Офіційний вебсайт Криворізької міської ради та її виконавчого комітету

В чому ж полягає зміст добросусідства?

Створено: 2021-09-16 16:16:27Оновлено: 2021-09-16 16:25:43

     До Відділу з питань державного архітектурно -будівельного контрою виконкому Криворізької міської ради ( надалі- відділ) дуже часто звертаються власники земельних ділянок з приводу порушення питання законності забудови на сусідній (суміжній) земельній ділянці. Що необхідно знати в такому випадку.

  Власник земельної ділянки вільно обирає, як її використовувати. Але трапляється, що його спосіб використання землі має негативний вплив на сусідні (суміжні) земельні ділянки.

      Тому у Земельному кодексі України чітко визначено обов’язок дотримання добросусідських відносин.

        В чому ж полягає зміст добросусідства?

     Зміст добросусідства розкривається у статті 103 Земельного кодексу України і полягає у тому, що власники та землекористувачі земельних ділянок повинні обирати такі способи використання земельних ділянок відповідно до їх цільового призначення, при яких власникам, землекористувачам сусідніх земельних ділянок завдається найменше незручностей (затінення, задимлення, неприємні запахи, шумове забруднення тощо).

   Власники та землекористувачі земельних ділянок зобов'язані не використовувати земельні ділянки способами, які не дозволяють власникам, землекористувачам сусідніх земельних ділянок використовувати їх за цільовим призначенням (неприпустимий вплив).

      Власники та землекористувачі земельних ділянок зобов'язані співпрацювати при вчиненні дій, спрямованих на забезпечення прав на землю кожного з них та використання цих ділянок із запровадженням і додержанням прогресивних технологій вирощування сільськогосподарських культур та охорони земель (обмін земельних ділянок, раціональна організація територій, дотримання сівозмін, встановлення, зберігання межових знаків тощо).

      Сусіди зобов’язані здійснювати будь-яку дозволену діяльність на своїх ділянках, не порушуючи права на землю один одного, та дотримуватись при цьому принципу співпраці в напрямку покращення загальних якісних характеристик землі.

       До прикладу, найтиповіші випадки негативного впливу на сусідню земельну ділянку, це зведення занадто високої споруди чи такої, що дуже близько розташована до межі із сусідньою земельною ділянкою, і перешкоджає доступу сонячного світла, внаслідок чого пригнічується ріст овочів, фруктів, ягід, що ростуть у сусідів; неприємні запахи, які поширюються на сусідні земельні ділянки в зв’язку з утриманням худоби чи птиці; спалювання листя, сміття, яке призводить до забруднення повітря на сусідній ділянці; використання технічних засобів (музичних пристроїв, пилорам, верстатів тощо), які через високу гучність спричиняють шумове забруднення.

      Це типові приклади порушення правил добросусідства. Тому під час використання земельних ділянок, сусідам необхідно пам’ятати:

  • в першу чергу – не посягати на чужу землю, 
  • по-друге – без дозволу не переходити межу між власною та сусідньою ділянками, 
  •  по-третє – підтримувати в належному стані встановлені межові знаки.

      Слід взяти до уваги, що Земельним кодексом України встановлено, що спори щодо дотримання правил добросусідства вважаються земельними спорами. Так, відповідно до статті 158 Земельного кодексу України органи місцевого самоврядування вирішують земельні спори, що стосуються додержання громадянами правил добросусідства.

        Тому, якщо ваші сусіди в добровільному порядку не дотримуються правил добросусідства, ви маєте право подати заяву до сільської, селищної або міської ради аби примусити їх виконувати зазначені вимоги. В свою чергу, щодо законності забудови на земельній ділянці Відділ, відповідно до Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року №553, виносить звернення на розгляд комісії, за результатами якої приймається рішення щодо призначення позапланових перевірок на підставі звернень фізичних та юридичних осіб про порушення вимог містобудівного законодавства.

16 вересня 2021

© 2009—2022, Виконком Криворізької міської ради