ЗАПИТАННЯ КРИВОРІЖЦІВ ДО КЕРІВНИКІВ ВИКОНКОМУ МІСЬКОЇ РАДИ
Створено: 2021-07-15 16:24:14Оновлено: 2021-07-15 16:26:20
12.07.2021 та 15.07.2021 онлайн-консультації у Контакт-центрі 1520 провели заступник начальника управління екології виконкому Криворізької міської ради ІРИНА САВІНОВА та начальник інспекції з благоустрою виконкому Криворізької міської ради АНДРІЙ НИЧИПОРОВ.
Заступник начальника управління екології виконкому Криворізької міської ради ІРИНА САВІНОВА проінформувала про наступне.
- Які дозвільні документи має отримати суб’єкт господарювання при здійсненні господарської діяльності, що потенційно може впливати на стан довкілля?
Згідно із Законом України «Про оцінку впливу на довкілля» здійснення оцінки впливу на довкілля є обов’язковим у процесі прийняття рішень про провадження господарської діяльності суб’єктів господарювання, що може мати значний вплив на довкілля. Висновок з оцінки впливу на довкілля обґрунтовує недопустимість або допустимість провадження планованої діяльності та екологічні умови. Висновок з оцінки впливу на довкілля є обов’язковим для виконання.
Згідно ст. 11 Закон України «Про охорону атмосферного повітря» викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб’єкту господарювання.
Порядок видачі дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами визначено Постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 №302 «Про затвердження Порядку проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян підприємців, які отримали такі дозволи».
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про відходи» суб’єкти господарювання зобов’язані мати дозвіл на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, якщо їхня діяльність призводить до утворення відходів, для яких показник загального утворення відходів перевищує 1000.
Суб’єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами, діяльність яких призводить виключно до утворення відходів, для яких показник загального утворення відходів від 50 до 1000, зобов’язані щороку подавати декларацію про відходи за формою та у порядку, встановленими Кабінетом Міністрів України.
Для здійснення діяльності у сфері водокористування кожен суб’єкт обов’язково має отримати відповідний дозвіл, який видається Державним агентством водних ресурсів України та його територіальними підрозділами (ст. 49 Водного кодексу України). Отримання дозволу є обов’язковим для тих суб'єктів, які використовують воду в об’ємі від п’яти кубічних метрів на добу.
Для забору та/або використання води в об’ємі до п’яти кубічних метрів на добу, крім тієї, що використовується для виробництва (входить до складу) напоїв та фасованої питної води, дозвіл на спецводокористування не отримується. Всі умови, за яких дозвіл не отримується, наведено у ст. 48 Водного кодексу України.
Дозвіл отримується винятково на спецводокористування та встановлює ліміт забору води, ліміт використання води та ліміт скидання забруднюючих речовин.
- Хто має право здійснювати перевірку суб’єктів господарювання, здійснення господарської діяльності яких впливає на стан довкілля?
Згідно Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», виключно законами встановлюються органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності.
Постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 №667 «Про затвердження Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів» встановлено, що Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів є центральним органом виконавчої влади, який здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням вимог санітарного законодавства, у т.ч. за факторами середовища життєдіяльності людини, що мають шкідливий вплив на здоров’я населення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2017 року №275 «Про затвердження Положення про Державну екологічну інспекцію України» встановлено, що Державна екологічна інспекція України є центральним органом виконавчої влади, який здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, у т.ч. законодавства з охорону атмосферного повітря.
Тобто, Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів та Державна екологічна інспекція України є виконавчими органами державної влади, що здійснюють державний контроль за дотриманням вимог природоохоронного та санітарного законодавства та мають повноваження щодо накладання адміністративних стягнень, пред’явлення претензій про відшкодування збитків і втрат, заподіяних державі в результаті порушення природоохоронного та санітарного законодавства.
- Адреси та контакти органів контролю, що здійснюють перевірку за дотриманням суб’єктами господарювання вимог природоохоронного та санітарного законодавства.
Відповідно до ст.6 Закону України «Про основні засади державного на-гляду (контролю) у сфері господарської діяльності», позаплановий захід дер-жавного нагляду (контролю) суб’єкта господарювання, можливо здійснити на підставі звернення фізичної особи про порушення, що спричинило шкоду її правам, законним інтересам, життю чи здоров’ю, навколишньому природному середовищу, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності).
Для ініціювання проведення позапланової перевірки суб’єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного та санітарного законодавства, можливо звернутися до:
– Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, 01001, м. Київ, вул. Б. Грінченка, 1, тел. 044 364 77 80, 050 230 04 28 та її територіального органу - Головного управління Держпродс-поживслужби в Дніпропетровській області, 49006, м. Дніпро, вул. Філософська, 39-А, тел. +380935393023;
– Державної екологічної інспекції України, 49010, м. Київ, пров. Новопечерський, 3, корп. 2, тел. 044 521 20 40, та її територіального органу - Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровогорадська області), 50103, м. Кривий Ріг, вул. Героїв АТО, 92, тел. 056 471 46 52. Крім того, до Офісу Державної екологічної інспекції у Кривому Розі, 50103, м. Кривий Ріг, вул. Героїв АТО, 92, тел. +38 (097) 336-28-41.
Начальник інспекції з благоустрою виконкому Криворізької міської ради АНДРІЙ НИЧИПОРОВ відповів на наступні питання.
- Хто повинен здійснювати видалення бур’янів, у тому числі амброзії на території міста?
В. Згідно п.п. 3.6.3.9, 5.7 Правил з благоустрою в місті Кривому Розі затверджених рішенням сесії виконкому Криворізької міської ради від 21.10.2015 № 4038, суб’єкти господарювання, органи самоорганізації населення, громадські обє’днання, мешканці міста – на земельних ділянках, наданих їм на праві власності чи користування, закріпленій території за укладеними договорами з балансоутримувачем повинні виконувати регулярне косіння газонів, уживати заходів щодо боротьби з карантинними та іншими рослинами.
- Чи повинні підприємці встановлювати урни біля своїх об’єктів бізнесу?
В. Згідно п. 3.6.3.11, 5.12 правил з благоустрою в місті Кривому Розі затверджених рішенням сесії виконкому Криворізької міської ради від 21.10.2015 № 4038, суб’єкти господарювання, підприємства, установи та організації на земельних ділянках, наданих їм на праві власності чи користування, закріпленій території за укладеними договорами з балансоутримувачем повинні встановлювати урни, утримувати їх у належному стані та своєчасно прибирати відходи.
15 липня 2021