13 листопада відзначається Міжнародний день сліпих, як день пошани мужніх, життєлюбних та нездоланних людей з особливими потребами
Створено: 2018-11-14 11:34:34Оновлено: 2018-11-14 11:35:38
13 листопада 1745 року у Франції народився всесвітньо відомий тифлопедагог Валентин Гаюї, завдяки якому відкрилися перші школи та підприємства для сліпих. Власним коштом цей педагог заснував школу для сліпих дітей. Пізніше Всесвітня організація охорони здоров’я вирішила саме в цей день відзначати Міжнародний день сліпих.
Інвалідність по зору - зовсім не вирок. Про це знають багато незвичайних людей в усьому світі, які втративши зір або не маючи його, попри усі негаразди здоров’я, досягають дивовижного успіху в різних галузях. Яскравими прикладами є всесвітньо відомі - автор шрифту для незрячих Луї Брайль, журналіст Джозеф Пулітцер, італійський співак Андреа Бочеллі, письменниця Хелен Келлер, яка не маючи зору та слуху, написала світовий бестселер - книгу «Історія мого життя» та багато інших.
В Україні нараховується 300 тисяч людей, які позбавлені можливості від народження або через хворобу бачити навколишній світ. У місті Кривому Розі мешкає близько 1,2 тис. осіб з інвалідністю по зору (4% від загальної чисельності осіб з інвалідністю м. Кривого Рогу), серед яких осіб з інвалідністю по зору І групи 286 чол. або 25% від загальної чисельності осіб з інвалідністю по зору, в тому числі дітей з інвалідністю по зору 112 чол.).
У нашому місті в Центрально-Міському районі створено та успішно функціонує підприємство об’єднання громадян Криворізьке учбово-виробниче підприємство Українського товариства сліпих, на якому працює майже 190 осіб з інвалідністю, розміщені громадські організації УТОС, які у поточному році разом із Українським товариством сліпих відзначали 85 років від дня свого заснування. Очолює це підприємство надзвичайно мужня та освічена людина, фахівець своєї справи – Порадовський Станіслав Петрович, особа з інвалідністю І групи, для якого фізичні перешкоди є умовними, а для його таланту громадського діяча, керівника та знавця своєї справи - не має перешкод.
Вказане підприємство за напрямком виготовлення світлотехнічної продукції та товарів широкого вжитку, відоме в Україні, та за її межами. Наше місто освітлюють у вечірній час прилади, виготовлені на цьому підприємстві. Підприємство згуртувало навколо себе однодумців з числа людей з вадами зору, які не зважаючи на свої фізичні особливості, здобувають вищу освіту, працюють, приймають активну участь в культурному житті міста, маючи прекрасні творчі хорові колективи. Силами цих «нездоланних» людей на підприємстві створені за участю Фонду соціального захисту інвалідів унікальні спеціалізовані робочі місця, на яких працюють тотально сліпі люди. Вони у своїх віршах називають своє підприємство та громадські організації УТОС «будинком, де їх розуміють та чекають».
Керівники громадських осередків УТОС є активними громадськими діячами та консультантами з питань створення у місті безбар’єрного середовища для осіб з інвалідністю по зору. У рамках заходів, які проводяться комітетом із забезпечення доступності виконкому Криворізької міськради, з урахуванням думки громадських організацій УТОС, у поточному році облаштовано інформаційними табличками за шрифтом Брайля приміщення управління праці та соціального захисту населення виконкому Центрально-Міської районної у місті ради та тактильною плиткою входи до підземного переходу на пл. Визволення, тактильними лініями сходинки в лікувальних та інших закладах міста.
Органи місцевого самоврядування роблять все можливе для забезпечення у місті додаткової соціальної підтримки осіб з вадами зору. Для їх орієнтування обладнано звуковими пристроями світлофорні об’єкти на пішохідних переходах, тактильними лініями та покажчиками приміщення органів соціального захисту населення, території залізничних станцій, автовокзалу, автостанцій, лікувальних та культурних закладів міста, аптек та ін. Щорічно коштом міського бюджету закуповується озвучена література та виділяються кошти для участі осіб з інвалідністю по зору в культурних заходах. Ця робота у місті продовжується й надалі.
Користуючись нагодою, в цей день побажаємо усі разом людям з вадами зору наснаги, життєлюбства, міцного здоров’я та добробуту.
Ми завжди разом з вами.
Ваші зауваження та пропозиції просимо надавати за електронною адресою: kg.upszn@gmail.com
Департамент соціальної політики
14 листопада 2018