Офіційний вебсайт Криворізької міської ради та її виконавчого комітету

Інформація про роботу підрозділу

Створено: 2010-02-02 23:15:26Оновлено: 2022-02-15 15:58:01

Поняття культури визначається як історично сформований рівень розвитку суспільства, творчих сил, здібностей людей, виражений у певних формах організації життя, діяльності громадян, у створених ними матеріальних і духовних цінностях. У звуженому визначенні поняття культури визначають як сферу духовного життя людей.

Діюча мережа закладів культури Кривого Рогу ефективно надає гарантовані законодавством послуги та забезпечує реалізацію права мешканців на доступ до культури та участь у культурному житті.

На сьогодні місто утримує коштом бюджету найбільшу кількість Палаців культури в Україні – 10. Це забезпечує доступ людей різних вікових категорій до занять аматорським мистецтвом, розкриття їх творчих здібностей і талантів. Створена унікальна система мистецької освіти, що охоплює всі рівні: від початкового до вищого. А це 18 мистецьких шкіл, Криворізький обласний фаховий музичний коледж та факультет мистецтв Криворізького державного педагогічного університету. У 18 мистецьких школах  міста навчається близько 7 тис. дітей, з них майже 1 тис. учнів – безоплатно. Розмір батьківської плати за навчання є найнижчим  в Україні (120-250 грн.) при собівартості послуги до 1,5 тис. грн.  

Кривий Ріг – єдине місто обласного значення, у якому діють три професійні театри (2 з яких – академічні). У місті вирує різножанрове творче життя: щорічно проводяться близько 30 фестивалів та конкурсів, серед яких мистецькі явища національного рівня, що збирають рекордну кількість учасників. Так, у 2021 році в  ході проведення ІV Всеукраїнського фестивалю козацької пісні встановлено Національний рекорд України «Наймасовіше виконання пісні «Хай живе вільна Україна», учасниками якого стали творчі хорові та вокальні колективи закладів культури й освіти міста, а також гості з інших областей. Загалом – 750 осіб.

На забезпечення функціонування закладів культури у 2021 році було спрямовано 330,8 млн. грн, у тому числі загального фонду 323,1 млн. грн, цільового – 1,5 млн. грн, бюджету розвитку – 6,2 млн. грн., у тому числі на поповнення бібліотечних  фондів – 0,4 млн. грн.

Проведені роботи з капітальних ремонтів на суму 5,7 млн. грн. Кошти направлені на завершення реконструкції нежитлової будівлі Комунального підприємства «Криворізький академічний міський театр музично-пластичних мистецтв «Академія руху» Криворізької міської ради (1,5 млн. грн); капітальний ремонт вхідних груп, приямків та вимощення будівлі Комунального закладу спеціалізованої мистецької освіти «Музична школа №4» Криворізької міської ради (0,8  млн. грн); капітальний ремонт фасаду будівлі Комунального закладу спеціалізованої мистецької освіти «Музична школа №10» Криворізької міської ради, завершення якого планується у 2022 році (2,8 млн. грн.). Виготовлена проєктно-кошторисна документація на суму 0,5 млн.грн для подальшого виконання капітальних ремонтів фасадів Комунального закладу культури «Міський історико-краєзнавчий музей» Криворізької міської ради та Комунального закладу спеціалізованої мистецької освіти «Школа мистецтв №2» Криворізької міської ради.

З метою організації змістовного дозвілля та відпочинку мешканців міста, зростання їх творчої активності, виховання в молодого покоління поваги до національних цінностей, народних традицій, сприяння їх творчій самореалізації, підвищення виконавської майстерності та популяризації мистецької освіти проведені культурно-мистецькі  заходи, на які витрачено 1,5 млн. грн.

У звітному періоді проведено 1 міжнародний, 9 всеукраїнських, 12 міських конкурсів і фестивалів (у тому числі в дистанційному режимі – 1 міжнародний, 6 всеукраїнських, 6 міських). До участі в фестивалях та конкурсах залучено близько 1,5 тис. кращих творчих колективів Кривого Рогу, інших міст України та зарубіжжя.

У Комунальному закладі спеціалізованої  мистецької освіти «Музична школа №4» Криворізької міської ради проведено Міжнародний конкурс баяністів, акордеоністів та ансамблів «Сучасні ритми», у якому взяло участь 269 солістів та 74 ансамблі з 24 областей України, а також з Республік: Білорусі, Польщі, Молдови, Боснії і Герцеговини, Литви, Португалії та Королівства Швеції.

Всеукраїнський фестиваль дитячої та юнацької творчості «Срібне джерельце», що відбувався у Комунальному закладі «Палац культури «Інгулець» Криворізької міської ради, об’єднав 16 вокальних, 13 хореографічних колективів, 74 соліста, а це більше 400 учасників з 11 областей України.

Став справжньою  візитівкою міста Всеукраїнський фестиваль музично-пластичного мистецтва «МІМ-СЕСІЯ» започаткований Криворізьким академічним міським театром музично-пластичних мистецтв «Академія руху». Щоразу  під час його проведення відбувається зібрання кращих представників цього надзвичайного жанру театрального мистецтва. У 2021 році у  фестивалі брали участь провідні українські театри з Києва, Запоріжжя, Миколаєва, Калуша, Херсона, Кривого Рогу.

У Всеукраїнському конкурсі витинанки взяли участь 420 юних художників із 16 областей України. З метою підвищення кваліфікації та обміну педагогічним досвідом у рамках конкурсу відбувся Всеукраїнський з міжнародною участю науково-методичний семінар з питань розвитку початкової мистецької освіти. Його  учасниками стали  120 викладачів мистецьких шкіл з 15 областей України.

У День Українського козацтва в районному парку «Героїв» (Металургійний район) проведено ІV Всеукраїнський фестиваль козацької пісні. Це самобутній проєкт, втілений в оригінальне мистецьке дійство з глибокою національною символікою, став культурним надбанням великої співочої родини аматорського вокально-хорового мистецтва міста. Цього року у фестивалі взяли участь прихильники народної творчості Кривого Рогу та гості з Дніпропетровщини, Кіровоградської області. А це 60 аматорських хорових та вокальних  колективів, понад 1000 учасників віком від 10 до 80 років. З професійної сцени у святковий день прозвучало  більше 100 задумливих, жартівливих, маршових, щемливих пісень. З лютого по квітень 2021року в дистанційному режимі проведено XIX  міський фестиваль народної творчості «Весна Рудани». Свою майстерність презентували близько 250 вокальних, інструментальних та хореографічних   колективів та окремих виконавців.  Яскравий гала-концерт 56-ти лауреатів фестивалю транслювався в ефірі  ТРК «Рудана».

У традиційному міському огляді-конкурсі на кращу організацію новорічних та різдвяних культурно-мистецьких заходів у ялинкових містечках і закладах культури взяли участь Палаци культури, театри, Криворізький державний цирк.  Уперше в місті біля головної ялинки у парку Героїв організовані вечори сімейного відпочинку. Гарний настрій криворіжцям і гостям дарували творчі колективи Палаців культури, музичних шкіл, артисти театрів та аніматори дитячих бібліотек.

У ході фестивалів, конкурсів проведено майстер-класи, методичні конференції, творчі лабораторії із залученням провідних вітчизняних фахівців різних жанрових напрямів, а також гостей з інших країн.

Духовна міць та краса міста грунтуються на багаторічних добрих міських традиціях. Кривий Ріг – один з відомих культурних осередків України, де напрацьовано великий досвід проведення загальноміських культурно-мистецьких заходів до Дня  незалежності України, Перемоги, визволення міста від нацистських загарбників, заснування міста Кривого Рогу, Святителя Миколая Чудотворця, відкриття головної ялинки міста та ін.

Найулюбленішим святом для криворіжців та його гостей є свято з нагоди Дня заснування міста Кривого Рогу. У цьому році місто відзначало 246-ту річницю. На трьох локаціях відбулися насичені святково-розважальні програми за участю кращих творчих колективів і професійних артистів,  масові гуляння.

Сьогодні Палаци культури є центрами дозвілля мешканців міста,  організаторами різноманітних творчих фестивалів, у тому числі шести всеукраїнських. У  них створено 171 аматорське формування (5 133 учасників), в тому числі 131 аматорські творчі колективи (3 283 учасників). Почесне звання «народний» мають 33 колективи, 22 – «зразковий». Вони є окрасою міських свят, лауреатами найпрестижніших фестивалів всеукраїнського та міжнародного рівнів. Упродовж року 57 творчих колективів, 28 солістів Палаців культури стали лауреатами 112 обласних, всеукраїнських, міжнародних фестивалів та конкурсів (офлайн та онлайн). З них 36 – отримали найвищу нагороду – Гран-Прі. 

Протягом 2021 року солістами та творчими колективами мистецьких шкіл Кривого Рогу здобуто 2330 призових місць у всеукраїнських та міжнародних конкурсах дитячої творчості, серед них 60 – володарі Гран-прі. Їх учні брали активну участь в Інтернет-виставці молодіжного живопису Dongguan Sister City Link 2021. За результатами попереднього відбору 20  робіт були направлені на електронну адресу організаторів виставки у місто Дунгуань (Китай). Кращим твором визнано роботу Дарії Рауби, учениці Комунального закладу спеціалізованої мистецької освіти «Школа мистецтв №1» Криворізької міської ради.

За підсумками року відзнакою Криворізького міського голови для обдарованих дітей і молоді в номінації «За творчі досягнення» нагороджено 70 осіб.

Упродовж року педагогічні працівники мистецьких шкіл брали активну участь у розробці нормативних документів у галузі мистецької освіти. Завідувач міського методичного кабінету Федір Чорномор є одним із авторів Типової навчальної програми базового підрівня початкової мистецької освіти з навчальної дисципліни «Пленерна практика». Також брав участь у роботі фокус-групи з розроблення Державним агентством України з питань мистецтв та мистецької освіти професійного стандарту «Викладач мистецької школи» зі спеціальності «Образотворче мистецтво». Директор художньої школи №3 Оксана Поліщук брала участь у розробці Типової навчальної програми базового підрівня початкової мистецької освіти з навчальної дисципліни «Рисунок». Вона є активним учасником заходів, спрямованих на впровадження у педагогічну практику нових освітніх технологій, форм та методів навчання. Нагороджена Грамотою Верховної Ради України «За заслуги перед Українським народом».

Криворізькі театри –  це справжнє багатство, яскравий образ нашої духовності. Кожен театральний сезон у місті  зустрічає глядачів  новими виставами, чудовою грою майстрів сцени. У 2021 році театри подарували своїм прихильникам 544 вистави, у тому числі 12 прем’єрних,  які відвідало близько 50тис. осіб (у т.ч. 4 тис. пільгових категорій).

Криворізький академічний міський театр драми та музичної комедії імені Тараса Шевченка відзначив своє 90-річчя від дня заснування. Його вистави завжди  отримують схвальний відгук у мешканців міста, і це завдяки різноплановому репертуару, прекрасній режисурі, талановитим акторам.

Нетрадиційна мова пластичного театру, високий естетичний і художній рівень вистав вирізняють Криворізький академічний  міський  театр музично-пластичних мистецтв «Академія руху серед театрів сучасності. Він є  єдиним театром такого напряму в державі. Сьогодні у репертуарі театру близько 60 вистав.        

Цьогоріч за результатами Регіонального театрального фестивалю «Січеславна» театр отримав  Гран-Прі фестивалю з пластичною  драмою «Пейзаж» (сценарист − заслужений діяч мистецтв України Олександр Бєльський, режисер-постановник - заслужений діяч мистецтв України Сергій Бєльський).  Також лауреатом та переможцем у номінації «Краща чоловіча роль» став актор Криворізького академічного міського театру драми та музичної комедії ім. Тараса Шевченка Богдан Юзепчук за роль Голохвастова у хореографічний комедії «За двома зайцями» (режисер, балетмейстер-постановник – заслужена артистка України Тетяна Брисіна).

Згідно з Національним бізнес-рейтингом в Україні серед підприємств по напрямку «Театральна та концертна діяльність» (КВЕД 90.01) за показником «Тривалість фінансового циклу»  Комунальному підприємству «Криворізький міський театр ляльок» Криворізької міської ради присвоєно звання «Лідер року 2021» за зайняте І місце  в Дніпропетровській області та Україні. Театр став лауреатом ІІІ Відкритого театрального фестивалю «SCENE-FEST», присвяченого 30-й річниці Незалежності України (м. Кропивницький).

Міський театр ляльок започаткував новий культурний проект – «Art-party для активної родини». Його метою є популяризація театрального мистецтва серед дітей та дорослих, естетичне виховання та розвиток моральних цінностей в дитячому та молодіжному середовищі. У рамках проєкту театр презентує лялькові вистави у  районах міста. З  листопада 2021 року розпочато сумісний проєкт з 1-м Міським телеканалом «Мапік Світ Шоу» .

Розвиваються разом із суспільством, беручи на себе роль громадських центрів – інформаційних, культурних, просвітницьких соціальних 46 масових бібліотек.

З метою покращення бібліотечного обслуговування жителів міста поповнено книжковою продукцією бібліотечні фонди в 46 бібліотечних філіях. Придбано близько 2,2 тис примірників різножанрової літератури й передплачено близько 0,7 тис. примірників періодичних видань. На сьогодні бібліотечний фонд складає близько 3,0 млн. примірників, що дає можливість здійснювати забезпечення інформаційними послугами майже 110 тис. мешканців міста.  

Комунальним закладом культури «Міська бібліотека для дорослих» Криворізької міської ради у співпраці з членом Національної спілки журналістів України Андрієм  Дюка проведено міський літературний конкурс «Мрія та реальність». Твори талановитої молоді з усіх куточків України опубліковано в літературній збірці «Мрія та реальність – 2021. З метою створення каналів обміну з бібліотеками області, організації та участі у всеукраїнських, регіональних круглих столах, заходах з підтримки й популяризації літературного мистецтва заклад підключено до електронного каталогу бібліотек області. Упродовж року бібліотекарі організовували дозвілля громадян на площах, в парках, скверах. Великою популярністю користуються «Літній читальний зал» в парку ім. Федора Мершавцева, «Творчі зустрічі на Поштовій» в Центральній бібліотеці, клуби англійської та італійської мов тощо.

Завжди в епіцентрі культурного життя міста перебуває Комунальний заклад культури «Міський виставочний зал» Криворізької міської ради. У закладі відкрито 31 загальноміську виставку творів провідних художників, майстрів декоративно-ужиткового мистецтва, скульпторів, фотомайстрів, юних вихованців міських шкіл естетичного виховання й  центрів дитячої та  юнацької творчості, які відвідало близько 6 тис. осіб. Високим рівнем образного мислення та вмінням поєднувати різноманітні техніки вирізнялися творчі роботи дитячих художніх закладів на Всеукраїнській виставці, присвяченій роковинам заслуженого художника України Г.Синиці (учасники–діти з 18 областей України); загальноміській  виставці з нагоди   35-річчя  трагедії на Чорнобильський АЕС; виставці робіт образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва переможців конкурсу ХІХ міського  фестивалю народної творчості «Весна Рудани».

Свіже сучасне бачення в тенденціях різних видів мистецтва: живописі графіці, дизайні та декоративно-ужитковому мистецтві  представлено на вернісажі  творів студентів і викладачів художньо-графічного  факультету Криворізького державного педагогічного університету  «Бієнале – 2021р». Насолодитися високим мистецтвом майстрів-професіоналів та аматорів глядачі мали змогу на загальноміській  виставці робіт криворізьких митців «Створюючи красу–рятуємо світ», присвяченій Дню художника.

Справжньою скарбницею минулого Криворіжжя є історико-краєзнавчий музей та 2 його філіали. Закладом і його філіалами було організовано 61 виставку різної тематики: мистецькі, меморіальні, персональні, нумізматичні, присвячені визначним датами в житті міста та держави, на  яких експонувалося близько 3500 одиниць предметів музейного значення. Загальна кількість відвідувачів – близько 42 000 осіб (в т.ч. виїзних).

Велику увагу музей приділяє національно-патріотичному вихованню молоді. З жовтня 2016 року у закладі працює постійно діюча експозиція «Революція Гідності. ООС», в якій представлено близько 300 предметів музейного значення – автентичних експонатів, свідків доленосних подій. В 2021 році експозиція поповнилась авторськими світлинами криворізьких кореспондентів. У звітному періоді її відвідали 1800 осіб.

Проведено 1150 екскурсій, а також 30 різноманітних культурологічних заходів: тематичних лекцій, зустрічей з видатними особистостями краю, вечори пам’яті, презентації нових видань, майстер-класів з різних видів декоративно-прикладного мистецтва для  понад 800 осіб. Наукові співробітники закладу брали участь у 4 міжнародних та регіональних  науково-практичних конференціях і форумах.

З метою популяризації надбань історико-культурної спадщини Криворіжжя спільно з телерадіокомпанією «Рудана» запроваджено  проєкт «Експонат», у якому розкриваються знакові історичні події, діяльність видатних особистостей та митців нашого краю.

В умовах сьогодення заклади культури широко застосовують сучасні інформаційні технології у повсякденній роботі. За рахунок нових підходів, онлайн-форматів значно розширено аудиторію. Загалом  проведено близько 4 тис. різноманітних  культурно-мистецьких заходів у онлайн-режимі. Вони анонсувалися та висвітлювалися на  офіційному вебпорталі міста Кривого Рогу, в соціальних мережах.

З метою збереження культурної спадщини Кривого Рогу розроблено облікову документацію на 15 пам’яток історії місцевого значення. Робота з інвентаризації пам’яток буде продовжена в наступному році.

Заклади культури – є активними учасниками конкурсу проєктів місцевого розвитку «Громадський бюджет». У 2021 році 5 проєктів здобули перемогу в конкурсі на загальну суму 2,0 млн грн.

У ході реалізації проєктів «Бібліотечний ігроленд» та «БібліоХаб гуртує дітей» у Центральній бібліотеці та бібліотеці – філіалі №13 Комунального закладу культури «Міська дитяча бібліотека» Криворізької міської ради облаштовано простір для зустрічей, навчання, спілкування, відпочинку, ігрові майданчики. У межах реалізації проєкту «Бібліотечний інформаційний тандем» для бібліотеки-філіалу №10 Комунального закладу культури «Міська бібліотека для дорослих» Криворізької міської ради для надання інформаційних послуг та проведення соціокультурних заходів  придбано сучасне матеріально-технічне оснащення. Завдяки реалізації проєкту «Зимове містечко «Північне» (Палац культури «Північний») створено сучасну безпечну зону для повноцінного відпочинку мешканців Тернівського району різних вікових категорій – новорічні фотозони та ігрові комплекси. Проєкт «Відеолабораторія «DKC Production» значно розширив технічні можливості для реалізації нових інноваційних форм діяльності творчих колективів Комунального закладу «Палац культури «Центральний» Криворізької міської ради.

Завдяки розвитку культури міста зберігається безцінна культурно-духовна спадщини, зміцнюється імідж міста як міста з давніми культурними традиціями, з багатою духовністю і великим потенціалом розвитку.

© 2009—2022, Виконком Криворізької міської ради