Офіційний сайт Криворізької міської ради та її виконавчого комітету
Офіційний сайт виконкому Криворізької міської ради Виконком Криворізької міської ради Офіційний веб-сайт виконкому Криворізької міської ради

Екологічна ситуація у місті Кривий Ріг

Створено: 2010-02-02 23:15:26Оновлено: 2018-02-15 09:44:57

За даними підприємств міста викиди забруднюючих речовин у повітря за 2017 рік становили 323 тис.тонн, що на 5% (342 тис.тонн) менше ніж у минулому році.  Основними підприємствами, що здійснюють найбільший вплив на стан атмосферного повітря, є ПАТ "АрселорМіттал Кривий Ріг", ПАТ "ПІВДГЗК", ПРАТ "ПІВНГЗК", ПРАТ "ЦГЗК", ПРАТ "ХайдельбергЦемент Україна", ПРАТ "ІНГЗК", ПАТ "Кривбасзалізрудком", ТОВ "МЕТІНВЕСТ – Криворізький ремонтно-механічний завод", ПРАТ "СУХА БАЛКА", СП ПРАТ "ММК ім. Ілліча" ГЗК "УКРМЕХАНОБР".

Найбільший вплив на стан навколишнього природного середовища по розміщенню промислових відходів здійснюють ПРАТ "ПІВНГЗК", ПРАТ "ІНГЗК",    ПАТ "ПІВДГЗК", ПРАТ "ЦГЗК", ПАТ "АрселорМіттал Кривий Ріг", ПАТ "Кривбасзалізрудком".

За 2017 рік утворено понад 230 млн.тонн промислових відходів, з них розміщено в навколишньому природному середовищі більше 152 млн.тонн., При цьому, забезпечено утилізацію 78 млн. тонн промислових відходів, що на 19% більше, ніж у 2016 році (оперативні дані підприємств).

У рамках реалізації Міської програми вирішення екологічних проблем Кривбасу та поліпшення стану навколишнього природного середовища на 2016-2025 роки (далі – Міська екологічна програма) у 2017 році на виконання програмних заходів направлено 2110,2 млн. грн., у т.ч.:

  • за рахунок власних коштів підприємств  –  1996,5  млн. грн. на фінансування природоохоронних заходів за такими напрямами відповідно до завдань, передбачених програмою:

-     на охорону та поліпшення стану атмосферного повітря – 877,6 млн. грн.;

-     на охорону та раціональне використання водних ресурсів – 178,7 млн. грн.;

-     на заходи щодо поводження з відходами та раціональне використання земель – 915,8 млн. грн.;

-     на заходи щодо раціонального використання  надр – 1,1 млн. грн.;

-     на заходи щодо розбудови та вдосконалення системи моніторингу навколишнього природного середовища – 18,8 млн. грн.;

-     на заходи щодо охорони, збереження об’єктів природно-заповідного фонду, озеленення – 4,5 млн. грн.;

-     на заходи щодо підвищення рівня суспільної екологічної свідомості –               21,2 тис. грн.;

  • за рахунок коштів міського фонду охорони навколишнього природного середо-вища у сумі 32,4 млн. грн. проведено фінансування наступних заходів:

-     заходи з захисту від підтоплення – 3,87 млн. грн.;

-     проектування та будівництво каналізаційних мереж – 1,28 млн. грн.;  розширення та реконструкція загальноміських каналізаційних очисних споруд –  0,061 млн. грн.;

-     відновлення водності р. Стара Саксагань – 0,44 млн. грн.;

-     заходи щодо озеленення території міста –22,3 млн. грн.;

-     проведення інвентаризації зелених насаджень території загального користування – 0,18 млн. грн.;

-     проведення досліджень та обґрунтування методів боротьби з амброзією – 0,18 млн. грн.;

-     забезпечення функціонування постів автоматичного спостереження за якістю атмосферного повітря та модернізація  – 0,64 млн. грн.;

-     проведення моніторингу навколишнього природного середовища міста (лабораторні дослідження) – 0,057 млн. грн.;

-     придбання обладнання для збирання побутових відходів – 2,95 млн. грн.;

-     розробка техніко-економічного обґрунтування будівництва комплексу з переробки твердих побутових відходів – 0,45 млн. грн.;

-     організація й здійснення робіт з екологічної освіти – 2,9 тис. грн.;

  • · за рахунок коштів міського бюджету - 3,35 млн. грн. КПТМ "Криворіжтепломережа" виконані роботи з модернізації котелень міського пологового будинку № 1 (1 котел), по вул. Свято - Миколаївська (Леніна), 18 (3 котла) та по вул. Миколаївське шосе,10а (2 котла);
  • за рахунок коштів міського бюджету – 60,0 млн. грн. закуплено 11 автобусів великої місткості, які відповідають екологічним показникам Євро – 5;
  • за рахунок коштів міського бюджету – 0,002 млн. грн. виготовлено та розміщено на 5 білбордах соціальну екологічну рекламу;
  • за  рахунок  субвенції  з  міського  бюджету державному бюджету в сумі 17,9 млн. грн. профінансовано реалізацію проектів: "Відновлення гідрологічного режиму водойм Дзержинського району м. Кривий Ріг Дніпропетровської області"  та "Поліпшення гідрологічного режиму та екологічного стану р. Саксагань"  (у тому   числі проектування) (реалізація заходу в межах міста) " (розпорядник  коштів та  замовник будівництва - Дніпропетровське обласне управління водних ресурсів).

Для Кривого Рогу велике значення має природоохоронна діяльність, спрямована на запобігання забрудненню навколишнього природного середовища, насамперед – одного з найбільш вражених елементів довкілля, яким є атмосферне повітря. Це один із пріоритетів стратегії розвитку міста до 2025 року.

ПАТ "АрселорМіттал Кривий Ріг", викиди якого в атмосферне повітря становлять 82% від загального обсягу викидів по місту, є виконавцем 18 заходів Міської екологічної програми.

За інформацією підприємства із 4-х заходів, термін реалізації яких вичерпано в 2017 році, в стадії виконання капітальний ремонт конвертеру №4 з будівництвом нової газоочисної установки (надалі – ГОУ) (п.1.12) та будівництво коксової батареї №5 у коксовому цеху №1 (п.1.20), не виведено з експлуатації двохванний сталеплавильний агрегат №6 мартенівського цеху (надалі - ДСПА-6) (п.п. 1.14;3.13) та ДП-5 (п.1.16).

Ремонтні роботи, наладку режимів та технології виробництва сталі на прямотоці ДСПА-6 (п.1.14.1) проведено без підтвердження екологічного ефекту - зниження викидів забруднюючих речовин на 5 тис. тонн. При цьому, в жовтні 2017 року ПАТ "АрселорМіттал Кривий Ріг" двічі не допущено Державну екологічну інспекцію у Дніпропетровській області на підприємство як для позапланового, так і планового заходу державного нагляду (контролю). Виконком Криворізької міської ради звернувся до Державної екологічної інспекції України і Міністерства екології та природних ресурсів України щодо проведення екологічної перевірки ПАТ "АрселорМіттал Кривий Ріг".

Серед заходів, що виконувалися підприємством - розробка проекту щодо введення в дію машини безперервного лиття заготовок №2 відділення безперервного лиття сталі (п.1.14.2), робочої документації щодо реконструкції газоочисної установки від обертової печі №3 (п.1.17). В агломераційному цеху №2 проводилися будівельно-монтажні роботи нової ГОУ від зони спікання агломашини №5 та електрофільтру ГОУ хвостових частин агломашин №№5-6, рукавного фільтру, металоконструкцій будівель компресорних станцій ГОУ (п.1.18).

ПАТ "ПІВДГЗК" розроблено проектну документацію будівництва нових газоочисних установок і споруд очистки агломераційних газів зон спікання агломашин аглофабрики №1.

У 2017 році ПРАТ "ХайдельбергЦемент Україна" проведено капітальний ремонт електрофільтру холодильника клінкеру,  не виконано в установлені терміни заходи: установка нового фільтру на цементному млині №2; реконструкція електрофільтру сушильного барабану №4; перехід на альтернативні види палива.

ПАТ "Кривбасзалізрудком"  у 2017 році не виконано заміну аспіраційної установки ДСФ ш. "Гвардійська".

Важливим напрямком у сфері охорони атмосферного повітря є комплекс технологічних та організаційно-технічних заходів при проведенні масових вибухів: використання виключно безтротилових вибухових речовин, внутрішньої і зовнішньої гідрозабійки та інше. Проведення підприємствами таких заходів забезпечило не потрапляння в атмосферне повітря більше 8 тис.тонн забруднюючих речовин.

Виконання підприємствами заходів із запобігання пилоутворенню на відвалах, хвостосховищах шляхом закріплення поверхонь речовинами, які затримують пил, зволоження "сухих" пляжів хвостосховищ, полив технологічних автодоріг, зрошення складів готової продукції дозволили запобігти надходженню в  атмосферне повітря 3,9 тис. тонн забруднюючих речовин. Для зменшення пиління хвостосховищ ПРАТ "ПІВНГЗК" та ПРАТ "ЦГЗК" спільно з Криворізьким ботанічним садом НАН України висаджено очерет на площі 1,0 га та 25,0 га відповідно. У рамках впровадження "зелених технологій" зі зменшення викидів забруднюючих речовин у атмосферне повітря на поверхні хвостосховища ПРАТ "ЦГЗК" Криворізьким ботанічним садом НАН України висаджено жито на площі 25 га.

Важливим напрямком програми є зменшення забруднення атмосферного повітря автотранспортними засобами.

За рахунок коштів міського бюджету закуплено 11 автобусів великої місткості, які відповідають екологічним показникам Євро – 5.

Управлінням Укртрансбезпеки у Дніпропетровський області отримано чотири нові сучасні пересувні габаритно - вагові  комплекси для  встановлення на в’їзді до           м. Кривого Рогу.

У 2017 році робота спрямовувалася на розбудову автоматизованої системи моніторингу атмосферного повітря на межі санітарно-захисних зон підприємств, в результаті якої встановлено 16 автоматизованих постів спостереження за станом атмосферного повітря (ПАТ "Кривбасзалізрудком" – 4, ПРАТ "СУХА БАЛКА" – 2, ПАТ "ПІВДГЗК" – 3, ПРАТ "ПІВНГЗК" – 2, ПРАТ "ЦГЗК" – 3,  ПРАТ "ІНГЗК" – 2), які планується об’єднати в міську автоматизовану систему моніторингу атмосферного повітря.

За відсутності належного функціонування державного моніторингу стану навколишнього природного середовища за підтримки депутатського корпусу Криворізької міської ради коштом міського фонду охорони навколишнього природного середовища з липня 2017 року проведено  лабораторні дослідження: якості атмосферного повітря (підфакельні виміри в житловій забудові міста, на межі санітарно-захисної зони, при настанні несприятливих метеоумов та інше); водних ресурсів міста (у т.ч. аналіз проб води при виявленні несанкціонованих скидів стічних вод та інше). Виконавець послуги - ВСП "Криворізький міський відділ лабораторних досліджень  ДУ "Дніпропетровський ОЛЦ МОЗ України".

Отримані результати спостережень за станом атмосферного повітря, виявлені перевищення середньодобових і максимально-разових граничнодопустимих концентрацій направлені до державних органів контролю (Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області; Управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області), Криворізької місцевої прокуратури №1 для вжиття відповідних заходів реагування.

На підставі виявлених в пробах води перевищень вмісту забруднюючих речовин активізовано роботу з виявлення джерел забруднення річок Саксагань та Інгулець.

В Покровському, Металургійному, Тернівському та  Центрально-Міському районах міста створені відповідні робочі групи, що працюють з питань виявлення та ліквідації джерел забруднення.

В Покровському районі проведено 6 комісійних обстежень, на територіях Саксаганського, Тернівського, Центрально-Міського районів міста -12 комісійних обстежень.

Під час обстежень виявлено 9 витоків від домоволодінь приватного сектору Центрально-Міського та Покровського районів міста. За результатами проведеної роботи витоки ліквідовано (на вулиці Рубіжна в Центрально-Міському районі демонтовано труби, на вулицях Шконди, Колонківська, Новобудов в Покровському районі в трубах встановлено чопи), порушено адміністративні впровадження на 3 громадян. Дана робота триває у 2018 році.

У сфері охорони водного середовища підприємствами виконуються заходи щодо розширення хвостового господарства та систем оборотного водопостачання. Загальний обсяг перехоплених та повернутих дренажних та фільтраційних вод складає 31,3 млн.м3.

ПРАТ "ПІВНГЗК" для використання в технологічному процесі забезпечено акумуляцію в хвостосховищі шахтної води північної групи рудників Кривбасу в обсязі 2,3 млн.м3 та 539,7 тис.м3 води, що відводиться при гідрозахисті ш. "Першотравнева".

ПАТ "ПІВДГЗК" на підставі договору з ДІ "УкрНДІводоканалпроект" виконано науково-дослідну роботу з моделювання геофільтрації і геоміграції підземних та поверхневих вод від виробничих об'єктів підприємства з визначенням природних або техногенних показників впливу на довкілля.

 Для зменшення втрат питної води при експлуатації систем водопостачання      КП "Кривбасводоканал" у 2017 році замінено понад 8,0 км зношених та аварійних ділянок водопровідної мережі, встановлено регулятори  тиску на мережах водопостачання, що забезпечило економію питної води в обсязі 120 тис.м3..

ДПП "Кривбаспромводопостачання" в межах реалізації проекту щодо  реконструкції існуючої системи відводу шахтних вод північної групи рудників Кривбасу укладено 1,1 км трубопроводу.

У 2017 році  продовжено реалізацію проектів будівництва мереж водовідведення: самопливного каналізаційного колектору від мкр. Сонячний, каналізаційної мережі та споруд по вул. Тихвінська та Ракітіна (колишня Ногіна).

З метою поліпшення якості води у Карачунівському водосховищі, стабілізації гідрохімічного стану річки Інгулець з квітня по серпень 2017 року відповідно до затвердженого Державним агентством водних ресурсів України регламенту здійснено промивку русла та екологічне оздоровлення річки Інгулець. Каналом Дніпро-Інгулець подано 121 млн.м3 дніпровської води з паралельним скидом води з Карачунівського водосховища.

У 2017 році активізовано роботу щодо мінімізації впливу шахтних вод на довкілля. Робочою групою, до складу якої входять науковці та представники підприємств міста, очолюваною міським головою Вілкулом Ю.Г., розглянуто варіанти оптимізації скидання та утилізації надлишку шахтних вод, запропоновані в техніко-економічному порівнянні (надалі – ТЕП), що виконано німецькою консалтинговою компанією DMT за підтримки німецького міжнародного товариства GIZ. На нарадах, проведених в липні 2017 року на базі ПАТ "Кривбасзалізрудком" та виконкому Криворізької міської ради, ураховано екологічну та економічну доцільність кожного з варіантів та ухвалено рішення про удосконалення існуючої системи поводження з шахтними водами.

На засіданні Ради екологічного планування опрацьовано проект Плану заходів щодо поетапного зменшення обсягів скидання надлишків зворотних вод у  р. Інгулець, поліпшення якості води у басейні річки, Карачунівському водосховищі, водозаборі Інгулецької зрошувальної системи до 2025 року, який затверджено спільним наказом міністерств економічного розвитку і торгівлі; екології та природних ресурсів України від 08.11.2017 №1622/405.

В межах проекту "Відновлення гідрологічного режиму водойм Дзержинського району м. Кривий Ріг Дніпропетровської області" виконані роботи по бетонуванню набережної водойми з встановленням декоративної огорожі.  Реалізація проекту сприятиме поліпшенню умов пропуску води, санітарно-гігієнічного та екологічного стану прибережної території, поновленню її використання городянами для рекреаційних цілей.

Для відновлення водності річки Стара Саксагань, що протікає по території Центрально-Міського району м. Кривого Рогу, забезпечення її проточності, підтримання сприятливого гідрологічного режиму, умов існування гідробіонтів коштом міського фонду охорони навколишнього природного середовища в 2017 році ДПП "Кривбаспромводопостачання" подано в річку Стара Саксагань 453,393 тис.м3 води з Карачунівського водосховища. Такі заходи буде продовжено у 2018 році.

Надзвичайно важливим є оздоровлення річки Саксагань в Тернівському, Покровському та Саксаганському районах. У 2017 році розпочато розробку проекту "Поліпшення гідрологічного режиму та екологічного стану р. Саксагань". Замовником проекту є Дніпропетровське обласне управління водних ресурсів. Проблемні ділянки русла річки Саксагань, що потребують покращення та ураховуватимуться при розробці проекту, узгоджено з виконкомами Тернівської, Покровської та Саксаганської районних у місті рад. 

Завдяки реалізації природоохоронних заходів у сфері поводження з відходами  гірничо-збагачувальними підприємствами міста ПРАТ "ПІВНГЗК", ПРАТ "ЦГЗК", ПРАТ "ІНГЗК", ПАТ "ПІВДГЗК", ПАТ "АрселорМіттал Кривий Ріг" повторно використано майже  22,8 млн. тонн промислових відходів.

Ще 12,12 млн. тонн промислових відходів використано для проведення гірничотехнічної рекультивації шляхом засипки:

- відпрацьованої ємності кар’єру №2 ПРАТ "ЦГЗК" розкривними породами в обсязі  1,95 млн. тонн;

- відпрацьованої ємності кар’єру №1 ПАТ "АрселорМіттал Кривий Ріг"  розкривними породами  в обсязі 5,1  млн. тонн;

- зон обвалення шахт "Ювілейна" і ім. Фрунзе ПРАТ "СУХА БАЛКА" пустими породами в обсязі 0,27 млн. тонн;

- зон обвалення шахт ПАТ "Кривбасзалізрудком" пустими породами та некондиційною фракцією рудної маси в обсязі 1,2 млн. тонн;

- кар’єру "Північний" СП ПРАТ "ММК ім. Ілліча" ГЗК "УКРМЕХАНОБР" розкривними породами в обсязі 3,6 млн. тонн.

Це дозволяє не тільки відновити стан порушених земель, а й запобігти збільшенню площ для розміщення промислових відходів.   

ПРАТ "СУХА БАЛКА" відновлено 2,0 га порушених земель селищ Куйбишева та Верабово.

У сфері поводження з твердими побутовими відходами коштом міського фонду охорони навколишнього природного середовища для збирання побутових відходів придбано 428 контейнерів об'ємом 1,1м3 для закладів шкільної та дошкільної освіти. ДП "Науково-дослідний та конструкторсько-технологічний інститут міського господарства" розроблено техніко-економічне обґрунтування будівництва комплексу з переробки твердих побутових відходів, яким враховано вимоги Національної стратегії управління відходами в Україні до 2030 року, схваленої Кабінетом Міністрів України (розпорядження від 08.11.2017 №820-р).

Зменшенню запиленості атмосферного повітря та поліпшенню умов проживання мешканців сприяє озеленення території міста та промислових зон підприємств.

В рамках Міської екологічної програми у 2017 році на території міста висаджено: 2969 шт. дерев; 1716 шт. чагарників;  квітників на площі 1,447 га та 23487 шт. квітів; газонів на площі 489,393 га.

Виконано інвентаризацію зелених насаджень у парках міста: Будівельників, біля КЗ "Центр художньо-естетичної творчості  школярів та молоді,  Героїв та у дитячому парку  ім. Гагаріна.

Актуальним питанням, вирішенню якого приділяється увага, є запобігання розповсюдженню амброзії та інших карантинних рослин, рослин-алергенів. На території міста у 2017 році виконано покіс трави, у тому числі карантинної рослинності, на землях загального користування площею 2,2 тис. га, промисловими підприємствами на площі 394,81 га.

Науково-дослідним інститутом безпеки праці та екології в гірничорудній і металургійній  промисловості  Державного  вищого  навчального  закладу "Криворізький національний університет" проведено дослідження, за результатами якого обґрунтовано методи боротьби з амброзією, іншими карантинними рослинами, надано висновки та рекомендації. Звіт про виконані дослідження презентований на засіданні робочої групи з охорони навколишнього середовища. Напрацьовані висновки та рекомендації щодо комплексного методу боротьби з амброзією направлені для подальшого упровадження на територіях районів міста, підприємств, установ та організацій.

Вагомим результатом роботи, спрямованої на формування екологічного мислення та свідомості громадян, особливо молодого покоління,  у 2017 році став випуск за рахунок коштів міського фонду охорони навколишнього природного середовища брошури "Атлас об’єктів природно-заповідного фонду м. Кривого Рогу", розробленої управлінням екології виконкому Криворізької міської ради за участі громадськості (Маяков Й.Д., Тротнер В.В.). Презентація Атласу відбулась  в листопаді на засіданні робочої групи з опрацювання та комплексного вирішення питань реалізації державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища у м. Кривому Розі. Приємним фактом стала висока оцінка проведеної роботи Міністерством екології та природних ресурсів України, яке розмістило інформацію про Атлас на своїй сторінці у соціальній мережі "Facebook" як приклад для інших міст України.

У 2017 році вшосте проведено конкурс студентських наукових робіт з питань екології. В цьому році  вперше  відбувся особистий захист учасниками конкурсу своїх наукових робіт.  Переможця та учасників Конкурсу відзначено Дипломами на урочистому прийомі з нагоди Всесвітнього дня охорони навколишнього середовища, що відбувся у виконкомі міської ради.

З метою екологічної інформованості суспільства на 34 біл-бордах розміщено соціальну рекламу екологічного спрямування: за ініціативи депутатів міської ради та управління екології виконкому міської ради з тематики "Не пали листя! Не завдавай шкоди собі та природі!" на 5 біл-бордах, за участі промислових підприємств - на 29 біл-бордах.

Активну роль у реалізації екологічної політики міста  відіграє громадськість. Громадською організацією "Міжрегіональне бюро екологічного захисту" - одного із координаторів Міської екологічної програми - спільно з адміністраціями Криворізьких загальноосвітніх шкіл І-ІІІ ступенів №№4,62,95 та за підтримки громадської спілки "Зелений центр Метінвест", ПАТ "Кривбасзалізрудком" організовані подорожі дітей до Криворізького ботанічного саду Національної Академії наук України, еколого - краєзнавчна  експедиція до Олешківської пустелі, цілинного степу "Асканія-Нова" та відвідування учбово-курсового центру ПАТ "Кривбасзалізрудком" з унікальним учбовим полігоном (моделлю шахтної виробки) та діючими машинами і механізмами.

Представники громадських організацій  включені до складу та беруть участь в роботі дорадчих органів виконкому міської ради: робочій групі з опрацювання та комплексного вирішення питань реалізації державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища м. Кривого Рогу, тимчасовій робочій групі з вивчення питань щодо забезпечення безпечної експлуатації полігонів твердих побутових відходів та поводження з твердими побутовими відходами, раді екологічного планування. Найбільш активними, що беруть участь в громадських слуханнях, проводять громадські експертизи проектів, є громадські організації "Екологічна рада Криворіжжя", "Екологічний рух Кривбасу", "Міжрегіональне бюро екологічного захисту", Громадська Спілка "Громадська екологічна платформа". Пропозиції та зауваження громадських організацій враховуються максимальним чином.

© 2009—2018, Виконком Криворізької міської ради