Норовіруси – причина групових захворювань на гострі кишкові інфекції
Створено: 2019-10-18 14:23:34Оновлено: 2019-10-18 14:24:27
У вересні поточного року в одній з криворізьких загальноосвітніх шкіл зареєстровано випадок групового захворювання дітей на гострі кишкові інфекції, причиною яких стали норовіруси. Батьки всіх дітей своєчасно звернулись до лікарів, і згідно стану здоров’я школярі перебували на амбулаторному лікуванні.
Норовірусна інфекція є серйозною проблемою у системі охорони здоров’я багатьох країн світу, зокрема й в Україні. Приблизно в 90 % випадків норовірус є причиною епідемій шлунково-кишкових захворювань не бактеріальної природи в усьому світі. У країнах, що розвиваються, вони щорічно спричиняють більше 200 тис. летальних випадків, у розвинених країнах зумовлюють біля 30% вірусних діарей і вирізняються високою контагіозністю. Епідемічний процес на сучасному етапі проявляється спорадичною захворюваністю із сезонними підйомами (осінь - весна) і спалахами незалежно від сезону. Спалахи найчастіше виникають у закритих колективах – лікарнях, дитячих та навчальних закладах, гуртожитках тощо. Однією з причин їх виникнення є порушення санітарно-протиепідемічного режиму.
Найчастіше норовірусна інфекція трапляється у осіб з несформованим, або зниженим імунітетом – дітей, осіб похилого віку.
Джерелом норовірусної інфекції є хвора людина або вірусоносій (у 10-13% людей інфекція має безсимптомний перебіг). Це висококонтагіозне захворювання, основними шляхами проникнення вірусу в
організм є: харчовий- при вживанні немитих овочів або фруктів, водний- при вживанні рідин, що містять вірус, контактно-побутовий, коли в організм вірус проникає через посуд, предмети побуту, немиті руки. Норовіруси передаються від людини до людини ( 62-84% від усіх зареєстрованих спалахів) і опосередковано через заражену воду і їжу. Передача може бути повітряно-крапельним шляхом, коли у хворого є блювота та діарея. Інфекція може потрапляти в їжу та в дихальні шляхи, якщо здорова людина буде дихати повітрям біля зараженої людини після або під час блювання .
Норовіруси досить резистентні і мають високу стійкість щодо фізичних та хімічних чинників, можуть довготривало (більше 28 днів) зберігати свої властивості на різних видах поверхонь. Проте, ці віруси швидко дезактивуються через нагрівання або під час обробки хлорвмісними дезінфікуючими засобами. Більш стійкі вони до обробки спиртовими дезінфектантами.
Інкубаційний період триває від 10 до 72 годин, у більшості випадків симптоми захворювання з’являються через 1-2 доби. Це, як правило, нудота, блювота, діарея, болі у черевній порожнині. У дітей в симптоматиці домінує блювота, у дорослих – діарея. Можуть спостерігатися сонливість, в’ялість і незначне підвищення температури тіла. Симптоми можуть тривати кілька днів.
Профілактикою захворювання на норовірусну інфекцію є:
- дотримання особистої гігієни мити руки з милом перед приготуванням і вживанням їжі, після відвідування туалету, після повернення з вулиці),
- ретельне миття фруктів і овочів, вживати термічно оброблені продукти харчування,
- вживання гарантованої безпечної води і напоїв,
- при купанні в басейнах і водоймах уникати попадання води в рот,
- проведення вологої обробки всіх поверхонь з якими контактував хворий як мінімум раз на день з додаванням хлорвмісних дезінфікуючих засобів,
- кип’ятіння посуду, яким користувався хворий.
Специфічного лікування та вакцини проти норовірусної інфекції не має.
18 жовтня 2019