«Набув чинності ДСТУ 9058:2020 «Пожежна безпека. Визначення протипожежних відстаней між об’єктами розрахунковими методами»
Створено: 2021-05-19 16:19:34Оновлено: 2021-05-19 16:21:54
1 травня 2021 року набув чинності ДСТУ 9058:2020 Пожежна безпека. Визначення протипожежних відстаней між об’єктами розрахунковими методами. Основні положення.
ДСТУ 9058:2020 прийнято відповідно до наказу ДП «УкрНДНЦ» від 06.10.2020 №244 та уведено вперше.
Стандарт встановлює основні положення щодо визначення протипожежних відстаней між об’єктами розрахунковими методами і його положення можна використовувати під час розроблення містобудівної та проектної документації, нормування протипожежних відстаней, якщо їх не встановлено у будівельних нормах.
У стандарті розрізняють два базових поняття:
розрахункова протипожежна відстань, тобто протипожежна відстань, визначена розрахунковим методом, і
проектна протипожежна відстань - мінімальна відстань між об’єктами, яка забезпечує умову обмеження поширення вогню з одного об’єкта на інший та визначається як добуток розрахункової протипожежної відстані на коефіцієнт безпеки, що дорівнює 1,2.
Під час визначення протипожежної відстані між об’єктами розрахунковими методами потрібно розглядати проектні сценарії пожежі в кожному із цих об’єктів.
Визначають протипожежні відстані розрахунковими методами між об’єктами на підставі:
вибору проектного сценарію пожежі та відповідного теплового опромінювання об’єктів;
визначення допустимої температури для речовин та матеріалів у об’єкті, що сприймає тепло від пожежі.
При виборі проектного сценарію пожежі можна брати до уваги такі вихідні дані або їх комбінації:
особливості об’ємно-планувальних та конструктивних рішень об’єктів та розміщення технологічного обладнання (межі вогнестійкості будівельних конструкцій, наявність прорізів у зовнішніх будівельних конструкціях та їх розміри, площа протипожежного відсіку або окремих приміщень та ін.),
вид, кількість, спосіб розміщення та пожежонебезпечні властивості речовин і матеріалів, що перебувають (зберігаються, виробляються, переробляються) на об’єктах;
значення коефіцієнта площі прорізів будівлі, де виникла пожежа, що спрямоваі в бік об’єкта, який сприймає тепло від пожежі;
оснащення об’єкта системами пожежогасіння;
час уведення сил та засобів пожежно-рятувальними підрозділами на гасіння пожежі або на захист об’єкта, що опромінюється теплом під час пожежі.
Найбільш характерними сценаріями ДСТУ 9058:2020 визначає:
- через прорізи в огороджувальних конструкціях будинків;
- від фасадної частини будинку;
- від покрівлі будинку;
- від зовнішньої технологічної споруди, що не має зовнішніх огороджувальних конструкцій.
Стандартом передбачені для використання під час визначення протипожежних відстаней наступні розрахункові методи:
розрахунково-табличний (додаток А),
спрощений розрахунковий (додаток Б),
розрахунковий метод визначення протипожежних відстаней з використанням рівняння променистого теплообміну та рівняння нестаціонарної теплопровідності (додаток В),
розрахунковий метод визначення протипожежних відстаней з використанням польових моделей.
Тож закликаємо суб’єктів містобудування дотриматись Положення цього стандарту та використовувати під час розроблення містобудівної та проектної документації, нормування протипожежних відстаней у разі, якщо їх не встановлено в будівельних нормах.
19 травня 2021