Самовільне випалювання рослинності, її залишків, опалого листя – непоправна шкода екосистемі та порушення чинного законодавства
Створено: 2020-06-25 13:28:37Оновлено: 2020-06-25 13:30:00
Самовільне випалювання рослинності, її залишків, опалого листя та сміття є особливо небезпечним явищем, яке посягає на громадський порядок, забруднює атмосферне повітря і шкодить землі, порушує вимоги екологічної та пожежної безпеки, становить загрозу для життя і здоров'я, права власності, інших прав і свобод громадян. Особливої небезпеки це явище набуває влітку, коли полум’я через сприятливі погодні умови (висока температура та швидкість вітру) здатне швидко розповсюджуватись.
Випалювання сухої рослинності, її залишків, опалого листя та сміття спричиняє багато негативних наслідків:
- погіршення стану довкілля, зокрема, забруднення атмосферного повітря;
- зниження родючості ґрунтів;
- зміна клімату;
- загибель тварин і комах;
- небезпеки виникнення пожеж.
Створюваний вогнищами дим покриває значні території і становить особливу загрозу для людей, хворих на захворювання легень, серцево-судинні захворювання, алергію, та порушує комфортні умови проживання населення. Під час горіння у повітря надходять окиси азоту, чадний газ, важкі метали, бенза(а)пірен, діоксини.
Щоб вплинути на свідомість людей щодо дбайливого ставлення до навколишнього середовища 13 квітня 2020 року Верховна Рада України ухвалила Закон № 556-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з метою збереження довкілля» (надалі – Закон).
Закон суттєво підвищує розміри штрафів за забруднення атмосферного повітря, знищення або пошкодження об’єктів рослинного світу, порушення вимог пожежної безпеки в лісах та самовільне випалювання сухої рослинності або її залишків.
За самовільне випалювання рослинності або її залишків та опалого листя у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах тепер загрожує штраф у розмірі від 180 до 1800 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (3060-30600 грн.)
На території міста знаходяться 14 об’єктів природно-заповідного фонду, які є улюбленими місцями відпочинку мешканців та гостей міста, та привертають їх своєю природньою красою.
Землі лісового фонду займають 3140,2 га території міста та входять до складу Дзержинського (Тернівський, Покровський, Металургійний, Довгинцівський райони) та Криворізького (Центрально-Міський, Саксаганський, Інгулецький, Покровський райони) лісництв.
Звертаємо увагу, що з уведенням в дію Закону №556-ІХ від 13.04.2020:
- за самовільне випалювання рослинності або її залишків в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду штрафи збільшили з 340-1700 грн до 6120-30600 грн. неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
- за знищення або пошкодження лісу внаслідок необережного поводження з вогнем, а також порушення вимог пожежної безпеки в лісах, що призвело до виникнення лісової пожежі або поширення її на значній площі штрафи збільшено з 85-1020 грн. до 1530-30600 грн неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Спалюючи залишки сухої рослинності та опале листя, ви стаєте порушником, адже порушуєте Конституцію та Закони України, що гарантують кожному право на безпечне для життя і здоров’я довкілля.
Закликаємо усіх бути екологічно вихованими, обачними, застережливими, пильними та уважними, не порушувати правил благоустрою та пожежної безпеки, не спалювати сміття та рослинні рештки – не забруднювати повітря, берегти власне життя і здоров’я!
25 червня 2020