Офіційний вебсайт Криворізької міської ради та її виконавчого комітету
Офіційний сайт виконкому Криворізької міської ради Виконком Криворізької міської ради Офіційний веб-сайт виконкому Криворізької міської ради

Інформація про роботу підрозділу

Створено: 2010-02-02 23:15:26Оновлено: 2021-02-11 09:18:47

Поняття культура починається з внутрішнього багатого світу людини, її виховання, переконань та цінностей. Саме тому управління культури виконкому Криворізької міської ради спрямовує зусилля на процес гармонійного виховання громадянина, у якого б висока культура поєднувалася з національною орієнтованістю та патріотичністю.

У місті створена  цілісна мережа закладів культури. Працюють 11 Палаців, у тому числі 9 комунальних, 3 театри, 46 бібліотек, історико-краєзнавчий музей та 2 його філіали, виставочний зал, 18 мистецьких шкіл. Загальна кількість працівників 1,9 тис. осіб.   У  2020 році до комунальної власності міста було прийнято Палац культури «Південний».    

На забезпечення функціонування закладів культури було  спрямовано 266,1 млн грн, у тому числі загального фонду 251,5 млн грн, цільового – 1,7 млн грн, з бюджету розвитку – 12,9 млн грн, у  тому числі на придбання обладнання – 0,8 млн грн, поповнення бібліотечних фондів – 0,7 млн грн.  На проведення капітальних ремонтів закладів і підприємств культури – 10,6 млн грн, а саме: покрівлі у Міському комунальному закладі культури  «Народний дім», музичній школі №11; вхідних груп, приямків та вимощення в музичній школі №4;  зовнішньої поверхні стіни будівлі у Палаці культури «Тернівський»; реконструкції нежитлової будівлі академічного театру «Академія руху»; продовжено  виконання ремонтних робіт у художній школі №1 імені Олександра Васякіна.

Відповідно до Програми розвитку культури та мистецтва в місті Кривому Розі на 2015-2024 роки   проведено  5 всеукраїнських  та 10 міських фестивалів і конкурсів (у тому числі в дистанційному режимі 3  всеукраїнські).

У    Всеукраїнському фестивалі    вокального мистецтва  «У Новий рік з улюбленими піснями», що проходив у січні в Палаці культури  «Центральний», взяли участь 40 вокальних та інструментальних колективів, 150 солістів-вокалістів й інструменталістів з Кривого Рогу,  Києва, Дніпра, Вільногірська та Харкова.  У рамках фестивалю відбулися майстер-класи відомих музикантів: Сергія Парієва, викладача естрадно-духового відділу Полтавського музичного коледжу, Олексія Петухова, джазового продюсера, піаніста, композитора та диригента (м.Одеса), Katya Chіlly, етнографа, фольклориста, співачки (м.Київ).

З  метою розкриття творчого потенціалу учнів мистецьких шкіл були проведені міські конкурси та фестивалі: «Юний скрипаль»,  «Юний віртуоз», виконавців на народних інструментах «Україно моя» та духової музики «Чарівна флейта».     Відкритий  міський   конкурс   живопису імені Григорія Синиці, що проводився  на базі музею-квартири художника, зібрав 750 юних художників з 10 областей України (Дніпропетровська, Кіровоградська, Чернігівська, Волинська, Полтавська, Одеська, Харківська, Запорізька, Сумська, Черкаська). Нагородження переможців та відкриття виставки  відбувалися в міському виставочному  залі. У  міському фестивалі - конкурсі «Мистецьке свято «Душі криниця», що відбувся в січні у  Палаці культури і творчості Акціонерного товариства «Південий гірничо-збагачувальний комбінат» взяли участь близько 500 учасників віком від 14 до 80 років. Це хорові, фольклорні, вокальні та інструментальні колективи з Кривого Рогу й різних областей України.     

Не менш цікавим був міський огляд-конкурс на кращу організацію новорічних та Різдвяних  культурно-мистецьких заходів у ялинкових містечках і закладах культури   «Ялинка-2020». У ньому взяли участь 11 Палаців культури, 3 театри, Криворізький державний цирк, заклади освіти міста.

У  зв’язку з протиепідемічними заходами  в дистанційному режимі   проведено 3 фестивалі. Це Всеукраїнський фестиваль   дитячої та юнацької творчості «Срібне джерельце» ( Палац культури «Інгулець»), у якому взяли участь 16 вокальних, 13 хореографічних колективів, 74 солісти, а це понад    400 учасників з 11 областей України.

Учасниками Всеукраїнського фестивалю  хореографічного мистецтва     «Танцююча осінь» (Палац культури «Центральний») стали 25 хореографічних колективів (близько 2 тис учасників  віком від 7 до 35 років) з 13 міст України.

Близько  ста юних вокалістів з Дніпра, Львова, Києва, Одеси, Хмельницького, Кам’янського, Бершадська (Вінницька область),    та Кривого Рогу брали участь у Всеукраїнському конкурсі вокалістів «Соловейко», у номінаціях «академічний» та «народний» спів.

Важливу місію зі збереження та популяризації народних традицій, свят і обрядів, духовних ідеалів виконують Палаци культури, у яких діє 171  клубне формування, у тому числі  134 аматорські колективи, 63 з яких мають звання «народний» та «зразковий». Це справжні центри із залучення талановитих дітей і молоді до участі в різноманітних фестивалях та конкурсах. Упродовж року  27 творчих колективів, 25 солістів Палаців культури стали лауреатами 54 міжнародних, всеукраїнських фестивалів та конкурсів. Найвищу нагороду диплом Гран-Прі на фестивалях отримали:

- зразковий театр естрадної пісні «Містер Норд» Палацу культури «Інгулець» (кер. М.Мясоєдова) – Міжнародний фестиваль - конкурс «Turkey Arts Festival;

- народний вокальний ансамбль «Факультет» Палацу культури «Мистецький» (кер. О. Єфимчук) – Міжнародний фестиваль - конкурс вокалістів «Талант – Фест - 2020»;

- вокальний дует у складі Олени та Сергія Корженевських Палацу культури «Північний» – Міжнародний дистанційний фестиваль-конкурс інструментального та вокального мистецтва «Star Star»,  м. Дніпро;

- Мирослава Воробейчик, солістка зразкового аматорського колективу «Арт-студія «Дитячий світ» Палацу культури «Саксагань» (кер. Н. Журавель)-Всеукраїнський конкурс «Соловейко», м. Миргород;

- Вероніка Плісюк, солістка зразкового аматорського колективу «Арт-студія «Дитячий світ»  Палацу культури «Саксагань» (кер. Н. Журавель) –  Всеукраїнський фестиваль - конкурс вокального мистецтва «Grand Vocal festival» м. Дніпро;

- зразковий аматорський колектив «Арт-студія «Дитячий світ» Палацу культури «Саксагань» (кер. Н. Журавель) - Міжнародний шоу- фестиваль «La Грай», Болгарія.

    Наталя Журавель – керівник  зразкового аматорського колективу «Арт-студія «Дитячий світ» за високий професіоналізм і педагогічну майстерність, виховання талановитих дітей та молоді одержала в 2020 році 11 подяк оргкомітетів міжнародних, всеукраїнських фестивалів.

Великою популярністю у криворіжців користується  кінозал на базі Палацу культури «Інгулець»,   наближений до європейських практик з  новим  звуком  і форматом  відео. У 2020 році близько 5,6 тис. відвідувачів переглянули 86 фільмів  (347 сеансів), у тому числі виробництва українських  кіностудій.

Упродовж 2020 року установчі документи закладів спеціалізованої мистецької освіти були приведені у відповідність до Закону України «Про освіту» та Положення про мистецьку школу: затверджено нові редакції статутів, змінено назви мистецьких шкіл.

У 18 мистецьких школах міста навчається близько 7 тис дітей, з них 950 учнів пільгових категорій, які здобувають мистецьку освіту безоплатно. Упродовж багатьох років розмір батьківської плати за навчання в мистецьких школах Кривого Рогу є одним з найменших в Україні.

У закладах мистецької освіти налічується 122 творчі колективи (2 545 осіб), 10 з них мають звання «зразковий».  У 2020 році у всеукраїнських та міжнародних конкурсах дитячої творчості 160 колективів та 1 520 солістів  здобули  призові  місця. У числі переможців – 18 володарів Гран-прі, серед них: Марк Максимович та зразковий дитячий джазовий оркестр музичної школи №10 (керівник А.Зінченко), хор учнів старших класів музичної школи №13 (керівники М.Терещенко, Т.Гопкало), зразковий дитячий духовий оркестр «Портрет» ім.В.Дьоміна та ін.  За підсумками року  відзнакою Криворізького міського голови для обдарованих дітей і молоді в номінації «За творчі досягнення» нагороджено 74 особи.

Значна увага приділяється підвищенню якості кадрового забезпечення мистецьких шкіл, зокрема  обміну педагогічним досвідом. Протягом року було проведено майстер-класи провідних діячів культури та мистецтв України, а саме: проректора Дніпропетровської академії музики ім. М.Глінки, кандидата мистецтвознавства В.Громченка, заслуженого артиста України, професора Харківського національного університету мистецтв ім. І.Котляревського Ю.Тарарака, заслуженого діяча мистецтв України, професора Харківського національного університету мистецтв ім. І.Котляревського В.Алтухова, професора Харківського національного університету мистецтв   ім. І.Котляревського, кандидата мистецтвознавства І.Приходька.

У співпраці із Центром неперервної культурно-мистецької освіти Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв України  у вересні 2020 року на базі музичної школи №4 пройшли курси підвищення кваліфікації викладачів з теми «Удосконалення методів викладання фахових дисциплін у мистецьких школах». Відповідні свідоцтва отримали 178 викладачів мистецьких шкіл Кривого Рогу, Нікополя, Жовтих Вод, Черкас та Вінниці.

Викладачі мистецьких шкіл міста беруть активну участь у заходах, спрямованих на впровадження в практику перспективного педагогічного досвіду  нових освітніх технологій, форм та методів навчання. У листопаді на базі Обласного методичного кабінету навчальних закладів мистецтва та культури (м. Полтава) відбувся відкритий регіональний онлайн - семінар з питань вирішення педагогічних проблем, спрямований на підвищення якості початкової мистецької освіти. Спікерами   семінару   були   викладачі     відділу музично-теоретичних дисциплін музичної  школи №10: В. Ткаченко, Л. Буднік, О. Сіянко.

Викладачі мистецьких шкіл беруть активну участь у розробці типових навчальних програм для спеціалізованої мистецької освіти. У 2020 році Державним науково-методичним центром змісту культурно-мистецької освіти було затверджено типові навчальні програми з дисциплін «Ліплення» та «Образотворче мистецтво» (серед авторів – Ф. Чорномор, завідувач міського методичного кабінету мистецьких шкіл Кривого Рогу); «Музичний інструмент саксофон» (серед авторів – К Шевлякова, заступник директора з навчальної роботи школи мистецтв №2);  «Музичний  інструмент   бандура»   (серед авторів – О.Тронь, директор школи мистецтв №2); «Бесіди про мистецтво» (серед авторів – І.Копилковська, заступник директора з навчальної роботи художньої школи №2 та В.Левенець, викладач музичної школи №12).       

У місті діють 3 професійні театри,  два з яких – академічні. Театри здійснили показ 348 вистав, їх переглянули  понад  32 тис. глядачів (з них 4,4 тис. пільгової категорії) і подарували криворіжцям  12 прем’єр.

У вересні театри гідно  представили місто на   Регіональному театральному фестивалі «Січеславна».  Переможцями  в  різних  номінаціях  стали

- Микола Єфименко, артист-вокаліст І категорії,  Валерія Курило, артистка-вокалістка, провідний майстер сцени  та  Олена Іванченко, начальник звукового цеху та технічного забезпечення Комунального підприємства «Криворізький академічний  міський театр драми та музичної комедії імені Тараса Шевченка»;

- Наталія Бєльська, балетмейстер-постановник та Сергій Бєльський, заслужений діяч мистецтв України, актор і режисер Комунального підприємства «Криворізький академічний міський театр музично-пластичних мистецтв «Академія  руху».

У жовтні  в театрі відбулася Всеукраїнська  творча лабораторія з проблем музично-пластичного мистецтва під керівництвом заслуженого діяча мистецтв  України Олександра  Бєльського. У заході  взяли участь відомі  фахівці України  невербального театру з Києва, Дніпра, Херсона, Калуша. Були проведені  майстер-класи, показ вистав  театру «Академія  руху».

Актори  міських театрів з успіхом презентували мистецтво на святі з нагоди Дня відзначення 245-ї річниці заснування міста Кривого Рогу, що відбулося у вересні  в  парках:  «Північний» (Тернівський район), імені Богдана Хмельницького (Металургійний район), «Шахтарський» (Покровський район).     

 У Кривому Розі повністю збережена мережа бібліотечних закладів,   функціонують дві бібліотечні системи, що налічують 46 публічних бібліотек: 26 – для дорослих та 20 – для дітей. Вони обслуговують понад  130 тис. осіб. Для читачів доступний бібліотечний фонд, що  включає близько 3 млн примірників. Протягом 2020 року бібліотечний фонд було поповнено на  20 тис. примірників, у тому числі близько 5 тис примірників на суму 0,7 млн грн коштом міського бюджету.

На базі бібліотек-філіалів Комунального закладу культури «Міська бібліотека для дорослих» продовжують діяльність 22 культурно-просвітницькі центри.

Найбільшою популярністю серед мешканців міста користуються Центр громадських ініціатив (Центральна бібліотека, пр-т Поштовий, 40), Центр інклюзивного бібліотечного обслуговування людей з інвалідністю «Культурний світ без меж» (бібліотека-філіал №24, пров. Бульварний, 16) та Інформаційно-правовий центр   «Правам людини належну увагу»   (бібліотека-філіал №11, пр-т Гагаріна, 27 А).

Для якісного надання бібліотечних послуг у бібліотеках активно застосовуються сучасні інформаційні технології. Усі філіали  забезпечені комп’ютерною технікою з доступом до мережі Інтернет.

Комунальний заклад культури «Міська бібліотека для дорослих»  отримав відзнаку за участь в обласному конкурсі «Легенди Дніпропетровщини» та здобув перемогу в обласному конкурсі на кращий матеріал про талановитих людей Дніпропетровщини «Вернісаж талантів: декоративно-ужиткове мистецтво».  Методичним  відділом  закладу    видано  буклет  «Кривий Ріг -  місто творчості, краси і духовності», який  інформує про  різножанрове творче життя промислового Кривбасу за останнє  десятиріччя.

Бібліотекарі Комунального закладу культури «Міська дитяча бібліотека» презентували досвід   роботи дитячих бібліотек міста на засіданні «круглого столу»

 з теми «Дивосвіт Нестайкових  пригод» до 90-річчя від дня народження українського дитячого письменника Всеволода Нестайка, що відбувся в Києві в Національній бібліотеці України.

Центром художньо-просвітницького виховання  мешканців міста є  міський  виставочний  зал.  У ньому  відкрито 18 виставок,  серед яких велику зацікавленість  у глядачів мала   виставка  графіки видатних художників України та місцевих авторів  XX – XXI ст. Незмінним успіхом користувалися  дитячі виставки: переможців відкритого конкурсу живопису ім. Г.Синиці, юних вихованців художньої школи №3, присвячена   30-річному ювілею з дня заснування закладу, до 10-річного ювілею громадської організації «Творчих людей з інвалідністю «Разом».  За останні роки творчим надбанням міста став Всеукраїнський фестиваль джазового мистецтва «Джаз на Поштовій».    Відвідувачі залу змогли поринути в атмосферу джазу через світлини джазових фотомитців А.Клімова та А.Балабан.

Комунальний заклад культури «Міський історико-краєзнавчий музей»  у січні 2020 відзначив своє 60-річчя.  З нагоди ювілею підготовлено до видання путівник «Криворізький історико-краєзнавчий музей  –  скарбниця пам’яті минулого». Вийшли друком 2 книги. У виданні «Сто років Криворізької міськради»       (О. Мельник, І.Стеблина) на основі широкого кола джерел, у першу чергу архівних світлин, відтворюється шлях розвитку міської ради в 1920-2020 роках і через призму її діяльності – історія Кривого Рогу. У  стислих,  але насичених статистичним матеріалом анотаціях, дається характеристика економічного й соціально-культурного розвитку міста в кожному році.

Близько 500 світлин уперше введено до наукового обігу. Альбом дає можливість здійснити своєрідну візуальну мандрівку в минуле Кривого Рогу й познайомитися з ключовими моментами його історії.

У книзі «Професійно-технічна освіта на Криворіжжі у ХХ столітті (хронологічний покажчик)» (О.Мельник)  на основі невідомих і маловідомих архівних документів, матеріалів і публікацій подано процес становлення та розвитку профтехосвіти на Криворіжжі протягом ХХ століття.

Упродовж року закладом  підготовлено  31 публікацію, складено 5 наукових довідок, надано 40 наукових консультацій.

Наукові співробітники закладу брали участь у 5 науково-практичних конференціях міжнародного, всеукраїнського, регіонального й місцевого значення.

В умовах сьогодення заклади культури,  виявляючи гнучкість та креативність, активно використовують сучасні інформаційні технології в повсякденній роботі. За рахунок нових підходів, онлайн-форматів  значно розширено аудиторію.  Загалом, за час карантинних обмежень закладами культури проведено близько 4 тис. різноманітніх  культурно-мистецьких заходів  у онлайн-режимі.  Вони висвітлювалися в мережі Інтернет, на сторінках  Facebook «Управління культури виконкому Криворізької міської ради»,  Instagram.

У  2020 році реалізовано 6  творчих різнопланових проєктів-переможців конкурсу проєктів місцевого розвитку «Громадський бюджет» на загальну суму 1,4 млн грн.

Одним з пріоритетних напрямів роботи є збереження культурної спадщини. Продовжено роботу з інвентаризації пам’яток історії місцевого значення, розроблено облікову документацію на 15 об’єктів. Обстежено 18 пам’яток архітектури та підготовлено акти стану їх збереження. Управлінням культури спільно  з міським  історико-краєзнавчим музеєм  підготовлено   видання «Історична пам’ять Кривбасу», що знайомить читачів  з історією криворізьких пам’ятників, установлених   за останнє 10-річчя.  Велика увага приділяється збереженню пам’ятників та пам’ятних знаків, що увічнюють подвиг народу та події Другої світової війни. 22 червня 2020 року після проведення ремонтних робіт відбулось урочисте відкриття пам’ятника воїнам спецзагону, які врятували греблю Криворізької електростанції від вибуху 21.03.1943  (вул. Шурупова, Покровський район).

Управління культури у своїй діяльності покладається на результативну співпрацю із  закладами  культури та мистецтв міста   щодо  підтримки  позитивних тенденцій у галузі, розв’язання нагальних питань духовного та культурного розвитку Кривого Рогу.

Зростає бюджетне фінансування галузі, що безперечно сприяє збереженню кадрового потенціалу, постійному творчому процесу. На забезпечення діяльності комунальних закладів культури та підпорядкованих підприємств в міському бюджеті на 2019 рік по загальному фонду спрямовано коштів в сумі 233,6 млн. грн.

Здійснюється системна модернізація галузі. За рахунок коштів бюджету розвитку у 2019 році проведено капітальні ремонти на суму 17,9 млн грн., а саме: покрівлі у Палаці культури «Першотравневий», бібліотеці-філії №11 КЗК «Міська бібліотека для дорослих», Криворізькій міській художній школі №1; ремонт ганку та фронтону у міському комунальному закладі культури «Народний дім». З метою підвищення енергоефективності здійснено заміну вікон на металопластикові у Палаці культури «Першотравневий», Міському виставочному залі, Криворізькій міській музичній школі №2; встановлено індивідуальні теплові пункти в міському комунальному закладі культури «Народний дім» та Палаці культури «Карачуни». Здійснено придбання обладнання на суму 4,4 млн грн., поповнення бібліотечних фондів на суму 0,9 млн грн.

В межах співпраці міської влади з компанією «МЕТІНВЕСТ» оновлено приміщення Центральної бібліотеки (пр. Поштовий) на суму 2,2 млн. грн.: замінено освітлення, відреставровано стелю та стіни, придбано нові сучасні меблі, стелажі, бібліотечні кафедри та виконано ремонт санвузла.

Заклади культури – активні учасники конкурсу проєктів місцевого розвитку «Громадський бюджет 2019». Внаслідок реалізації проєкту «SMART TV в дитячі бібліотеки» вони отримали 22 SMART телевізори. Завдяки проєкту «Тепла та затишна художня майстерня» в Криворізькій міській художній школі №3 оновлено фасад будівлі, замінено вікна на енергозберігаючі.

Зберігаючи кращі надбання минулого, культура та мистецтво Кривбасу продовжують збагачуватись новими здобутками.

© 2009—2022, Виконком Криворізької міської ради
Розробка сайту ФОП Патинко Ю.С.