Офіційний вебсайт Криворізької міської ради та її виконавчого комітету
Офіційний сайт виконкому Криворізької міської ради Виконком Криворізької міської ради Офіційний веб-сайт виконкому Криворізької міської ради

«ПРОПИСКА» ДИТИНИ БЕЗ ЗГОДИ БАТЬКА: ЗАКОННІ ШЛЯХИ ВИРІШЕННЯ

Створено: 2018-07-18 16:14:44Оновлено: 2018-07-18 16:16:28

«Прописка» дитини – обов’язкова і не здійснюється автоматично. Для цього батькам необхідно звернутись до відповідного «офісу прописки».

При цьому, законодавством встановлено обов’язок батьків зареєструвати місце проживання новонародженої дитини протягом трьох місяців з дня державної реєстрації її народження.

«Прописка» дитини здійснюється за адресою її батьків, а якщо законні представники проживають за різними адресами – «прописка» здійснюється за однією з адрес, однак при обов’язковій присутності або за згоди другого з батьків.

До виконавчого комітету Криворізької міської ради часто звертаються батьки, які бажають зареєструвати дитину за адресою свого місця проживання, однак не мають змоги це зробити, оскільки другий з батьків не дає письмову згоду на «прописку» дитини.

З метою захисту прав дітей та недопущення випадків, коли дитини залишається не зареєстрованою, виконавчий комітет Криворізької міської ради інформує мешканців міста про законні шляхи вирішення зазначеної ситуації.

Перший. Визначення місця проживання дитини відповідним рішенням суду або рішенням органу опіки та піклування.

Вимога щодо присутності другого батьків або надання ним письмової згоди не поширюється на випадки, коли місце проживання дитини визначено відповідним рішенням суду або рішенням органу опіки та піклування.

Другий. Позбавлення законного представника батьківських прав.

Найчастіше отримати згоду не можливо, оскільки другий з батьків ухиляється від батьківських обов’язків, не спілкується зі своєю дитиною, не приймає участь у її вихованні та утриманні.

Сімейним кодексом України передбачено, що особи, які ухиляються від виконання своїх обов’язків по вихованню дитини, можуть бути позбавлені судом батьківських прав. Особа, позбавлена батьківських прав перестає бути законним представником дитини.

Тобто у разі винесення судом рішення про позбавлення другого з батьків батьківських прав, така особа більше не вважається законним представником дитини, тому її згода на «прописку» не потребується.

Третій. Визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою.

Неможливість отримання письмової згоди часто пов’язано з тим, що місце проживання (перебування) другого з батьків фактично не відомі.

Цивільним законодавством передбачено, що фізична особа може бути визнана судом безвісно відсутньою, якщо протягом одного року в місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування.

Крім того, фізична особа може бути оголошена судом померлою, якщо у місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку, – протягом шести місяців, а за можливості вважати фізичну особу загиблою від певного нещасного випадку або інших обставин внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру – протягом одного місяця після завершення роботи спеціальної комісії, утвореної внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.

Фізична особа, яка пропала безвісти у зв'язку з воєнними діями, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій. З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців.

Фізична особа оголошується померлою від дня набрання законної сили рішенням суду про це. Фізична особа, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припустити її загибель від певного нещасного випадку або у зв'язку з воєнними діями, може бути оголошена померлою від дня її вірогідної смерті.

Правові наслідки оголошення фізичної особи померлою прирівнюються до правових наслідків, які настають у разі смерті.

Тобто з моменту оголошення фізичної особи померлою вона втрачає право- та дієздатність, у зв’язку з чим згода від такої особи на «прописку» дитини не потрібна.

Четвертий. Визнання особи недієздатною.

Трапляються випадки, коли перешкодою у реєстрації місця проживання дитини є стан психічного здоров’я одного з батьків.

Відповідно до Цивільного кодексу України, фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними. Недієздатна фізична особа не має права вчиняти будь-якого правочину.

В інших випадках, якщо батьки дитини зареєстровані за різними адресами, надання письмової згоди другого з батьків є обов’язковою умовою для реєстрації місця проживання.

Зареєструвати місце проживання дитини можна звернувшись до відділів реєстрації місця проживання громадян, розташованих у кожному районі міста:

  

Ми працюємо для Вас!


Наші контакти:

 • Управління з питань реєстрації виконкому Криворізької міської ради: м. Кривий Ріг, вул. Героїв АТО, буд. 30; тел. 92-03-34, 92-03-22, 74-29-49;    e-mail: [email protected].

 • Центр адміністративних послуг «Віза»: м. Кривий Ріг, пл. Молодіжна, 1; «ГАРЯЧА ЛІНІЯ»- 0-800-500-459; e-mail: [email protected].

 

 

 

 

18 липня 2018

© 2009—2025, Виконком Криворізької міської ради