Офіційний вебсайт Криворізької міської ради та її виконавчого комітету
Офіційний сайт виконкому Криворізької міської ради Виконком Криворізької міської ради Офіційний веб-сайт виконкому Криворізької міської ради

Що треба знати про інсульт

Створено: 2019-10-30 16:51:47Оновлено: 2019-10-30 16:52:35

Що треба знати про інсульт

Ризик розвитку інсульту за останні 25 років збільшився і зараз становить 1 на 4. 1 із 5 людей, що зараз живуть в Україні, помре від інсульту або завершить своє життя з інвалідністю внаслідок інсульту. Це захворювання може спричинити параліч кінцівок, втрату зору, порушення ходи, мови та психічних функцій. Інсульт відчутно збільшує ризик розвитку деменції. Особливу тривогу викликає збільшення тягаря інсульту серед людей працездатного віку: понад 50% з тих, хто пережив інсульт, ніколи не повертаються до роботи. Інсульт посідає друге місце в переліку причин смертності в Україні.

Напередодні Всесвітнього дня інсульту в Криворізькому центрі здоров’я відбулася прес-конференція головного позаштатного експерта-невролога УОЗ Олени Єжеменської. В Кривому Розі за 2018 р. інтенсивний показник гострих порушень мозкового кровообігу – 130,6 на 100 тис. населення (2017 р. – 145,2),- повідомила Олена Миколаївна.

Інсульт – це гостре порушення мозкового кровообігу.  При ішемічному інсульті артерія, що постачає кров’ю мозок, закупорюється тромбом, в зв’язку з чим частина головного мозку відмирає.

Щорічно в Україні від 100 до 150 тис. чол. вперше переносять мозковий інсульт, захворюваність становить 280-290 випадків на 100 тис. населення (в розвинених країнах Європи – 200 на 100 тис. населення). Близько третини хворих інсультом в нашій країні (33-36%) – люди працездатного віку. Внаслідок мозкового інсульту в Україні щорічно помирають від 40 до 45 тис. чол., це  87 випадків на 100 тис. населення (в Європі – 37-47 на 100 тис.).

«Терапевтичне вікно» – час, за яке треба встигнути відновити кровотік в артерії після ішемічного інсульту – 4,5-6 годин. Для тромболізису – методу, при якому внутрішньовенно вводять препарати, що розчиняють тромб, – 3 години.

На сьогодні інсультні хворі в нашому місті лікуються в неврологічних відділеннях.

Близько 90% інсультів пов’язані з 10 модифікованими факторами ризику: артеріальною гіпертензією, дисліпідемією, нездоровим харчуванням, захворюваннями серця (наприклад, миготливою аритмією), цукровим діабетом, курінням, ожирінням, зловживанням алкоголем, несприятливими психосоціальними чинниками та недостатньою фізичною активністю. Ті ж самі чинники призводять до ішемічної хвороби серця – головної причини передчасної смерті сучасної людини.

Гострий інсульт – невідкладний стан, допомога при якому має бути безперервним ланцюгом лікувальних заходів, аж до максимального відновлення чи повного одужання. Команди фахівців повинні надавати допомогу вчасно та якісно протягом усього маршруту пацієнта. Доступ до належного лікування інсульту не повинен залежати від місця проживання, часу доби, віку чи статків пацієнта.

Інсульт — хвороба не домашня. Ефективно її лікувати можна тільки в умовах стаціонару, особливо в перші дні та тижні після виникнення. Тільки протягом перших чотирьох з половиною годин (так зване терапевтичне вікно) від початку ішемічного інсульту можливе проведення системного тромболізису за допомогою препарату, що розчиняє тромб. Пам’ятайте про це та пропускайте авто «швидкої», що мчить з увімкненою сиреною!

 Основні симптоми інсульту:

— раптовий різкий головний біль;

—  поява несподіваних труднощів артикуляції або сприйняття мови, тексту;

— раптове порушення зору, в тому числі часткова або повна втрата зору на одне око або двоїння;

— раптова слабкість або оніміння половини обличчя, однієї руки або ноги;

— нестійкість: раптове порушення рівноваги і неможливість ходити без сторонньої допомоги (особливо в разі поєднання з іншими ознаками).

Якщо у вас або у когось поруч із вами виникли ці ознаки — терміново викликайте швидку допомогу!

Будь-які консультації щодо вашого стану здоров’я ви маєте отримувати насамперед у сімейного лікаря, терапевта або педіатра, з яким ви підписали декларацію. Саме на рівні сімейних лікарів у світі вирішуються до 80% питань щодо здоров’я.

Досягнення судинної неврології, нейрохірургії та інших дисциплін зробили інсульт та деменцію хворобами, які можна успішно лікувати. Кращі результати лікування цих захворювань сприяють зменшенню їх тягаря для пацієнтів, їх родин, суспільства в цілому. Щоб усі ці досягнення, які охоплюють кращу обізнаність, допомогу у гострому періоді, профілактику та реабілітацію, стали здобутком широких верств населення нашої країни, потрібні великі спільні зусилля на національному та місцевому рівні.

У 2018-2019 рр. Україна зробила рішучі кроки в напрямку розробки національної стратегії боротьби з інсультом. Робочою групою при МОЗ України було розроблено Вимоги до надання медичної допомоги при гострому інсульті за Програмою медичних гарантій 2020 року. Наша спільна мета — зробити доступною якісну терапію для кожного пацієнта з інсультом, а лікарні, які вже зараз можуть надавати таку допомогу, мали належне державне забезпечення тромболітиком. Потрібно суттєво збільшити кількість тромболізисів.

Фінансування надання медичної допомоги пацієнтам з гострим мозковим інсультом зміниться з квітня 2020 року: «Тариф становитиме 19,5 тис. грн. і покриватиме встановлення діагнозу, лікування препаратами з Національного переліку, крім тих, які закуповуються за окремою програмою МОЗ (наприклад, тромболітики), та реабілітація у гострому стані. Цей тариф майже утричі вищий за той, що сплачувався в межах медичної субвенції. НЗСУ не тільки сплачуватиме за послугу, але й контролюватиме дотримання умов договору. Послуга є повністю безоплатною для пацієнта і лікарні не можуть вимагати від них гроші», – повідомила заступниця голови Національної служби здоров’я Оксана Мовчан.

30 жовтня 2019

© 2009—2025, Виконком Криворізької міської ради