ПЕРЕВІРКИ ПІД ЧАС КАРАНТИНУ: ОСОБЛИВОСТІ МОРАТОРІЮ
Створено: 2020-06-02 15:51:57Оновлено: 2020-06-02 15:57:08
(коментує управління розвитку підприємництва виконкому
Криворізької міської ради)
Відновлення роботи бізнесу спричинило багато питань щодо можливості перевірок його діяльності. Законодавче обмеження на перевірки введено Верховною радою України антикризовими законами: які саме перевірки заборонені, а які обов’язково мають відбуватись представлені в роз’ясненні Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України.
В Україні налічується мінімум дві великі категорії перевірок.
ПЕРША КАТЕГОРІЯ: на яку є мораторій під час карантину - це державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності. ВІН ІДЕНТИФІКУЄТЬСЯ ЗА СФЕРАМИ КОНТРОЛЮ, А НЕ ЗА ОРГАНАМИ.
Під мораторій потрапляють перевірки:
- пожежної безпеки,
- охорони праці,
- екологічні перевірки тощо (всього більше 80 сфер).
Весь цей вид контролю регулюється Законом України від 05.04.2007 № 877 «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (зі змінами) та встановлено всі базові правила проведення перевірок, а також саме для цього виду контролю поширюється дія інтегрованої автоматизованої системи державного нагляду (контролю - так званий Інспекційний портал (inspections.gov.ua). На ньому для таких перевірок публікуються плани, результати, звіти про виконання планів.
ДРУГА КАТЕГОРІЯ - це перевірки, які здійснюються у сферах, що не підпадають під дію статті 2 Закону України від 05.04.2007 № 877 «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (зі змінами):
- валютного контролю,
- податкового контролю,
- митного контролю,
- державного експортного контролю (крім здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням суб’єктами космічної діяльності України приватної форми власності законодавства про космічну діяльність в Україні),
- контролю за дотриманням бюджетного законодавства,
- банківського нагляду,
- державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції,
- державного нагляду (контролю) в галузі телебачення і радіомовлення,
- державного нагляду (контролю) за дотриманням суб’єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг,
- законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг,
- державного ринкового нагляду та контролю нехарчової продукції.
Окремо варто зупинитися на державному ринковому нагляді та контролі нехарчової продукції. Контроль у цій сфері здійснюють 7 органів згідно з переліком видів продукції, що підлягає контролю (Постанова Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 №1069 «Про затвердження переліку видів продукції, щодо яких органи державного ринкового нагляду здійснюють державний ринковий нагляд», зі змінами).
Серед них:
- Укртрансбезпека,
- Морська адміністрація,
- ДСНС,
- Держпраці,
- Держлікслужба,
- Держекоінспекція,
- Держпродспоживслужба.
Усі вони, з одного боку, перебувають під мораторієм для більшості з їхніх сфер контролю, але можуть здійснювати будь-які перевірки у частині ринкового нагляду.
Тобто, Законами України від 17.03.2020 № 530-ІХ та № 533-ІХ на час карантину заборонені планові перевірки для першої категорії та податкові перевірки з деякими винятками.
02 червня 2020