Центр «Віза» («Центр Дії») роз’яснює: як зареєструвати народження дитини за кордоном
Створено: 2025-04-18 14:37:05Оновлено: 2025-04-18 14:38:59
Народження дитини — це завжди радісна подія, яка приносить з собою нові турботи та відповідальність. Особливо важливими стають питання оформлення офіційних документів, якщо дитина народилася за межами рідної країни. Після початку повномасштабної війни в Україні, частина українців були змушені виїхати за кордон, у зв’язку з цим для українських жінок, котрі народили немовля за кордоном, важливо знати процедуру отримання свідоцтва про народження для новонародженого.
Це забезпечує правовий статус дитини та відкриває можливості для повернення до України. Розглянемо основні кроки, які необхідно зробити, щоб ваш малюк мав усі необхідні документи, навіть якщо він народився далеко від Батьківщини.
Народжена за кордоном дитина, у якої принаймні один із батьків є громадянином України, також є громадянином України з моменту народження. Щоб отримати свідоцтво про народження дитини за кордоном, необхідно звернутися до Посольства або Консульства України в країні знаходження, за місцем народження дитини.
Українські діти, які народжуються за кордоном, автоматично отримують українське громадянство, якщо хоча б один із батьків є громадянином України. Місце народження дитини в цьому випадку не впливає на набуття нею громадянства України.
Увага! Якщо дитина зареєстрована в компетентних органах держави перебування, повторна реєстрація у закордонних дипломатичних установах України не провадиться.
Важливо! Офіційний документ про народження дитини, виданий іноземним уповноваженим органом, який є аналогом українського свідоцтва про народження, визнається дійсним в Україні у разі його засвідчення апостилем чи легалізації. Іноземні документи повинні бути також перекладені на українську мову та засвідчені в установленому законодавством України порядку.
Заяву про реєстрацію народження дитини батьки зобов’язані подати не пізніше одного місяця з дня народження дитини. Реєстрація народження, а також видача свідоцтва проводиться без стягнення консульського збору.
Як відбувається реєстрація народження?
- Письмова або усна заява батьків чи одного з них надається до дипломатичного представництва або консульської установи України за місцем народження дитини або за місцем проживання батьків.
- У разі неспроможності батьків реєстрація дитини може проводитися її родичами.
- Після заяви батьків дитини або інших осіб консул проводить реєстрацію народження дитини з одночасним визначенням її походження та присвоєнням прізвища, імені та по батькові.
Які документи слід пред’явити консулу для реєстрації?
- Документ медичного закладу про народження дитини або довідку від лікаря, який надавав допомогу при пологах.
- Паспорт або інші документи, що посвідчують особи батьків (одного з батьків).
- Документ, який є підставою для внесення відомостей про батька (свідоцтво про шлюб, заява матері, заява батька про визнання батьківства тощо).
Перелік дипломатичних та консульських установ можна знайти за посиланням https://mfa.gov.ua/diplomatichni-ustanovi/inozemni-diplomatichni-ustanovi-v-ukrayini.
! Отримати консультацію у сфері державної реєстрації актів цивільного стану можливо у адміністраторів відділу ДРАЦС в Головному офісі Центру «Віза» («Центр Дії») за адресою пл. Молодіжна, 1.
Центр «Віза» («Центр Дії») – Разом до Перемоги!
Контакти Центру адміністративних послуг «Віза» («Центр Дії»):
[email protected]
18 квітня 2025