До уваги співвласників багатоквартирних будинків
Створено: 2019-12-24 13:58:32Оновлено: 2019-12-24 14:00:12
Яким чином налагодити ефективне управління багатоквартирним будинком та забезпечити своєчасне виконання ремонтних робіт, необхідних для його належної експлуатації та комфортного проживання мешканців? Це питання наразі є одним з найактуальніших у нашій країні.
Закон України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирного будинку» чітко визначив права та обов’язки власників спільного майна та надавши їм реальну можливість самостійно обирати форму управління.
Згідно зі 5 зазначеного Закону, спільне майно багатоквартирного будинку є спільною сумісною власністю співвласників.
Згідно зі ст.7 цього Закону, співвласники зобов’язані забезпечувати належне утримання та належний санітарний, протипожежний і технічний стан спільного майна багатоквартирного будинку, технічне обслуговування та у разі необхідності проведення поточного і капітального ремонту спільного майна багатоквартирного будинку; додержання вимог житлового і містобудівного законодавства щодо проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення приміщень або їх частин, тощо.
При цьому кожний співвласник несе зобов’язання щодо належного утримання, експлуатації, реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку пропорційно до його частки співвласника.
Таким чином, на сьогодні час вже забути легенду про те, що нібито "нам належить лише повітря між стінами, а державі – будинок". Ми – власники квартир – є співвласниками багатоквартирного будинку.
Ще раз підкреслюємо, що у багатоквартирному будинку немає одноосібного власника – натомість є власники квартир, які одночасно є співвласниками спільного майна, тож їм необхідно якось домовлятися щодо того, яким чином володіти, користуватися і розпоряджатися цим спільним майном.
Зупинимося детальніше на визначенні методів управління спільним майном у багатоквартирному будинку згідно з нормами Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку»:
1) за допомогою передання всіх або частини функцій на підставі договору фізичній особі — підприємцю чи юридичній особі (управителю).
Управитель — фізична особа — підприємець або юридична особа — суб’єкт підприємницької діяльності, який згідно із договором зі співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку й прибудинкової території та належні умови проживання й задоволення господарсько-побутових потреб.
У цьому випадку на загальних зборах співвласники приймають відповідне рішення, набравши 51% голосів.
За результатами зборів оформлюється протокол у встановленій формі, один примірник якого надається управителю, а другий – органу місцевого самоврядування.
При цьому передбачено можливість проведення письмового опитування співвласників, які не голосували на зборах, яке проводиться протягом 15 календарних днів з дати проведення зборів співвласників.
Договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком підписується строком на один рік. Якщо ж управитель не справлятиметься із покладеними на нього обов’язками або ціни управляючої компанії мешканці вважатимуть зависокими, співвласники можуть ініціювати дострокове розірвання договору про надання послуг з управління. Для цього потрібно скликати загальні збори і відмовитися від таких послуг, попередивши про це управителя не пізніше, ніж за два місяці до дати розірвання договору.
2) Самостійно, шляхом створення ОСББ (при цьому ОСББ може здійснювати управління будинком як самостійно, так і з залученням на договірних засадах управителя).
ОСББ — юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна й управління, утримання та використання спільного майна.
У такому випадку співвласники діють у порядку, передбаченому Законом України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку», тобто: проводяться установчі збори, на яких більшістю голосів (51%) приймається рішення про створення ОСББ, обирається голова правління та затверджується статут, в якому прописуються правила діяльності об’єднання, повноваження, права та обов’язки співвласників, голови правління, тощо.
При цьому законодавством також також передбачено можливість проведення письмового опитування власників, які не голосували на установчих зборах.
Після цього об’єднання реєструється в органах держреєстрації.
Отже, спосіб волевиявлення співвласників квартир на обрання відповідної форми управління незмінний в обох випадках — це прийняття рішення загальними зборами співвласників будинку.
У разі створення ОСББ основним документом, що регулюватиме всі питання його функціонування, є статут, за умови укладення договору з управителем — договір.
Ще раз підкреслюємо, що договір з управителем може бути укладено за відповідним рішенням співвласників незалежно від того, чи існує в будинку ОСББ.
Також звертаємо увагу, що відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги», договори про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, укладені раніше, зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами, до дати набрання чинності договорами про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, що укладені за правилами, визначеними Законом України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку».
Отже, чинним законодавством співвласникам багатоквартирних будинків надано можливість та інструменти щодо розпорядження спільним майном.
Вибір – за вами.
24 грудня 2019