«ГАРЯЧІ ПИТАННЯ» криворіжців на контакт центр 1520
Створено: 2021-11-18 08:49:20Оновлено: 2021-11-18 08:52:53
Коментує заступник директора департаменту розвитку інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради
Ігор Терещенко
- Що робити з опалим листям?
Це питання викликає багато спорів та запитань серед мешканців міста: чи відноситься опале листя до побутових відходів, куди його складати, хто повинен вивозити?
Отже, роз’яснюємо.
Статтею 1 Закону України «Про відходи» визначено такі види відходів:
Побутові відходи - це відходи, що утворюються в процесі життя і діяльності людини в житлових та нежитлових будинках.
Негабаритні відходи — тверді побутові відходи, розміри яких перевищують 50 х 50 х 50 см і не дають змоги збирати їх у контейнери місткістю до 1,1 куб.м.
Ремонтні відходи - залишки речовин, матеріалів, предметів, виробів, що утворилися під час проведення у житловому будинку, окремій квартирі, будинку громадського призначення капітального та поточного ремонту, перепланування, переобладнання, прибудови тощо.
При цьому чинними нормативними актами ці різновиди відходів не поділяються за типом житлових будинків, мешканці яких їх утворюють. Тому норми поширюються на усіх учасників правовідносин у сфері поводження з відходами (як на співвласників багатоквартирних будинків, так і на власників приватних домоволодінь).
Тому, відповідно до нормативного визначених термінів, опале листя та гілки не є твердими побутовим відходами, оскільки не є продуктом життєдіяльності людини і відносяться до утримання прибудинкової території багатоквартирних будинків або прилеглої території будь-яких будівель, установ, підприємств, домоволодінь.
Разом з цим, статтею 16. Закону України «Про благоустрій населених пунктів» визначено, що на об'єктах благоустрою забороняється вивозити і звалювати в не відведених для цього місцях відходи, траву, гілки, деревину, листя тощо.
Наразі в м. Кривому Розі вивезення опалого листя з прибудинкових територій багатоквартирних будинків та приватних домоволодінь до спеціально відведених місць (полігонів) може здійснюватись:
- самостійно власниками/співвласниками житлових будинків або уповноваженим ними суб’єктом господарювання/ управителем;
- ТОВ «Екоспецтранс» за окремими угодами на умовах окремої оплати такої послуги.
А для мешканців приватних домоволодінь є ще один шлях вирішення проблеми утилізації опалого листя – компостування.
Цей простий метод дозволяє підвищити родючість грунту та вміст гумусу у ньому, збагатити його на поживні речовини, зменшити або послабити такі деградаційні процеси грунту як його ущільнення, запливання та кіркоутворення, вивітрювання та вимивання цінних органічних та мінеральних речовин з його поверхні.
Також нагадуємо, що спалювання листя вивільнює у навколишнє середовище маленькі часточки твердих згорілих речовин та вуглеводні, в яких містяться отруйні, подразнюючі речовини та канцерогенні компоненти. Дим від спаленого листя містить окис вуглецю.
Дим, від спаленого листя складається з дрібних часточок, які містять компоненти-забруднювачі. При попаданні в органи дихання, ці мікроскопічні часточки можуть досягти найглибших ділянок легень і залишатися там місяцями і навіть роками. Вдихання цих часточок може призвести до виникнення респіраторних захворювань, зменшити об'єм вдихуваного повітря та зменшити здатність легень використовувати це повітря. Тверді часточки можуть також спричинити приступи астми у деяких людей.
Тому спалювання опалого листя суворо заборонено чинним законодавством України, а за порушення передбачено чималі штрафи.
Тож, закликаємо мешканців міста дбайливо ставитись до навколишнього середовища та не мати проблеми через скоєні правопорушення.
Коментує начальник відділу з питань захисту прав споживачів апарату міської ради і виконкому
Олег Бідняк
- Чи правомірні дії суб’єкта господарювання щодо вимоги пред’явлення паспорту при поверненні коштів споживачу за придбану продукцію?
Якщо сума коштів, виданих при поверненні товару перевищує 100 гривень, то матеріально відповідальна особа господарської одиниці повинна скласти акт про видачу (повернення) коштів. В акті необхідно зазначити дані документа, що встановлює особу покупця, який повертає товар (відмовляється від послуги).
Підставою цієї норми є наказ Міністерства доходів і зборів України від 14.06.2016 № 547 «Про затвердження порядків щодо реєстрації реєстраторів розрахункових операцій та книг обліку розрахункових операцій (пункт 8 розділу ІІІ).
Але, суб’єкт господарювання повинен отримати від покупця згоду на обробку персональних даних та гарантувати їх збереження протягом 3-х років.
- Чи має право продавець відмовити у продажу товару через відсутність розмінної монети у магазині?
Відповідно до статті 23 Постанови Кабінету Міністрів України від 15 червня 2006 року №833 «Про затвердження Порядку провадження торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування на ринку споживчих товарів» касир та інший працівник, які мають право одержувати від споживача гроші за проданий товар, зобов’язані приймати без обмежень банкноти і монети усіх номіналів, які випускає в обіг Національний банк (у тому числі розмінні, обігові монети, пам’ятні та зношені банкноти і монети), що є платіжними засобами і не викликають сумніву в їх справжності та платіжності, за номінальною вартістю, а також забезпечувати наявність у касі банкнот і монет для видачі здачі (крім тих, карбування та випуск в обіг/додатковий випуск в обіг яких припинено Національним банком).
- · В який термін продавець повинен повернути грошову суму при поверненні придбаного товару?
При розірванні договору купівлі-продажу розрахунки із споживачем провадяться виходячи з вартості товару на час його купівлі. Гроші, сплачені за товар, повертаються споживачеві у день розірвання договору, а в разі неможливості повернути гроші у день розірвання договору - в інший строк за домовленістю сторін, але не пізніше ніж протягом семи днів.
18 листопада 2021