13 листопада світова громадськість відзначає Міжнародний день сліпих, як день пошани та привернення уваги до проблем мужніх, життєлюбних та нездоланних людей з особливими потребами
Створено: 2019-11-13 13:07:30Оновлено: 2019-11-13 13:10:42
Інвалідність по зору – це не вирок. Це твердження підкріплено фактами із життя особливих мешканців нашого міста. І, хоча, на заваді таких людей фізичні обмеження по зору, але це не перешкоджає їх творчому та інтелектуальному розвитку, активній громадській діяльності.
У місті Кривому Розі для людей з вадами зору осередком спілкування, розвитку та реалізації життєвого потенціалу є підприємство об’єднання громадян Криворізьке учбово-виробниче підприємство Українського товариства сліпих та громадські організації УТОС, якими згуртовано майже 190 працездатних осіб з інвалідністю та понад 400 осіб похилого віку з вадами зору.
Очолює це підприємство Станіслав Порадовський, фахівець своєї справи, надзвичайно мужня і цілеспрямована людина, для якого І група по зору та фізичні обмеження є умовними, а для його таланту керівника, громадського діяча та знавця своєї справи - не має перешкод.
Колективом підприємства вдалося створити вдалу модель виробничої бази з трудової реабілітації тотально сліпих людей. Завдяки цьому, підприємство визнано в системі УТОС одним з найкращих в Україні та відоме за її межами. На унікальних спеціалізованих робочих місяцях люди з вадами зору виготовляють світлотехнічну продукцію та товари широкого вжитку.
Не зважаючи на фізичні особливості, працівники підприємства, здобувають вищу освіту, приймають активну участь в громадському та культурному житті міста. У своїх віршах ці особливі люди назвали своє підприємство «будинком, де їх розуміють та чекають». Ними створено прекрасні хорові колективи, які є номінантами та призерами численних фестивалів й конкурсів.
Керівники громадських осередків УТОС - активні консультанти з питань створення в місті безбар’єрного середовища для осіб з вадами зору. За участю представників УТОС, у рамках заходів, які проводяться комітетом із забезпечення доступності осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення до об’єктів соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури виконкому Криворізької міськради, у 2019 році проведено моніторинг щодо якості облаштування тактильною плиткою спеціальних орієнтирів та покажчиків напрямків руху для осіб з інвалідністю по зору в підземному переході на пл. Визволення та дорожнього покриття на пр-ті 200-річчя Кривого Рогу (від вул. Спаська до вул. Миколи Світальського.
Органами місцевого самоврядування робиться усе можливе для забезпечення в місті додаткової соціальної підтримки осіб з вадами зору. Коштом міського бюджету особам з інвалідністю по зору закуповується озвучена література та виділяється матеріальна допомога для участі в культурних заходах.
Для орієнтування людей з проблемами зору обладнано звуковими пристроями світлофорні об’єкти на пішохідних переходах, тактильними лініями та покажчиками приміщення органів соціального захисту населення, лікувальних та культурних закладів, аптек, залізничних станцій, автовокзалу, автостанцій, пішохідні доріжки.
У 2019 році у місті під час поточного ремонту вулиць та доріг забезпечено безпечний та безперешкодний рух осіб з інвалідністю на тротуарах завдяки облаштуванню їх з’їздами для крісел колісних та тактильною плиткою, а саме на:
- бульв. Вечірній, уздовж буд. №№18 – 2а;
- вул. Володимира Великого в районі кінотеатру «Олімп»;
- вул. Дишинського в районі КП «Криворізький психоневрологічний диспансер» Дніпропетровської обласної ради»;
- перехресті вул. Єсеніна та пр-ту Гагаріна;
- пр-ті Миру (від вул. Кобилянського до вул. Декабристів);
- вул. Володимира Великого (від пл. Олександра Поля до вул. Теслен-ка);
- перехресті пр-ту Металургів та вул. Героїв АТО;
- вул. Лермонтова (від пр-ту Пулківський до вул. Німецька).
Ця робота у місті продовжується й надалі.
Довідково: У місті Кривому Розі мешкає близько 1,2 тисяч осіб з інвалідністю по зору (4% від загальної чисельності осіб з інвалідністю м. Кривого Рогу), серед яких І групи по зору - понад 280 чол. (23% від загальної чисельності осіб з інвалідністю по зору). Дітей з хворобою очей - 119 чол., у тому числі сліпих на одне або два ока – 23 дитини.
Користуючись нагодою, в цей день бажаємо людям з вадами зору наснаги, міцного здоров’я, розвинення їх фізичного та творчого потенціалу, добробуту.
13 листопада 2019