Офіційний вебсайт Криворізької міської ради та її виконавчого комітету
Офіційний сайт виконкому Криворізької міської ради Виконком Криворізької міської ради Офіційний веб-сайт виконкому Криворізької міської ради

Прозора експертиза – необхідна умова для роботи професійного будівельного ринку

Створено: 2020-12-29 12:11:44Оновлено: 2020-12-29 12:19:00

(коментує відділ з питань державного архітектурно-будівельного контролю виконкому Криворізької міської ради).

Без прозорої системи експертизи неможливе створення збалансованої та ефективної системи державного архітектурно-будівельного контролю. Стан та гострі питання діяльності експертних організацій обговорювали більше 60 учасників Круглий стіл «Прозора діяльність експертних організацій», який був організований Конфедерацією будівельників України.

При Мінрегіоні акредитовано 54 експертні організації. Нажаль, деякі з них дискредитують саму практику експертизи.

Відомо про наявність недобросовісних експертних організацій, звідси неякісна проектна документація і порушення при будівництві об'єктів нерухомості. Тож необхідність обговорення питань акредитації, сертифікації, діяльності експертних організацій назріла давно. Оскільки ініціаторами реформи органів ДАБК передбачається спрощення дозвільної системи в будівництві, ступінь відповідальності архітекторів та експертних організацій має бути збільшена.

Також учасників Круглого столу було ознайомлено з законодавчими ініциативами, якими передбачається, що відмітка в Реєстрі будівельної діяльності про право забудовника приступати до будівельних робіт буде можлива лише за наявності відповідних документів, що підтверджують право використання / власності на землю (МБУО), а також позитивного звіту експертизи. Таким чином, основна відповідальність ляже на експертні організації, фізичних осіб, які будуть ставити свій підпис.

Наразі йде робота над визначенням формату позитивного звіту експертизи та розмежуванням повноважень експертів / експертних організацій і органів ДАБІ.

Підлягає обговоренню, які з питань вимагають законодавчого врегулювання, а які - відомчого (Мінрегіону).

При цьому, однією з найболючіших проблем є доброчесність експертних організацій.

Як було запропоновано учасниками обговорення, щоквартально експертні організації повинні звітувати про свою роботу, а Мінрегіону необхідно моніторити їх діяльність, виявляти недобросовісні експертні організації з подальшим позбавленням їх акредитації.

Водночас, представник Мінрегіону повідомив про підготовку нормативних актів, що посилюють вимоги (критерії акредитації) до експертних організацій і до експертів (фахівців). Також присутні зауважили про необхідність чіткого закріплення зазначених критеріїв для експертних організацій на рівні Закону.

Зокрема, порушення в діяльності експертних організацій було запропоновано розділити за двома критеріями:

Також було запропоновано посилити боротьбу з фальсифікацією підписів експертів, наданням на експертизу недостовірних відомостей (документів), тощо.

На сьогодні всі повноваження з контролю і позбавлення сертифікатів в експертній діяльності знаходяться у віданні державних органів. Але ефективність контролю з боку держави замала: з двадцяти подань органів ДАБК про допущені експертами порушення за рішенням суду було позбавлено сертифіката лише одного експерта.

На завершення, слід зауважити, що замовникам будівництва при підготовці документів, які дають право на виконання будівельних робіт слід бути обачливими та свідомими під час обрання експертних організацій для розгляду та аналізу проектів будівництва, тому як, від їх якісної та професійної діяльності буде залежати кінцевий результат.


29 грудня 2020

© 2009—2025, Виконком Криворізької міської ради