Масові пожежі - лихо для екосистеми в цілому!
Створено: 2020-04-22 16:58:43Оновлено: 2020-04-22 17:00:10
Пожежа — стихійне лихо, що має катастрофічні наслідки для природи й людей. Найчастіше пожежі в екосистемах провокуються людською легковажністью: не загашені багаття, кинуті недопалки, іскри вихлопів та навіть навмисний підпал. Як правило навесні спостерігаються масштабні пожежі внаслідок підпалу сухої рослинності та очерету. Такі вчинки є вкрай небезпечними, адже в умовах поривів вітру вогонь миттєво розповсюджується охоплюючи сотні квадратних метрів, переростаючи в масові пожежі, що небезпечні для населення, майна, а також екосистеми в цілому.
При весняному підпалі пошкоджуються дерева, особливо їх коренева шийка — найбільш вразливе місце над землею, підгорають від значної температури набубнявілі бруньки, часом дерево згорає повністю. Непоправної шкоди завдають трав’яні пожежі, оскільки знищують молоді паростки.
У стихії масових пожеж згорають також і тварини, рептилії, птахи і комахи. Саме цієї пори зайці розпочинають приводити малюків, повертаються пернаті до боліт, а безліч куріпок гніздяться прямо на землі. Улаштування гнізд на згарищі, відкритому зі всіх сторін, небезпечно. Птахи кидають такі місця. Окремим болем є й те, що в зону пожежі потрапляють багато червонокнижних видів.
Тому, здавалося б, така дрібниця, як підпал сухої трави, може привести до трагічних наслідків. Тим паче, що жодної користі для ґрунту таке вигорання не приносить, навпаки порушується процес ґрунтоутворення, вигорають мікробіологічні комплекси. У вогні гине насіння квіткових рослин, бур’яни ж навпаки, маючи потужну кореневу систему, виживають і збільшують свою чисельність. Насіння однорічних бур’янів безперешкодно займає згарища, що призводить до забур’янення територій. Таким чином, втрачається їх продуктивність.
На жаль, більшість людей не усвідомлюють, що від підпалів страждають самі, оскільки значно підвищується рівень забруднення атмосферного повітря. Під час горіння рослинних залишків у повітря вивільняються шкідливі хімічні сполуки (пил, окис азоту, вуглекислий газ, важкі метали тощо), які знижують імунітет людини, викликають алергію, захворювання дихальних шляхів, посилюють негативний перебіг хронічних захворювань, а також сприяють розвитку онкологічних захворювань.
Нині проблема з підпалами листя та трави є вкрай актуальною. Тому кожен громадянин має усвідомлювати наслідки цього явища, не здійснювати підпалів, а у випадку їхнього виявлення — знати, як оперативно повідомити про це компетентні органи та служби. Керуючись статтею 50 Конституції України, яка гарантує кожному безпечне для життя і здоров’я довкілля, кожен з нас має законне право боротися із палами.
Прийнятий Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з метою збереження довкілля щодо посилення відповідальності за дії, спрямовані на забруднення атмосферного повітря та знищення або пошкодження об'єктів рослинного світу», суттєво підвищив штрафи за забруднення атмосферного повітря, знищення або пошкодження об'єктів рослинного світу, порушення вимог пожежної безпеки в лісах та самовільне випалювання сухої рослинності або її залишків. Розміри штрафів коливаються від 21,42 тис. грн до 153 тис. грн. Так розміри штрафів спонукатимуть громадян більш відповідально ставитися до навколишнього природного середовища.
Тож, щиро сподіваємось на екологічну свідомість кожної людини та розуміння відповідальності за стан довкілля.
22 квітня 2020