Офіційний веб-сайт Криворізької міської ради та її виконавчого комітету
Офіційний сайт виконкому Криворізької міської ради Виконком Криворізької міської ради Офіційний веб-сайт виконкому Криворізької міської ради

Інформація про роботу підрозділу

Створено: 2010-02-02 23:15:26Оновлено: 2019-04-22 14:47:00

Інформація про роботу управління культури

виконкому Криворізької міської ради за 2018 рік

Кривий Ріг – яскравий культурний осередок України, де вирує різножанрове мистецьке та творче життя.

Сфера культури міста об’єднує близько 100 закладів та установ: 12 палаців, 3 театри, 18 мистецьких шкіл, 46 масових бібліотек, міський виставочний зал, історико-краєзнавчий музей і його філії, музичний коледж, державний цирк та ін. Міська влада докладає зусиль для збереження та розвитку галузі культури. У 2018 році до комунальної власності територіальної громади міста Кривого Рогу на безоплатній основі прийняті Палаци культури «Північний», «Центральний» та «Інгулець».

Справжньою кузнею талантів є Палаци культури, у яких діють 151 аматорський колектив. Їх відвідують близько 5 тис. учасників. Здобутки та перемоги талановитих криворіжців сприяють зміцненню авторитету міста. Упродовж року 65 аматорських колективів стали лауреатами 110 обласних, всеукраїнських та міжнародних конкурсів. Володарями вищої нагороди – Гран-прі стали 18 колективів.

У масштабному VII пісенному конкурсі «Білазівський акорд», що відбувся в листопаді 2018 року в місті-побратимі Жодіно (Республіка Білорусь), дипломами лауреатів та цінними подарунками нагороджені Анастасія Солонько (ПК «Центральний» – I м.) та народний вокальний ансамбль «Лунный свет» (ПК «Інгулець» – II м).

У 2018 році в Кривому Розі проведено 32 фестивалі та конкурси, серед них мистецькі події національного рівня, що зібрали рекордну кількість учасників: всеукраїнські фестивалі «Червона калина», «Козацької пісні», «Джаз на Поштовій», «Сучасні ритми».

Місто дбайливо плекає надбання фольклорного мистецтва - козацькі пісні, разом з неповторним Петриківським розписом, що внесені до списку елементів нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО. Справжнім етнофестивалем з насиченою та різноманітною святковою програмою став II Всеукраїнський фестиваль козацької пісні, що відбувся у День Українського козацтва. У ньому взяли участь 5 хорових, 38 вокально-фольклорних колективів з Кривого Рогу та 6 областей України. Яскравим досягненням фестивалю стала мистецька акція «Від народних умільців». Роботи майстрів народного мистецтва вражали високою майстерністю У серпні народні майстри Кривого Рогу Маріанна Любас, Юлія Датченко, Інна Івінська, Наталія Войтенко стали учасниками Ягеллонського ярмарку у місті Люблін (Польща).

Широку палітру інтонаційних барв джазового мистецтва представляли 10 колективів та 56 солістів з десяти областей України на ІІ відкритому Всеукраїнському фестивалі-конкурсі джазового мистецтва «ДЖАЗ НА ПОШТОВІЙ». У рамках фестивалю пройшли майстер-класи відомих виконавців джазової музики Олександра Муренка та Руслана Єгорова. Відбулися концерти за участю кращих естрадних колективів міста Кривий Ріг та гостей, що визнані не лише в Україні, а й далеко за її межами .

Яскравою мистецькою подією стала VII Бахівська академія, яка проходила за підтримки Генерального консульства Німеччини у м. Дніпро в концертному залі Криворізького обласного музичного коледжу за участю студентів Дніпропетровської академії музики ім. М.Глінки та шести професорів Бахівської академії (м. Лейпциг).

27.05.2018 Кривий Ріг відсвяткував свій 243-й День народження. Головним сценічним майданчиком загальноміських урочистостей стала площа перед Криворізьким державним цирком. Свято відбулося в новому форматі: завдяки телемарафону всі куточки нашого міста було об’єднано піснею, танцем, гарним настроєм та лейтмотивом «Кривий Ріг - місто довжиною в життя». У кожному районі міста була визначена платформа, де відбулися насичені святково-розважальні програми за участю кращих творчих колективів та професійних артистів, масові гуляння, облаштовано різноманітні святкові локації. Загалом свято об’єднало понад 100 тис. криворіжців.

Проводячи такі заходи, ми не тільки шануємо та зберігаємо традиції, минуле, а й демонструєте своє велике майбутнє.

Мережа мистецьких шкіл Кривого Рогу налічує 18 закладів, у яких навчається 6806 дітей, з них 1001 учень – безоплатно.

Про виконавську майстерність юних талантів свідчать їх яскраві перемоги. У 2018 році в міжнародних конкурсах здобули перемоги 103 колективи та 138 солістів, у всеукраїнських – 562 колективи, 467 солістів.

Відзнакою міського голови для обдарованих дітей і молоді в номінації «За творчі досягнення» нагороди отримали 58 осіб.

На базі мистецьких шкіл проводиться багато різноманітних конкурсів. Серед них – Всеукраїнський конкурс юних баяністів, акордеоністів та ансамблів «Сучасні ритми», що зібрав на сцені концертного залу Криворізької міської музичної школи №4 90 солістів та 15 ансамблів з 14 областей України.

Розширив свої горизонти й художній пленер «Парки та сквери міста». Його переможці були запрошені на свято Дня міста в Полтаву. Незабутні враження подарував містянам й фестиваль духових оркестрів «Криворізькі сурми», в якому брали участь 9 дитячих духових оркестрів.

Значна увага приділяється підвищенню якості мистецької освіти. Протягом року проведено більше 10 заходів з підвищення кваліфікації педагогічних працівників (майстер-класи, семінари, методичні конференції) із залученням провідних фахівців галузі освіти, культури й мистецтва.

У 2018 році Міністерство культури України розпочало пілотний проект з упровадження освітніх програм у мистецьких школах. У проекті беруть участь 29 мистецьких шкіл України, 6 з яких – школи Кривого Рогу: музичні школи №№ 3,4,5,13, художня школа № 3 та школа мистецтв №2.

Відповідно до плану роботи Міністерства культури України у березні 2018 року на базі Криворізької міської музичної школи №4 проходив Всеукраїнський семінар з питань розвитку початкової мистецької освіти. У семінарі брали участь 22 керівники мистецьких шкіл з Полтавської, Харківської, Запорізької, Донецької, Херсонської та Дніпропетровської областей.

Справжнім багатством, обличчям нашої духовності є міські театри. Якісна драматургія, цілісність акторських ансамблів, професійна гра - завжди заслуговують на визнання глядачів.

У сучасному репертуарі КП «Криворізький академічний міський театр драми та музичної комедії імені Тараса Шевченка» більше 40 вистав, з них: 13 – для дітей, 2 оперети, 7 музичних вистав та 1 балет. У 2018 році театр презентував 3 нових постановки. Усього за рік проведено 263 вистави, які переглянуло 46 232 глядача (з них 13478 – глядачі пільгових категорій).

У щорічному театральному фестивалі-конкурсі на здобуття вищої театральної нагороди Придніпров’я «СІЧЕСЛАВНА» диплом переможниці отримала Марія Фішелевич за кращу жіночу роль Еллі у виставі «Безумная Элли и Великий обманщик» (режисер-постановник Андрій Івасіх).

Нетрадиційна мова пластичного театру, високий естетичний і художній рівень вистав вигідно відрізняють КП «Криворізький академічний міський театр музично-пластичних мистецтв «Академія руху» серед театрів сучасності. У 2018 році театром проведено 146 вистав, які відвідало 27 794 глядачі (з них 10 516 – пільгових категорій). Було здійснено постановку 4 прем’єр. Театр отримав Гран-прі в номінації «Краща вистава для дітей» за музичну казку «Аліса в Задзеркаллі» (автор інсценізації та режисер-постановник заслужений діяч мистецтв України Сергій Бєльський) у театральному фестивалі-конкурсі «СІЧЕСЛАВНА». Акторка Юлія Пахаян отримала вищу нагороду «Надія Січеславни-2018» за кращу жіночу роль у 2-х виставах: пластичній драмі «Спокушені спрагою» (автор ідеї та режисер - постановник заслужений діяч мистецтв України Олександр Бєльський) та музичній казці Аліса в Задзеркаллі» .

Також театр став переможцем у I Всеукраїнському театральному фестивалі «ГРА» з пластичною драмою «Спокушені спрагою» (режисер-постановник заслужений діяч мистецтв України Олександр Бєльський).

Робота Криворізького міського театру ляльок спрямована на забезпечення духовних потреб маленького глядача. У його творчій скарбниці понад 50 вистав (у тому числі 4 – нових). Всі вистави є різними за художніми напрямками і розраховані на юного глядача віком від 3 до12 років. Упродовж року театр вів активну роботу з популяризації своєї діяльності, соціологічні дослідження, виступав у дитячих дошкільних закладах, школах, інтернатах, дитячих таборах відпочинку тощо. Усього було проведено 357 вистав, на яких побувало 35 977 глядачів (з них 18 694 - пільгових категорій).

Завжди в епіцентрі культурного життя міста перебуває КЗК «Міський виставочний зал». Протягом 2018 року у закладі відкрито 35 загальноміських виставок творів провідних художників, майстрів декоративно-ужиткового мистецтва, скульпторів, фотомайстрів, юних вихованців міських шкіл естетичного виховання й центрів дитячої та юнацької творчості, які відвідало близько 50 тис. осіб. Виставочний зал разом з Криворізькою міською організацією Національної спілки художників України здійснили спільний проект. У лютому 2018 року в Дніпропетровському художньому музеї відкрилася виставка, присвячена Дню визволення міста Кривого Рогу від нацистських загарбників. У ній взяли участь 18 криворізьких художників, які представили близько 100 картин. Активну участь криворізькі художники брали також у виставках на міських святах: до Дня міста, Дня незалежності України, у фестивалі національних культур «Єдина родина – моя Україна» та ін.

Пріоритетом діяльності міської бібліотечної системи є створення нової моделі бібліотек, як повноцінних інформаційно-ресурсних центрів. У 2018 році активність користувачів бібліотек збільшилася. Відвідування дитячих бібліотек складає 365 000, дорослих – 349 477. Видано 1 041 470 та 1 530 248 документів відповідно. Наразі відбуваються зміни в інформаційному та матеріальному забезпеченні. КЗК «Міська бібліотека для дорослих» було укладено договір про співпрацю з німецьким товариством з міжнародного співробітництва GIZ. У рамках реалізації проекту протягом року Центральна бібліотека та бібліотека-філіал №1 отримали комп’ютерну техніку та мультимедійне обладнання, сучасні меблі, книжкові стелажі, дитячі куточки. На мікрорайоні Східному відкрито бібліотеку-філіал №10 КЗК «Міська дитяча бібліотека», відремонтовано приміщення, придбані нові сучасні дитячі меблі. Бібліотечні працівники завжди є активними учасниками міських заходів до Дня міста, Дня Європи, фестивалів: «Ніч індустріальної культури», «Єдина родина - моя Україна»; організаторами міського фестивалю дитячої книги, що відбувся в рамках святкування Дня міста.

У 2018 році директор комунального закладу культури «Міська бібліотека для дорослих» Інна Фещенко отримала премію Дніпропетровської обласної ради для молоді віком 14 - 35 років за значний авторський доробок у сфері мистецтва.

КЗК « Міський історико-краєзнавчий музей» упродовж року активно співпрацював з громадськими організаціями, творчими спілками, що сприяло проведенню на високому рівні різноманітних культурологічних заходів: виставок з фондів, зустрічей з видатними особистостями краю, вечорів пам’яті, презентацій нових видань. Упродовж року його відвідало 56 600 жителів та гостей міста.

Заклад брав активну участь у музейних фестивалях різних рівнів. На регіональному фестивалі «Україна – козацька держава», що відбувся в квітні 2018 року в м. Нікополі, музей отримав дипломи переможця у двох номінаціях: «Міні-експозиція» та «Друковані видання». У вересні 2018 року на базі Дніпропетровського національного історичного музею ім. Д.І. Яворницького проходив 5-й Всеукраїнський музейний фестиваль «Музей та виклики часу», що став платформою для обговорення проблемних питань розвитку й нових напрямів музейної діяльності. Серед учасників - 67 музеїв різного профілю, заповідники, громадські організації та видавництва. Друге місце у фестивалі в номінації «Промоушен» за презентацію роботи отримала відеогалерея. У 2018 році фахівцями музею було представлено новий відеофільм «Едуард Фукс – фотолітописець нашого краю», створений ТРК «Рудана».

Головним завданням Криворізького державного цирку є пропаганда циркового мистецтва, дотримання високої культури обслуговування населення. Завдяки втіленню інноваційних форм, нових творчих задумів він залишається улюбленим місцем сімейного відпочинку мешканців міста. Початок нового сезону, як і кожна прем’єра - це свято для глядачів У 2018 році здійснено 7 прем'єрних циркових програм. Усього відбулося 80 вистав, які відвідало близько 64 600 глядачів, з них 1 205 - пільгової категорії.

Кривий Ріг – козацький край, де шанують славетні сторінки минулого, культурний спадок, народні традиції. Неповторний історичний колорит місту надають три тематичні скульптури: «Козак Кривий Ріг», «Козак Мамай» та пам’ятник Петру Калнишевському (це другий, в Україні, пам’ятник на честь легендарного отамана), відкриття якого відбулося у 2018 році в історичній частині міста на однойменній вулиці. У 2018 році також встановлено пам’ятники - Покрові Пресвятої Божої Матері та Володимиру Великому.

З метою збереження пам’ятників, що увічнюють події Другої світової війни, здійснено ремонт братської могили радянських воїнів на вул. Вадима Гурова.

У місті всіляко підтримується розвиток талантів, створюються всі умови для реалізації творчих проектів у сфері мистецтва, проведення заходів з виявлення обдарованих дітей і молоді.

У 2018 році коштом бюджету розвитку проведені роботи з капітальних ремонтів та будівництва на суму 10 496,3 тис. грн.

Кошти направлені на виконання: капітального ремонту Палацу культури «Тернівський» (заміна вікон, опалення), парку «Тернівський», покрівлі міської музичної школи №13, завершення капітального ремонту підвального приміщення міської музичної школи №3, виготовлення проектно-кошторисних документацій для подальшого виконання капітальних ремонтів, реконструкції в комунальних закладах культури «Міська дитяча бібліотека», «Міська бібліотека для дорослих», «Міський виставочний зал», міському комунальному закладі культури «Народний дім», міській художній школі №1, Криворізькому академічному міському театрі музично-пластичних мистецтв «Академія руху».

Придбано сценічне обладнання, комп’ютерна техніка, кондиціонери, меблі, музичні інструменти тощо для комунальних закладів культури «Міська дитяча бібліотека», «Міський історико-краєзнавчий музей», комунальних позашкільних мистецьких начальних закладів «Криворізька міська музична школа» №№ 4, 8, 14, комунальних закладів «Палац культури «Саксагань», «Палац культури «Карачуни», «Палац культури «Першотравневий», «Палац культури «Тернівський», «Палац культури «Мистецький» на суму 2 422,6 тис. грн. Поповнено бібліотечні фонди на суму – 0,4 млн. грн.

Показником інтенсивності та якості мистецького життя міста є підтримка галузі. Тому вже багато десятиліть галузь культури міста запалює творче вогнище, зберігає індивідуальність і робить криворіжців несхожими на інших.


 

© 2009—2020, Виконком Криворізької міської ради