Парламент декриміналізував фіктивне підприємництво (коментує управління розвитку підприємництва виконкому Криворізької міської ради)
Створено: 2019-10-21 17:04:15Оновлено: 2019-10-21 17:08:47
Наявність кримінальної відповідальності за фіктивне підприємництво вже давно є одним із способів тиску на бізнес в Україні. Так, окрім самого факту наявності кримінальної відповідальності за вказане діяння, контролюючі органи використовують вироки і матеріали досудового розслідування (протоколи допиту директора суб’єкта господарювання) у якості доказової бази під час притягнення до фінансової відповідальності за порушення норм податкового законодавства.
Тож, Законом України від 18.09.2019 № 101-IX «Про внесення змін до Кримінального кодексу України та Кримінального процесуального кодексу України щодо зменшення тиску на бізнес» виключено ст.205 «Фіктивне підприємництво», за якою визнається кримінально караним створення або придбання суб’єктів підприємницької діяльності (юридичних осіб) з метою прикриття незаконної діяльності або здійснення видів діяльності, щодо яких є заборона.
Раніше фіктивне підприємництво каралося штрафом від 30 тисяч до 60 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто від 510 тис. грн до 1 млн 20 тис. грн, або арештом до півроку чи обмеженням волі до двох років. За повторне порушення штраф міг зрости до 1,7 млн грн.
Але, Закон також передбачає підвищення розміру сум ненадходження до бюджету податків, зборів та інших платежів для встановлення ознак злочинів, передбачених статтею про ухилення від податків.
Тепер:
- під значним розміром засобів, які не надійшли, розуміють суму, що перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян у 3 тис. разів і до 5 тис. (від 51 тис. грн до 85 тис. грн),
- під великим розміром – у 5 тис. разів і більше (від 85 тис. грн до 119 тис. грн),
- під особливо великим – у 7 тис. разів і більше (від 119 тис. грн).
Застосування норм закону, а саме гуманізація кримінальної відповідальності за ухилення від сплати податків, зборів, інших обов’язкових платежів, відмова від карального характеру контролю за ухиленням від сплати податків дозволить створити сприятливіше середовище для функціонування бізнесу в Україні.
21 жовтня 2019