Офіційний вебсайт Криворізької міської ради та її виконавчого комітету
Офіційний сайт виконкому Криворізької міської ради Виконком Криворізької міської ради Офіційний веб-сайт виконкому Криворізької міської ради

Обережно змії!

Створено: 2018-05-22 13:55:08Оновлено: 2018-05-22 13:56:06

За помірно теплої погоди під час відпочинку на природі збільшується можливість зустрічі з отруйною змією. Отруйною серед них є лише гадюка степова, вужі  (звичайні і водяний) – цілком безпечні. Гадюку можна зустріти в сухих степових балках. Улюблені місця мешкання змій, зокрема гадюк - степові балки, узлісся, вирубки, береги річок, каміння, в яких є тріщини, гірські схили та кам’яні відслонення, які добре прогріваються. Змій часто можна побачити і на сільських стежках, біля доріг, бо вони дує люблять тепло й виповзають погрітися на сонці.

Змія ніколи не нападе на людину першою! Якщо її випадково зачепити або наступити на неї, вона завжди перед нападом набуває загрозливої пози – згортається в клубок, зигзагоподібно вигинає тіло, окремі випадки шиплять.

Симптоми отруєння. В ураженій ділянці тіла з’являється неспецифічний біль, відчуття печії, почервоніння та оніміння шкіри, набряк м’яких тканин, обмеження рухів у розташованих поруч суглобах. Порушується координація рухів, виникає слабкість у м’язах гортані, оніміння язика. Постраждалий не може розмовляти, ковтати. Розвивається сонливість, дихальні рухи скорочуються, підвищується температура тіла до 38-39С, виникає загроза паралічу дихальних м’язів.

Шкіра в ділянці рани набуває червонувато-синюшного забарвлення. Через 20-40 хвилин шкіра стає блідою, з’являється головокружіння, нудота, блювання, слабкість і частий пульс, знижується артеріальний тиск, настає втрата свідомості.

Перша допомога. Негайно приступити до видалення отрути з рани. Ні в якому разі не можна відтерміновувати цю процедуру – інакше токсин пошириться по всьому організму.

Якщо в ротовій порожнині немає ранок, потрібно витиснути й відсмоктати отруту, одразу її спльовуючи. Дану процедуру слід проводити упродовж 20 хвилин. Необхідно обмежити рухи потерпілого та давати пити багато води. М’язові скорочення збільшують швидкість поширення отрути. Після відсмоктування, рану потрібно промити мильною водою. Якщо вкушена кінцівка, її потрібно знерухоміти: руку підв’язати, ногу зафіксувати планками і бинтом чи іншими підручними засобами. Також кінцівку потрібно туго забинтувати на 5 см. Вище місця укусу таким чином, щоб пов’язкою проходив палець, а в міру збільшення набряку – послаблювати тиск. Вкушена кінцівка має бути нижче рівня серця.

При укусі в голову чи шию, це місце потрібно притиснути. Зміїна отрута викликає сильну алергічну реакцію, тож у мандрівку з собою доречно брати антигістамінні препарати. Після надання першої медичної допомоги варто якнайшвидше звернутись у найближчий медичний заклад.

Є люди, які плутають вужів з гадюками, тож спокійно беруть їх у руки, Не варто робити такі експерименти, бо деякі гадюки за забарвленням дуже сході на вужів. Отруйних змій можна відрізнити від неотруйних за формою голови. Голова отруйних змій має яскраво виражену трикутну форму. Це пов’язано з анатомічним розміщенням отруйних залоз.  Отрута цих змій має швидку, але незначну дію. Приблизно половина всіх укусів не супроводжується тяжкими симптомами загального отруєння. Але, якщо не надати допомоги, можливі тяжкі ускладнення.

Пам’ятайте: гадюка не агресивна, і якщо ви її таки побачили, то лише через те, що вона не встигла текти, тому краще дайте їй можливість відповзти, таким чином уберігши себе від небезпечного укусу.

З будь яких питань щодо поводження з плазунами пропонуємо звертатись до кафедри зоології та методики навчання біології Криворізького Державного педагогічного університету за тел. 470-13-38.


 

22 травня 2018

© 2009—2025, Виконком Криворізької міської ради