Офіційний вебсайт Криворізької міської ради та її виконавчого комітету
Офіційний сайт виконкому Криворізької міської ради Виконком Криворізької міської ради Офіційний веб-сайт виконкому Криворізької міської ради

2020-й оголошено роком боротьби з антибіотикорезистентністю!

Створено: 2020-02-19 13:58:30Оновлено: 2020-02-19 14:00:31

Піднімаємо найболючішу тему — коли насправді потрібно вживати антимікробні перпарати. Отже, записуємо.

Причина №1 надшвидкого розвитку резистентності до препаратів — безконтрольне вживання антибіотиків. Пам’ятайте, антибіотики призначають лише під час бактеріальних інфекцій. Вони не борються з вірусними захворюваннями та не є профілактикою будь-яких хвороб. Тож займатися самолікуванням, купувати антибіотики без рецепта — дуже погана ідея.

Призначати антибіотики може лише лікар. Займатися самолікуванням і купувати антибіотики без рецепта — шкодити власному здоров’ю. Тому давайте відповідально ставитися до свого здоров'я. Почати можна прямо зараз, прочитавши про те, що таке та резистентність, та як так сталося, що бактерії перемагають.

Від стійких до антибіотиків бактерій щороку помирає близько 700 тисяч людей. Прогнозують, що до 2050 року кількість жертв «супербактерій» може досягти 10 мільйонів людей.

Антибіотики вбивають бактерій або зупиняють їхній розвиток, допомагаючи захисній системі організму протистояти захворюванню. Вони можуть як атакувати клітинні стінки мікроорганізмів, так і впливати на їхній обмін речовин. Наприклад, пеніцилін втручається у синтез клітинної стінки бактерії, у якій утворюються дірки. Бактерії стають нежиттєздатними та просто лускаються.

Інші типи антибіотиків борються з виробництвом бактеріями білків, які необхідні їм для існування. Є антибіотики, що ставлять блоки в транспортних системах у стінках клітин з метою порушити природний баланс клітини. Таким чином, бактерії вмирають, не продовжуючи розмноження.

Щоб впевнитися, що це саме бактеріальна хвороба, необхідно додатково здати аналіз крові. Також важливо зробити й аналіз на чутливість до препарату, щоб підібрати антимікробний засіб, який на 100% впорається з бактерією. Якщо ж, наприклад, у вас ангіна, викликана стрептококами (для встановлення діагнозу в більшості випадків достатньо експрес-тесту), або інше досить очевидне бактеріальне захворювання, то, щоб не гаяти час, лікар може призначити найбільш дієвий антимікробний препарат одразу, без аналізу крові.

На початку захворювання симптоми у бактеріальних та вірусних інфекцій можуть бути схожими: нежить, кашель, підвищена температура, біль у горлі. Тому не займайтеся самолікуванням, зверніться за допомогою до лікаря.

Стійкість бактерій до антибіотиків — це явище закономірне. Однак, якщо створити сприятливі умови, то цей процес пришвидшиться. Наприклад, що частіше використовується антибіотик, тим швидше з'являються та розмножуються бактерії, які втратили чутливість до нього.

Головна причина появи мультирезистентних бактерій — це безвідповідальне вживання антибіотиків. Якщо препарати приймати не за призначенням, то наслідки будуть наступними:

- з кожним разом вживання препарату з усіх існуючих бактерій хтось буде виживати. Нове ж покоління цих бактерій вже буде нечутливим до цього антибіотику наступного разу;

- Проблеми з мікрофлорою кишечника, що складається з корисних бактерій, з’являться через неконтрольоване вживання антибіотиків.

 Відповідальність за стрімкий ріст резистентності бактерій до антибіотиків лежить як на людях, що займаються самолікуванням, так і на працівниках фармацевтичного бізнесу, які не інформують клієнтів про наслідки купівлі антибіотиків без призначення.

Дослідження та відкриття нових антибіотиків тривають. За цей час ще більше бактерій стане резистентними до препаратів. Щоб уповільнити цей процес, кожен може зробити свій внесок — відповідально ставитися до вживання антибіотиків, не займатися самолікуванням та поширити цю інформацію серед свого оточення.

19 лютого 2020

© 2009—2025, Виконком Криворізької міської ради