо відчутно в Інгулецькому районі, де на початку 2022 року росіяни стояли за 200 метрів до житломасиву Інгулець.
“У 2022 ми виконали головне завдання – не дали ворогу захопити та зруйнувати місто. Проте, наслідки дій агресора ми відчуваємо і досі - лише на ділянці магістральних трубопроводів великого діаметру, що забезпечують житломасив Інгулець водою, було біля 100 серйозних пошкоджень та аварій. Тому, місто разом з міжнародними партнерами надало “Кривбасводоканалу” кошти на труби, спецтехніку, запірну арматуру та інше обладнання для заміни трубопроводів, зокрема, на цій ділянці, аби забезпечити стабільне водопостачання для близько 300 тисяч жителів. Це - мешканці Інгульця та інших районів, які знаходяться на одній лінії”, - сказав голова Ради оборони Олександр Вілкул.
Для стабілізації ситуації на цій ділянці “Кривбасводоканал” отримав матеріали для ремонту насосних агрегатів, потужні генератори на випадок блекаутів, а також 5,4 км. труб великого діаметру, що були придбані міжнародною організацією ICRC.
На сьогодні фахівцями КП «Кривбасводоканал» вже укладено більше кілометра труб нового водоводу. Найближчим часом буде поставлено насос та інше необхідне додаткове обладнання. Весь процес заміни трубопроводу завершиться після закінчення опалювального сезону, оскільки існуючі магістралі забезпечують водою працюючі котельні.
Директор КП “Кривбасводоканал” Сергій Марков сказав: “Ситуація справді дуже складна. Але, завдяки підтримці Ради оборони, міської влади та міжнародних партнерів ми навіть в таких умовах продовжуємо забезпечувати місто водою. Декілька тисяч кілометрів труб були дуже серйозно пошкоджені іржею і гідроударами. Через постійні обстріли руйнація інфраструктури продовжується. Через все це суттєво збільшилась кількість аварій та поривів. До того ж майже половина працівників ремонтних бригад мобілізовані. Я дякую кожному працівнику нашого підприємства за щоденну, насправді, героїчну роботу”.
Довідково. Після руйнування у 2023 році росіянами дамби Каховської ГЕС та водосховища, звідки Кривий Ріг отримував основне водопостачання, завдяки зусиллям міста та «Кривбасводоканалу» під керівництвом голови Ради оборони Кривого Рогу Олександра Вілкула були реалізовані проєкти по перекиданню питної води з водосховищ КРЕС та Макорти до “Південного” водосховища – були побудовані три потужні водогони та насосні станції. Фактично, фахівці «Кривбасводоканалу» зробили майже неможливе, на цій воді місто жило більше року. Наприкінці 2024 року запрацював державний проєкт «Інгулець-Південне» на чотири нитки водогону і місто почало отримувати воду з річки Дніпро за понад 150 кілометрів від міста. Ще одним важливим державним проєктом став запуск в січні 2025 року водогону “Балка Свистунова - р.Інгулець” для скиду шахтних вод нижче водозабору питної води для Кривого Рогу.
Через довготривалу відсутність води в 2023-2024 роках, труби зазнали значного руйнування іржею. Також, інфраструктура продовжує руйнуватися через постійні обстріли та гідроудари в мережах внаслідок блекаутів. В результаті цього кількість аварійних ситуацій в мережах на деяких ділянках зросла в 10-15 разів. Також, через те, що водозабір тепер знаходиться за понад 150 кілометрів від міста, суттєво погіршилася якість “вхідної” води, особливо в теплі сезони року.
У рамках муніципальної програми відновлення та розвитку інфраструктури, місто допомагає «Кривбасводоканалу» замінювати аварійні ділянки, проводити ремонти, отримувати спецтехніку. Влада залучає до цієї роботи і міжнародних партнерів. Спільні дії можна розділити на два напрямки: перший – оперативне реагування на прильоти, аварії та пориви, а другий – стратегічна зміна системи водопостачання та водовідведення через зміну джерела поставки “вхідної” води та впровадження сучасних технологій, децентралізація енергопостачання, в тому числі, з використанням “зелених технологій”.
Важливим напрямком є підвищення якості навчання учнів закладів профтехосвіти та студентів вишів для підготовки їх до роботи на КП “Кривбасводоканал”, а також впровадження концепції “Освіта протягом життя” для перекваліфікації ветеранів, ВПО та працівників інших спеціальностей для отримання ними необхідних знань для роботи на підприємстві.
31 січня 2025