Офіційний вебсайт Криворізької міської ради та її виконавчого комітету
Офіційний сайт виконкому Криворізької міської ради Виконком Криворізької міської ради Офіційний веб-сайт виконкому Криворізької міської ради

Відповідальність власників кондиціонерів за порушення ДБН при їх встановленні

Створено: 2021-01-27 12:19:21Оновлено: 2021-01-27 12:21:11

(коментує відділ з питань державного архітектурно-будівельного контролю виконкому Криворізької міської ради).

21 січня 2021 року в Верховній Раді України було за зареєстровано проект Закону про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо запровадження відповідальності за виведення конденсату від розміщених на фасадах будинків (будівель, споруд) приладів охолодження (кондиціонерів) у не пристосовані для цього місця (законопроект № 4619 від 21.01.2021 року).

На даний час набуло значного поширення розміщення громадянами, а також юридичними особами кондиціонерів на фасадах будинків, в тому числі багатоповерхівок. При цьому, дуже часто власники цих приладів розміщують їх таким чином, що конденсат з них (який може мати у наявності забруднюючі речовини) попадає на тротуари, на перехожих, на дахи чи фасади поруч розташованих будівель, на балкони тощо.

Описані вище дії власників кондиціонерів часто стають об’єктом скарг з боку осіб, чиї права та інтереси порушуються. В багатьох випадках справи доходять до судового розгляду в прагненні позивачів усунути дію шкідливих факторів, спричинених виведенням конденсату від розміщених на фасадах будинків (будівель, споруд) приладів охолодження (кондиціонерів) у не пристосовані для цього місця, а також відшкодувати завдану шкоду.

Наразі діють вимоги ДБН В.2.5-67:2013 «Опалення, вентиляція та кондиціонування», згідно із п.п.7.12.44, 7.12.45 яких, не допускається виводити конденсат від приладів охолодження на фасад будівлі. Слід застосовувати систему загального збору та відведення конденсату в зливову каналізацію від приладів охолодження. Допускається виводити конденсат в побутову каналізацію з розривом струмини через гідрозатвор. Напірний конденсатопровід від вбудованого в прилад охолодження насоса слід підводити до каналізації індивідуально. Допускається такі конденсатопроводи об’єднувати або приєднувати до системи загального збору конденсату з розривом струмини.

Також існують норми Цивільного кодексу України щодо обов’язків власників (згідно із ч.5 ст.319, власник не може використовувати право власності на шкоду правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію та природні якості землі).

  Зазначеним вище законопроектом пропонується внести зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення (доповненням новою статтею 96-3, відповідно до якої, запроваджується відповідальність за «виведення конденсату від розміщених на фасадах будинків (будівель, споруд) приладів охолодження (кондиціонерів) у місця, які не є спеціально пристосованими для цього місцями». Санкція за це правопорушення передбачається у вигляді штрафу, який накладатиметься на громадян – власників приладів охолодження (кондиціонерів) або на посадових осіб підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, які є власниками приладів охолодження (кондиціонерів)у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (прим. 1700 грн.). При повторному протягом року вчиненні такого ж порушення матиме наслідком накладення штрафу у розмірі вже двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (прим. 3400 грн.).

У примітці до статті 96-3 розкривається, які місця вважаються спеціально пристосованими місцями для виведення конденсату від приладів охолодження (кондиціонерів), розміщених на фасадах будинків (будівель, споруд). Це: 1) зливова каналізація; 2) побутова каналізація (в разі виведення конденсату з розривом струмини через гідрозатвор); 3) резервуари, обладнані та розміщені таким чином, щоб збирати конденсат та не допускати його витоку або поширення іншим чином. Таким чином власникам приладів охолодження (кондиціонерів) надається широкий вибір способу забезпечення належного виведення і збору конденсату, враховуючи при цьому суспільні інтереси.

На завершення, слід зауважити, що проблема із хаотичним встановленням зовнішніх блоків кондиціонерів на будівлях та спорудах, і, відповідно, з відведенням конденсату, є досить значною, проте довгий час це питання ніяк не вирішувалося.

Враховуючи визначений у законопроекті час набрання ним чинності (з 01 поточного року), власникам приладів охолодження (кондиціонерів) надано достатньо часу для приведення у відповідність та облаштування спеціально пристосованих місць для виведення конденсату.

 


27 січня 2021

© 2009—2025, Виконком Криворізької міської ради