«ГАРЯЧІ ПИТАННЯ» криворіжців на контакт центр 1520
Створено: 2021-11-17 11:42:18Оновлено: 2021-11-17 11:45:23
Коментує директор департаменту соціальної політики
виконкому Криворізької міської ради
ІНЕСА БЛАГУН
- Дізнався, що працюю нелегально. Куди мені звертатися за захистом своїх прав?
Для захисту своїх трудових та соціальних прав необхідно звернутися до інспекції з питань праці та зайнятості департаменту соціальної політики виконкому Криворізької міської ради за адресою: вул. Героїв АТО, 30 (приміщення ПАТ «Укртелеком»), каб. 307, тел.: 067 838 38 39, (0564) 92 02 24 або ж до Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області за адресою: 49107, м. Дніпро, вул. Казакова, 1-Д, офіційний e-mail: [email protected].
Також можна отримати консультацію особисто, звернувшись безпосередньо до відділу з питань додержання законодавства про працю у Криворізькому регіоні за адресою: просп. Поштовий, буд. 40, м. Кривий Ріг, прийом громадян щопонеділка з 1300 до 1700.
- Як пересвідчитися, що працюю легально?
Для встановлення факту перебування в трудових відносинах з тим чи іншим роботодавцем необхідно отримати довідку за Формою ОК-7. Таку довідку можливо отримати:
- звернувшись особисто до відділення Пенсійного фонду України за наявності оригіналів паспорту та ідентифікаційного коду;
- електронному вигляді, зареєструвавшись в особистому кабінеті на офіційному веб-порталі Пенсійного фонду України (https://www.pfu.gov.ua/).
- Працюю на виробництві. Чотири місяці перебував на лікарняному. Кадрова служба попередила про те, що щорічна додаткова відпустка буде меншої тривалості, ніж зазвичай. Чи правомірні такі дії роботодавця?
На відміну від щорічної основної відпустки, додаткові відпустки надаються не всім без винятку працівникам, а тільки тим, які працюють у певних умовах, якими є:
- шкідливі і важкі умови праці;
- особливий характер праці (окремим категоріям працівників, робота яких пов'язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров'я; працівникам з ненормованим робочим днем).
Конкретна тривалість такої відпустки встановлюється колективним чи трудовим договором.
До стажу роботи, що дає право на щорічні додаткові відпустки, зараховуються:
- час фактичної роботи із шкідливими, важкими умовами або з особливим характером праці, якщо працівник зайнятий у цих умовах не менше половини тривалості робочого дня, встановленої для працівників даного виробництва, цеху, професії або посади;
- час щорічних основної та додаткових відпусток за роботу із шкідливими, важкими умовами і за особливий характер праці;
- час роботи вагітних жінок, переведених на підставі медичного висновку на легшу роботу, на якій вони не зазнають впливу несприятливих виробничих факторів.
Періоди тимчасової непрацездатності; перебування у додатковій соціальній відпустці працівників, які мають дітей; у відпустці без збереження заробітної плати; в інших видах відпусток (крім щорічної основної та додаткової), а також решта періодів, коли за працівником зберігається місце роботи, до стажу, що дає право на щорічну додаткову відпустку, не зараховуються.
Коментує директор департаменту регулювання містобудівної діяльності та земельних відносин виконкому Криворізької міської ради
ЛЮБОВ ГОРБАЧОВА
- Надання у власність земельних ділянок для ведення садівництва в садових товариствах
Питання щодо надання земельних ділянок у власність в садових товариствах виникають досить часто.
Земельні відносини регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Відповідно до ст. 79-1 Земельного кодексу України встановлено, що формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
Відповідно до ст. 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок комунальної власності в користування здійснюється рішенням органу місцевого самоврядування, що ухвалюється на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі формування нової земельної ділянки.
В інших випадках надання в користування земельної ділянки здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), що розробляється на підставі дозволу, наданого органом місцевого самоврядування.
Згідно зі ст. 55 Закону України «Про землеустрій» установлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється відповідно до відомостей Державного земельного кадастру, матеріалів Державного фонду документації із землеустрою та оцінки земель, топографо-геодезичних робіт.
При приватизації окремої земельної ділянки для ведення колективного садівництва, що перебуває у складі земель садівничого товариства, слід зазначити, що дане питання має ряд особливостей, а саме:
- при створенні садівничого товариства земельна ділянка, що виділяється садівничому товариству, поділяється на землі загального користування, які передаються у власність товариству як юридичній особі, та на земельні ділянки для закладання і вирощування плодових насаджень, які, за бажанням, передаються у власність кожному члену товариства. Згідно зі ст. 35 Земельного кодексу України приватизація земельної ділянки громадянином - членом садівницького товариства здійснюється без згоди на те інших членів цього товариства. Однак, така земельна ділянка хоч і перебуватиме у приватній власності, але територіально знаходиться в межах цього садівницького товариства. Тому, використання земельних ділянок садівничих товариств здійснюється відповідно до Земельного кодексу України та статутів цих товариств;
- якщо садівниче товариство раніше оформило правоустановчі документи на займану ним земельну ділянку для розміщення колективного саду, приватизація ділянок громадянами – членами товариства можлива шляхом поділу раніше сформованої земельної ділянки на підставі технічної документації щодо її поділу;
- якщо садівниче товариство користується земельною ділянкою без правоустановчих документів на землю, формування земельних ділянок, якими користуються члени садівничого товариств, здійснюється шляхом їх відведення із земель державної та комунальної власності на підставі розробленого проекту землеустрою в порядку, визначеному частинами 6-11 ст. 118 даного Кодексу.
17 листопада 2021