МЕХАНІЗМ КОНТРОЛЮ ЗА ЦІЛЬОВИМ ВИТРАЧЕННЯМ АЛІМЕНТІВ НА ДИТИНУ
Створено: 2021-10-26 15:49:57Оновлено: 2021-10-26 15:51:55
Коментує начальник служби у справах дітей
виконкому Криворізької міської ради Лариса Хоружева
- Який механізм здійснення контролю за цільовим витрачанням аліментів на дитину?
Міністерство соціальної політики України наказом від 15 листопада 2018 року №1713 визначило Порядок здійснення органами опіки та піклування контролю за цільовим витрачанням аліментів на дитину.
Цей Порядок визначає процедуру здійснення контролю за цільовим витрачанням коштів на утримання дитини (аліментів) одним із батьків або іншим законним представником дитини, разом з яким вона проживає.
Зазначений контроль здійснює орган опіки та піклування (виконком районної у місті ради), проводячи інспекційні відвідування одержувача аліментів.
Безпосереднє проведення інспекційного відвідування покладено на служби у справах дітей виконкомів районних у місті рад за місцем проживання одержувача аліментів з залученням (за потреби) психолога, соціального педагога навчального закладу, фахівця із соціальної роботи Криворізького міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.
Для проведення інспекційного відвідування одержувача аліментів платник аліментів має подати заяву до територіального підрозділу Центру надання адміністративних послуг «Віза» виконавчого комітету районної у місті ради.
Аби підтвердити сплату аліментів, разом із заявою встановленого зразка платник аліментів обов'язково має подати до ЦНАП «Віза» наступні документи:
- копія документу, що посвідчує особу заявника;
- копія свідоцтва про народження дитини (з 14 років — копія паспорта дитини);
- довідку про сплату аліментів за останні 12 місяців, виданий відповідно до Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02 квітня 2012 №512/5;
- відомості про місце проживання отримувача аліментів.
Якщо аліменти на дитину сплачуються не за рішенням суду (за домовленістю між батьками дитини, договором між батьками про сплату аліментів на дитину), платник аліментів надає копії інших документів, що підтверджують сплату аліментів на дитину та їх розмір.
Інспекційне відвідування проводиться протягом 30 календарних днів з дати надходження заяви платника аліментів.
У ході проведення інспекційного відвідування здійснюється обстеження умов проживання дитини для визначення рівня задоволення її індивідуальних потреб. При цьому береться до уваги розмір аліментів, що сплачуються на дитину.
Якщо розмір аліментів, що сплачується на дитину, не перевищує розміру двох прожиткових мінімумівдля дитини відповідного віку (на кожну дитину), оцінюється рівень забезпечення її базових потреб: забезпечення харчуванням, необхідними ліками у разі потреби, одягом та взуттям відповідно до сезону, іграшками та іншими засобами для розвитку та навчання дитини відповідно до її віку.
У разі якщо розмір аліментів складає понад два прожиткових мінімуми для дитини відповідного віку (на кожну дитину), підтвердженням цільового використання аліментів на дитину можуть бути:
наявність облаштованих відповідними меблями та речами місць для сну та відпочинку дитини; її розвитку та навчання;
приміщень для прийняття їжі та санітарно-гігієнічних потреб;
обладнання для занять спортом;
музичних інструментів;
відвідування дитиною навчальних курсів, гуртків та секцій; відкриття на ім'я дитини банківського рахунку;
витрати на оздоровлення та лікування дитини, придбання засобів реабілітації тощо.
У разі повторного впродовж року звернення платника аліментів із заявою про проведення інспекційного відвідування подається розрахунок заборгованості зі сплати аліментів за період, що минув з дати проведення попереднього інспекційного відвідування.
26 жовтня 2021