Офіційний вебсайт Криворізької міської ради та її виконавчого комітету
Офіційний сайт виконкому Криворізької міської ради Виконком Криворізької міської ради Офіційний веб-сайт виконкому Криворізької міської ради

Про моніторинг якості води річок Інгулець та Саксагань

Створено: 2019-12-21 15:30:31Оновлено: 2019-12-21 15:32:09

У межах Міської екологічної програми в 2019 році за рахунок коштів міського фонду охорони навколишнього природного середовища в місті здійснюються моніторингові дослідження якості води поверхневих водойм спільно з громадськістю та представниками  виконкомів районних у міст рад (Тернівської, Покровської, Саксаганської, Металургійної, Центрально-Міської та Інгулецької). Починаючи з березня щомісячно проводиться відбір  проб води р. Саксагань  (9 точок) та  р.Інгулець (7 точок), щоквартально – ставків у Металургійному районі.

За результатами досліджень в листопаді-грудні  2019 року якість води в річках Саксагань та Інгулець, ставку №1 по показниках розчиненого кисню, рН, БСК-5, аміаку, нітритів, нітратів, завислих речовин відповідає нормам. Зафіксовано перевищення нормативних показників по хімічному споживанню кисню, хлоридах, сульфатах, сухому залишку та по санітарно-мікробіологічним показникам (індексу ЛКП, колі-фагам).

 

         

Слід зазначити, що вже на вході річки Саксагань в місто Кривий Ріг         (мкрн. Даманський) вміст у воді хлоридів, сульфатів, хімічному споживанню кисню, сухого залишку, показники індексу ЛКП та колі-фагів  перевищують нормативи в 3,2; 2,8; 1,18, 4,9, 14 та 3,0 рази відповідно, що свідчить про приток води невідповідної якості з верхів’я річки.  

 

За результатами лабораторних досліджень проб води річки Інгулець з серпня (після завершення промивки річки Інгулець) по листопад в районі вулиці Машинобудівна та нижче за течією річки фіксуються перевищення по сульфатам, хлоридам та сухому залишку. На ці показники ймовірно впливає якість води річки Саксагань, яка впадає в річку Інгулець в районі парку імені Федора Мершавцева.

Виявлені перевищення по санітарно-мікробіологічним  показникам у воді річок Саксагань та Інгулець в межах міста вказують на необхідність посилення контролю КП «Кривбасводоканал» за системами водовідведення, виконкомів районних у місті рад щодо своєчасного виявлення джерел забруднення річок, в тому числі несанкціонованих скидів побутових стічних вод від приватних домоволодінь, та їх ліквідації.

Разом з цим, важливим є питання встановлення та усунення чинників забруднення води вище за течією річок Саксагань та Інгулець за межею міста, що є повноваженням Регіонального офісу водних ресурсів у Дніпропетровській області, основним завданням якого є забезпечення реалізації державної політики у сфері управління, використання та відтворення водних ресурсів.

         Беручи до уваги вищезазначене, для оздоровлення  річок Інгулець та Саксагань необхідний комплексний підхід до вирішення зазначеного питання.  Виконкомом Криворізької міської ради напрацьовані та направлені до Державного агентства водних ресурсів України, Регіонального офісу водних ресурсів у Дніпропетровській області, Міністерства енергетики та захисту довкілля України, Дніпропетровської обласної державної адміністрації пропозиції:

  1. до Регламенту промивання русла та екологічного оздоровлення річки Інгулець на 2020 рік:

-       заповнення Карачунівського водосховища дніпровською водою для стабілізації його рівенного режиму;

-       промивки річки Саксагань каналами «Дніпро – Кривий Ріг» та № 33 шляхом подачі води з Південного водосховища;

- врахування при розробці Регламенту промивки річки Інгулець у 2020 році недопущення припинення руху води по річці Саксагань в період промивки річки Інгулець та до завершення поливного сезону;

- забезпечення попередньої подачі води каналом «Дніпро – Інгулець» для наповнення водосховища до нормального підпірного рівня (НПР 59,0) перед початком скиду води з Карачунівського водосховища для промивки річки Інгулець;

- скид води з Карачунівського водосховища здійснювати в обсягах не більше ніж обсяг подачі води по каналу «Дніпро – Інгулець».

  1.  щодо необхідності реалізації проєкту «Поліпшення гідрологічного режиму та екологічного стану р. Саксагань у межах м. Кривого Рогу Дніпропетровської області – капітальний ремонт», у 2019 році відповідно до вимог Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» отримано позитивний висновок провадження планованої діяльності.
  2. завершення виконання робіт передбачених проєктом «Протиповеневі заходи та поліпшення гідрологічного стану р. Інгулець у Дніпропетровській області», який призупинений Дніпропетровської обласною державною адміністрацією з 2017 року.

Для покращення стану поверхневих водних об’єктів в усіх районах міста створені робочі групи, що працюють з питань виявлення та ліквідації джерел їх забруднення, які звітують про проведену роботу на засіданнях постійної комісії з питань екології. Протягом року депутатами постійної комісії з питань екології заслухано звіти виконкомів Центрально-Міської, Інгулецької, Тернівської, Покровської, Саксаганської, Металургійної районних у місті рад.

Питання щодо проведення роботи по виявленню та ліквідації джерел забруднення поверхневих водних об’єктів міста залишається на контролі депутатів постійної комісії з питань екології, управління екології виконкому Криворізької міської ради та виконкомів районних у місті рад.

 

21 грудня 2019

© 2009—2020, Виконком Криворізької міської ради
Розробка сайту Perekrestok.agency