Соціально орієнтоване підприємство має забезпечувати дотримання зобов`язань з реалізації Міської програми вирішення екологічних проблем Кривбасу та поліпшення стану навколишнього природного середовищана 2016-2025 роки
Створено: 2018-03-27 15:33:01Оновлено: 2018-03-27 15:33:53
Як передбачено Міською програмою вирішення екологічних проблем Кривбасу та поліпшення стану навколишнього природного середовища на 2016-2025 роки (надалі – Міська екологічна програма) підприємства – учасники програми звітують про хід її виконання на засіданні робочої групи з опрацювання та комплексного вирішення питань реалізації державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища у м. Кривому Розі, до складу якої входять депутати міської ради, науковці, фахівці структурних підрозділів виконкому міської ради, представники громадських організацій.
Наприкінці лютого робоча група заслухала звіт ПрАТ "ХайдельбергЦемент Україна" та визнала незадовільною природоохоронну роботу підприємства в 2017 році через невиконання заходів та порушення всупереч взятих зобов'язань термінів реалізації Міської екологічної програми, встановлених при її формуванні за пропозицією підприємства.
Не виконані заходи, термін реалізації яких - 2016 рік, п.п.1.25, 1.30 - реконструкція електрофільтрів сушильних барабанів №№ 1, 3 (джерела викидів №6 та №8 відповідно).
У 2017 році не виконано п.1.31 Міської екологічної програми - перехід на альтернативні види палива: розробка проекту використання альтернативного палива та його упровадження в дію.
Замість модернізації або реконструкції електрофільтра холодильника клінкеру (п.1.28) виконано його капітальний ремонт, що не є рівноцінним заходом, а результативність зазначеного заходу - досягнення регламентованого Міською екологічною програмою екологічного ефекту - зниження викиду забруднюючих речовин та об’єктивна оцінка екологічної ефективності не підтверджено Державною екологічною інспекцією в Дніпропетровській області.
ПрАТ "ХайдельбергЦемент Україна" не виконані заходи Міської екологічної програми п. 1.27 - установка нового фільтру на цементному млині №2 (джерело викиду №18), п. 1.29 - реконструкція електрофільтра сушильного барабану №4 (джерело викиду №9). При цьому, дозволом на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами ПрАТ "ХайдельбергЦемент Україна" від 12.06.2017 №1211036400-352 (надалі – Дозвіл) встановлено термін виконання цих заходів – 31.12.2017.
Невиконання заходів, передбачених Дозволом на викиди є порушенням ст.10 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", і може бути підставою для звернення до виконавчого органу, що видає Дозвіл (Міністерства екології та природних ресурсів України) щодо забезпечення дотримання умов та вимог, установлених Дозволом.
Всупереч протокольному рішенню робочої групи від 28.11.2017, висновкам та рекомендаціям засідання постійної комісії Криворізької міської ради з питань природокористування, екології, охорони здоров'я та соціального захисту населення від 15.12.2017, рішенню Криворізької міської ради від 31.01.2018 №2404, ПрАТ "ХайдельбергЦемент Україна" інформує про відсутність перспектив реалізації в 2018 році заходу "Розбудова та впровадження автоматизованої системи моніторингу (спостережень) за станом атмосферного повітря" (п.5.1). Це не відповідає ані очікуванням громадськості, стурбованої станом атмосферного повітря, ані основним положенням директив та регламентам Європейського Союзу у сфері якості атмосферного повітря та вимогам доступності інформації для громадськості.
Слід зазначити, що обсяг викидів шкідливих речовин в атмосферне повітря від виробничої діяльності ПрАТ "ХайдельбергЦемент Україна" в 2017 році (1897,01 тонн) на 14% менше, ніж в 2016 році (2209,318 тонн), але обсяг виробництва знижено на 19%. Тобто зниження забруднення атмосферного повітря досягнуто виключно за рахунок зниження виробництва, а не за рахунок реалізації повітроохоронних заходів.
Вважаючи таку ситуацію неприпустимою та, керуючись Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", виконкомом міської ради наполегливо рекомендовано ПрАТ "ХайдельбергЦемент Україна" невідкладно вжити заходів із забезпечення реалізації Міської екологічної програми відповідно до взятих зобов'язань, дотримання вимог природоохоронного законодавства, принципів пріоритетності безпеки життя й здоров'я людини, середовища проживання й життєдіяльності перед будь-якими іншими інтересами й цілями у сфері господарської діяльності. На адресу Міністерства екології та природних ресурсів України, як до органу, що забезпечує нормативно-правове регулювання викидів забруднюючих речовин у атмосферне повітря, направлено лист стосовно анулювання Дозволу. Для вжиття заходів реагування згідно з визначеними чинним законодавством повноваженнями поінформовано Державну екологічну інспекцію України, органи прокуратури.
27 березня 2018