Офіційний вебсайт Криворізької міської ради та її виконавчого комітету
Офіційний сайт виконкому Криворізької міської ради Виконком Криворізької міської ради Офіційний веб-сайт виконкому Криворізької міської ради

Що робити, якщо затопили сусіди?

Створено: 2019-02-22 10:57:59Оновлено: 2019-02-22 16:16:16

У цій статті ми з’ясуємо, що робити, якщо сусіди зверху затоплюють вас та як зафіксувати факт затоплення.

Ст.1166 і ст.1167 Цивільного кодексу України визначено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

Що ж робити, якщо сусіди, з чиєї вини сталося залиття квартири, не бажають відшкодовувати завдані збитки?

Розмір відшкодування заподіяних збитків вирішується також судом.

Перше, що слід зробити, коли ви виявили, що вашу квартиру затоплюють, – зафіксувати цей факт за допомогою технічних засобів (фото-, відеофіксація). При цьому слід забезпечити правильне відтворення дати й часу фіксації цими технічними засобами.

Також дуже важливим є з’ясування причини затоплення, адже винуватцем затоплення квартири можуть бути не тільки сусіди зверху над вами. Також проблема може бути і в суміжній квартирі сусідів зверху, якщо, наприклад, санітарно-технічні системи розташовані поруч. Причина затоплення може ховатися і в системі водопостачання загального користування (центральної труби або «стояку»).

Для з’ясування причини затоплення, а також для забезпечення письмового факту затоплення слід викликати представників організації, що надає послуги з управління будинку, які складають відповідний акт, наведений у додатку № 4 наказу Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005 №76 «Про затвердження Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій».

В акті вказується: коли та в якій квартирі сталося затоплення, на якій саме системі (холодного водопостачання, теплопостачання тощо). Далі описується подія, що спричинила затоплення та наслідки: що та скільки затоплено та ін.

В акті повинна бути чітко вказана причина затоплення. Наприклад, це могло бути несанкціоноване втручання мешканців певної квартири в роботу системи (заміна радіаторів, трубопроводів, вентилів і т.п.), незадовільне технічне обслуговування систем, передчасний вихід з ладу радіаторів опалення, трубопроводів, вентилів, гнучких підводок та ін. або недбалість в експлуатації сантехніки жителями сусідніх квартир. З актом, підписаним членами комісії повинні під підпис ознайомитися власники квартири, з якої сталося затоплення та потерпіла сторона (Для будинків, в яких створено ОСББ або ЖБК, законодавство не передбачає спеціальної форми акта обстеження житлових умов або акта про затоплення. У такому випадку за аналогією слід застосовувати вищенаведену форму акту).

Наступним етапом є оцінка вартості майнової шкоди, заподіяної вам в результаті затоплення.

При цьому слід зазначити, що управителі не здійснюють оцінку завданих збитків, спричинених залиттям.

Для цього необхідно звернутися до експерта – суб’єкта оціночної діяльності, який проведе незалежну оцінку майна та за її результатами складе звіт про оцінку майна, пошкодженого в результаті затоплення.

Це необхідно для визначення ціни позову. При цьому потрібно мати на увазі, що оціночна вартість постраждалого майна може бути оскаржена на суді відповідачем.

В такому випадку судом додатково призначається оцінка та експертиза (будівельно-технічна та товарознавча). Тому особі, постраждалій від залиття необхідно не поспішати з ремонтом та не викидати пошкоджені залиттям речі.

Таким чином, для подачі позову до суду про відшкодування шкоди заподіяної затопленням квартири, в наявності необхідно мати такі документи:

- акт про затоплення квартири, бажано з інформацією про причини затоплення;

- документи, що підтверджують право власності або володіння квартирою;

- висновок експерта про розмір збитку (на свій страх і ризик).

Якщо ж ви самі випадково залили чиюсь квартиру, не уникайте контактів із потерпілими. Адже винна і потерпіла сторони можуть домовитися між собою, уникнути судових процесів та зберегти добросусідські стосунки».

22 лютого 2019

© 2009—2025, Виконком Криворізької міської ради