ОФОРМЛЕННЯ ДОГОВОРУ СПІВВЛАСНИКІВ ПРО ПОДІЛ МАЙНА (роз’яснення управління з питань реєстрації)
Створено: 2018-09-25 15:42:20Оновлено: 2018-09-25 15:45:39
Найпопулярнішими реєстраційними послугами є реєстрація приватизованої або придбаної квартири та земельної ділянки. Однак досить часто приватизація чи купівля здійснюється не однією особою, а декількома співвласниками одночасно.
З часом у співвласників одного об’єкту нерухомості може виникнути необхідність у його поділі. Часто це зумовлено бажанням самостійно господарювати на своїй частині домоволодіння та здійснювати будь-які дії щодо користування чи розпорядження без згоди сусідів по будинку.
Відповідно до цивільного законодавства, об’єкт нерухомого майна ділиться в натурі або виділяється його частка, виключно за умови технічної можливості таких дій.
У результаті формуються два або більше нових об’єктів з різними адресами та технічними характеристиками. Після реєстрації кожен новостворений об’єкт матиме окремий реєстраційний номер в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Для реєстрації права власності на нерухомість, утворену в результаті поділу, необхідно звернутись до управління з питань реєстрації виконкому Криворізької міської ради, Центру адміністративних послуг «Віза» чи його територіальних підрозділів, інших акредитованих суб’єктів та надати:
1) паспорт або інший документ, що посвідчує особу (пред’являється);
2) квитанцію про сплату адміністративного збору;
3) документ, що посвідчує право власності на об’єкт нерухомого майна до його поділу або об’єднання (крім випадків, коли право власності на такий об’єкт вже зареєстровано в Державному реєстрі прав);
4) декларацію про введення об’єкта в експлуатацію (крім випадків, коли об’єкт нерухомого майна створюється шляхом поділу або об’єднання без проведення будівельних робіт, що відповідно до законодавства потребують отримання дозволу на їх проведення) – зазначений документ отримується державним реєстратором самостійно за допомогою програмних засобів Державного реєстру прав шляхом здійснення пошуку за його номером;
5) технічний паспорт на новостворений об’єкт;
6) рішення про присвоєння адреси.
Якщо право спільної власності на новостворені об’єкти зберігається, співвласникам необхідно додатково подати:
1) письмову згоду всіх співвласників на проведення поділу майна, що перебуває у спільній власності;
2) письмову заяву або договір співвласників про розподіл часток у спільній власності на таке майно – у разі коли в результаті поділу майна, що перебуває у спільній власності, змінюється розмір часток у такому праві спільної власності.
При цьому право спільної власності на нерухоме майно, що створюється шляхом поділу, не припиняється.
Якщо право спільної власності на новостворені об’єкти припиняється для одного або усіх співвласників, співвласникам необхідно додатково подати:
1) договір про поділ спільного майна, договір про виділ у натурі частки із спільного майна або відповідне рішення суду.
Звертаємо увагу! Для оформлення договору про поділ співвласникам необхідно звернутись до будь-якого державного чи приватного нотаріуса – це вимога діючого законодавства.
У договорі буде зазначено адреси, технічні характеристики та складові частини нових об’єктів нерухомості.
Оформлення договору про поділ можливо у разі, якщо всі власники досягли згоди між собою. В інакшому випадку – необхідно отримати судове рішення;
2) письмова заява або договір співвласників про розподіл часток у спільній власності на таке майно – у разі коли в результаті виділу в натурі частки майна, що перебуває у спільній власності, у співвласників, які не здійснювали виділ в натурі частки, змінюється розмір часток у праві спільної власності.
В такому випадку право спільної власності для учасників, які зробили поділ або виділ, припиняється. А за власниками, які не приймали участь у поділі/виділі, залишаються рівні частки у праві власності на майно, що залишилось після поділу.
Ми працюємо для Вас!
Наші контакти:
• Управління з питань реєстрації виконкому Криворізької міської ради: м. Кривий Ріг, вул. Героїв АТО, буд. 30; тел. 92-03-22; e-mail: [email protected].
• Центр адміністративних послуг «Віза»: м. Кривий Ріг, пл. Молодіжна, 1; «ГАРЯЧА ЛІНІЯ»- 0-800-500-459; e-mail: [email protected].
25 вересня 2018